۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۶
کد خبر: ۶۸۲۴۹۱
پ
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
دبیر میز کار توسعه و تعمیق فرهنگ قرآن دفتر تبلیغات اسلامی از رونمایی از کتاب «رابطه قرآن و کتاب مقدس» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خبر داد.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، مرتضی غرسبان با اشاره به رونمایی از کتاب «رابطه قرآن و کتاب مقدس» نوشته حجت الاسلام سید حامد علیزاده موسوی، گفت: این کتاب به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم و پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تدوین شده است.

دبیر میز کار توسعه و تعمیق فرهنگ قرآن دفتر تبلیغات اسلامی، ضمن معرفی اجمالی کتاب مذکور، بیان کرد: این کتاب در ۳۳۷ صفحه و طی چهار فصل به نقد و بررسی دیدگاه های «آنجلیکا نویورت» می پردازد، به این گونه که در فصل نخست، مبانی دیدگاه این مستشرق، در فصل دوم دیدگاه وی در زمینه رابطه قرآن با کتاب مقدس، در فصل سوم شاخصه های این دیدگاه و در فصل چهارم نقد و ارزیابی آن مورد بحث قرار می گیرد.

غرسبان در ادامه مسأله مورد بحث در میز کار توسعه و تعمیق فرهنگ قرآن را «ضعف حضور ادبیات و مرجعیت قرآن در فرهنگ عمومی و تخصصی» دانست و گفت: برای حل این مسأله سه کارگروه «فرهنگ عمومی»، «مرجعیت علمی قرآن» و «قرآن و مستشرقان» تشکیل شده است.

وی در ادامه افزود: کارگروه «قرآن و مستشرقان» با ریاست حجت الاسلام واعظی «رییس دفتر تبلیغات اسلامی» تشکیل شده و نقدهایی که خاورشناسان و مستشرقان به قرآن کریم و معارف آن دارند را مورد بررسی قرار می دهد و به صورت نقادانه به بررسی آثار مستشرقان در خصوص معارف دینی و قرآن کریم می پردازد و آنها را به چالش می کشد.

دبیر میز کار توسعه و تعمیق فرهنگ قرآن دفتر تبلیغات اسلامی در پایان عنوان کرد: گروه مطالعات تطبیقی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بخش «استشراق» را بر عهده گرفته و موظف شده است طرح های مطرح شده در این کارگروه را در راستای حل مسأله میز کار توسعه و تعمیق فرهنگ قرآن با رویکرد مسأله محوری پیش ببرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین