۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۶
کد خبر: ۶۷۹۸۲۱
پ
معاون آموزش حوزه‌های علمیه؛
حجت الاسلام و المسلمین رستم نژاد گفت: لسان دین در ارتباط با مسؤولیت ها لسان امانت است؛ امیرالمومنین در نامه ای به والیان امر فرمود" مسؤولیت تو طعمه نیست، بلکه امانت است.

به گزارش خبرنگار سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین مهدی رستم نژاد معاون آموزش حوزه‌های علمیه، با اشاره به تبیین و روشنگری انتخابات با استفاده از آیات و روایات گفت: از نظر قرآن همۀ مسؤولیت ها در هر رده ای که باشد امانت است؛ از منظر دین چنین است که هرکسی در هر موقعیت و هر درجه ای قرار دارد امانتدار است، امانتدار همان چیزی که به او داده شده، پدر، معلم، فرماندار یا وزیر باشد از کم ترین پست تا بالانرین که تعبیر به عهد امامت باشد و از همۀ این ها اخذ میقات شده و این نگاه بسیار جالب است گویا پیمانی از ما گرفتند درباره چیزی که به ما داده شده است.

وی با اشاره به آیه 165 سوره انعام ابراز داشت: خداوند می فرماید" هُوَ الَّذِي رَفَعَ بَعْضَكُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجاتٍ لِيَبْلُوَكُمْ " درجات اجتماعی را او می دهد تا امتحان کند، هر کس در هر موقعیتی که هست در جلسه امتحان است و باید جواب بدهد؛ آیه 58 سوره نساء بیشمارر معنا دار است، می فرماید"إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَىٰ أَهْلِهَا " خدا امر کرده است امانت ها را به اهلش بسپارید، کلمه الی یعنی باید به سمت اهل امانت سوق داده شود.

استاد حوزه علمیه در ادامه افزود: بعضی خیال می کنند این امانت همان امانتی است که بین خودمان است مثل امانت دادن یک کتاب و دفتر و... این حداقل و کف کار است، مفسران در ذیل این آیه می گویند مقصود از این امانت مسؤولیت های اجتماعی است، یعنی نمی توانیم هر کسی را در هرجایی بکار بگیریم و به او مسؤولیت بدهیم.

حجت الاسلام و المسلمین رستم نژاد با اشاره به اینکه نمی توان به هر کسی مسؤولیت داد، عنوان کرد: خداوند متعال در ادامه آیه 165 سوره انعام می فرماید: " وَإِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ " وقتی می خواهید داوری کنید بین مردم داوری به عدل کنید، اگر امانت در حد کتاب و دفتر باشد که دیگر نیاز به عدل ندارد، پس معلوم است که این آیه در رابطه با مسؤولیت بوده است؛ لسان دین در ارتباط با مسؤولیت ها لسان امانت است؛ امیرالمومنین در نامه ای به والیان امر فرمود" پست و مسؤولیت تو طعمه نیست، بلکه در گردن تو امانت است.

معاون آموزش حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه مسؤولین اصلی مردم هستند، ابراز داشت: هرچه مسؤولیت ها و پست ها ظریف تر و مهم تر باشد مسؤولیت آن شخص هم بسیار سخت و دقیق تر می شود و از طرف دیگر مسؤولیت مردمی که می خواهند او را به این پست و مقام و جایگاه برسانند مهم تر است چرا که حضرت باری تعالی فرمودند" ان الله یامرکم" خدا شما را امر کرد که او را به جایگاه برسانید پس مسؤول اصلی مردم هستند؛ متأسفانه بعضی هنوز مسؤولیت خودشان را باور نکردند.

حجت الاسلام و المسلمین رستم نزاد در پایان با اشاره به اینکه اهل امانت کیست و چه معیاری باید داشته باشد بیان کرد: عمل معیار است نه وعده، وجوب تطابق بین قول و فعل از معیارهای مهم و شاخص برای انتخاب است و  امانت دیدن پست نه طعمه دیدن، کسی که پست را امانت بداند برای رسیدن به این جایگاه دست به هر کار و حیله ای نمی زند؛ نگاه دین انتخاب درست است، یک رأی فقط نیست، چندین سال حکومت بر دین و دنیای مردم است، پس  باید در انتخاب دقت کرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین