۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۱
کد خبر: ۶۸۲۷۸۱
پ
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ در بازار آزاد تهران به ۱۰ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان رسید.

به گزارش خبرگزاری رسا، مهمترین اخبار اقتصادی چهارشنبه 26 خرداد 1400 به شرح ذیل است:

 

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۱۴۰۰/۰۳/27

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ در بازار آزاد تهران به ۱۰ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان رسید.

همچنین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۸۰۵ دلار و ۹۶ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۱ میلیون و ۷۴ هزار و ۱۴۴ تومان است.

دلار آمریکا (اسکناس)، امروز پنجشنبه ۲۷ خرداد ١۴٠٠ در صرافی‌های بانکی ٢٣ هزار و ۱۵۹ تومان خریداری شده و ٢٣ هزار و ۶۲۷ تومان فروخته می‌شود.

امروز همچنین قیمت هر یورو برای فروش به ٢۸ هزار و ۶۷۲ تومان و برای خرید به ٢٨ هزار و ۱۰۵ تومان رسید.

 

تمدید مهلت اظهارنامه صاحبان مشاغل تا ۱۵ تیر

امیدعلی پارسا، گفت: تمدید مهلت ارائه اظهارنامه صاحبان مشاغل تا ۱۵ تیرماه، بنا به درخواست اتاق اصناف ایران و تصویب ستاد ملی مدیریت کرونا، انجام شده است.

وی با اشاره به مشکلات و شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور، افزود: صاحبان مشاغل تا ۱۵ تیرماه فرصت دارند ضمن مراجعه به سایت سازمان امورمالیاتی کشور به نشانی www.intamedia.ir نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی و یا ارسال فرم تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم اقدام کرده و از تسهیلات و معافیت‌های قانونی بهره‌مند شوند.

 

قیمت نفت خام از نزدیک ۷۵ دلار سقوط کرد

قیمت نفت خام در معاملات امروز، پنجشنبه، در حالی سقوط کرد که دیشب به بالاترین سطح خود در چندین سال اخیر رسیده بود.

تا ساعت ۷:۳۴ به وقت تهران، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت ۰.۹۰ درصد سقوط کرد و به ۷۳.۷۳ دلار بازگشت. این در حالی است که این شاخص در پایان معاملات دیشب به ۷۵ دلار نزدیک شده بود.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا هم تا این لحظه ۰.۸۶ درصد افت کرد و به ۷۱.۵۳ دلار رسید.

افت بازارهای مالی جهان به دنبال اجلاس سیاست‌گذاری فدرال‌رزرو و سودجویی سرمایه‌گذاران برای فروش دارایی‌های نفتی خود در قیمت بالای ۷۴ دلار باعث شد قیمت‌های نفت امروز تحت فشار قرار بگیرند.

گزارش رسمی اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد در هفته منتهی به ۱۱ ژوئن ذخایر انبارهای نفت آمریکا ۷.۵ میلیون بشکه کاهش یافته است.

افزایش تقاضای جهانی برای سوخت و کاهش عرضه به ویژه از سوی اوپک پلاس، باعث شده است قیمت‌های نفت امسال تقویت شوند. رشد قیمت نفت خام برنت از ابتدای امسال تاکنون به ۴۴ درصد رسیده است.

 

تولید لوازم خانگی بر مدار صعود

طی سه سال گذشته مجموعه‌ای از اتفاقات از جمله خروج تولیدکنندگان کره‌ای از بازار لوازم خانگی ایران و افزایش نرخ ارز موجب شد تیراژ و کیفیت تولید و عمق ساخت داخل لوازم خانگی افزایش چشمگیری پیدا کند؛ به شکلی که سال گذشته نزدیک به ۱۵ میلیون دستگاه لوازم خانگی تولید شد که سهم لوازم خانگی بزرگ (یخچال، لباسشویی، تلویزیون و اجاق گاز) ۵ میلیون و ۹۶۹ هزار دستگاه بوده است.

بررسی آمار وزارت صمت از وضعیت تولید در کشور نشان می‌دهد که روند شتابان افزایش تولید لوازم خانگی در داخل کشور همچون سال گذشته، طی سال جاری نیز ادامه یافته به طوری که بر اساس آمار تجمیعی، تولید انواع لوازم خانگی در ۲ ماهه امسال با رشد قابل توجهی همراه بوده است.

رشد ۲۹.۶ درصدی تولید یخچال و فریزر

بر همین مبنا، طی ۲ ماهه سال جاری ۲۱۵ هزار و ۸۰۰ دستگاه یخچال و فریزر توسط تولیدکنندگان داخلی تولید شده است، این در حالیست که در ۲ ماه سال گذشته ۲۷۹ هزار و ۶۰۰ دستگاه از این محصول تولید شده بود.

بدین ترتیب تولید یخچال و فریزر در ۲ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۹.۶ درصدی یافته است.

رشد ۴۰.۹ درصدی تولید ماشین لباسشویی

همچنین در ۲ ماه امسال ۱۷۹ هزار و ۶۰۰ دستگاه ماشین لباسشویی در کشور تولید شده است. این در حالیست که در مدت مشابه سال قبل ۱۲۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه تولید شده بود.

بنابراین تولید ماشین لباسشویی در ۲ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۴۰.۹ درصدی یافته است.

رشد ۲۵ درصدی تولید تلویزیون

در ۲ ماه امسال ۱۴۹ هزار و ۶۰۰ دستگاه انواع تلویزیون توسط تولیدکنندگان داخلی تولید شده است که در مدت مشابه پارسال ۱۱۹ هزار و ۷۰۰ دستگاه تولید شده بود.

بدین ترتیب تولید انواع تلویزیون در ۲ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۵ درصدی داشته است.

رشد ۶.۳ درصدی تولید کولر آبی

همچنین در ۲ ماه امسال ۳۶۸ هزار و ۱۰۰ دستگاه کولر آبی در کشور تولید شده که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۳۴۶ هزار و ۲۰۰ دستگاه بوده است و از رشد ۶.۳ درصدی تولید این وسیله سرمایشی حکایت دارد.

ورود مشروط سرمایه گذاران خارجی

به گزارش مهر، در این بین یک نکته قابل توجهی وجود دارد و آن اینکه مذاکرات وین در جریان است و برخی معتقدند ممکن است با برداشته شدن بخشی از تحریم‌ها، زمینه برای بازگشت شرکت‌هایی همچون سامسونگ، ال جی به کشور فراهم شود؛ شرکت‌هایی که در سال ۹۷ به تبعیت از تحریم‌های آمریکا از کشور خارج شده‌اند.

اما فعالان حوزه لوازم خانگی تاکید دارند که ورود سرمایه گذاری خارجی نباید همچون سنوات گذشته باشد بلکه باید با طرح‌ریزی های جدیدی همچون الزام به ورود تکنولوژی و استفاده از نیروهای ایرانی، فرایند ورود سرمایه گذار را به شکل دیگری طراحی کنیم تا این سرمایه گذاری منجر به از دست رفتن سهم بازار تولیدکنندگان داخلی و سرمایه گذاری‌های صورت گرفته طی سه سال اخیر نشود.

در همین رابطه حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی می‌گوید: از ورود سرمایه گذار خارجی مشروط به انتقال تکنولوژی و فناوری به روز به کشور و استفاده از نیروهای داخلی استقبال می‌کنیم. ورود سرمایه گذار خارجی باید منجر به جلوگیری از خروج ارز و یا منتج به ارزآوری شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه جذب سرمایه گذار در کشور جنبه مالی دارد و به موضوع تکنولوژی توجهی نمی‌شود، معتقد است: به دلیل عدم صیانت از سرمایه گذاری‌های قبلی در حال حاضر خالص سرمایه گذاری در کشور منفی شده است.

غزنوی تاکید دارد: استراتژی درست این است که به جای واردات محصولات کامل یک برند بین‌المللی، سرمایه گذار خارجی به بخش قطعه سازی وارد شود. در این صورت هم موجب انتقال دانش فنی می‌شوند و هم به دلیل کاهش وابستگی صنعتی کشور، ریسک تحریم کاهش می‌یابد. همچنین نیروهای فنی و مهندسی ایرانی نیز در صنایع به کار گرفته می‌شوند؛ از سوی دیگر صادرات قطعه راحت تر از صادرات محصول کامل است.

 

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین