۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۰
کد خبر: ۶۸۵۷۹۴
پ
جمعی از اساتید حوزه و و دانشگاه با صدور بیانیه ای تصریح کردند: پیشنهاد می‌کنیم لجنه‌ای متشکل از اساتید دانشگاهی و حوزوی متخصص به اقتصاد اسلامی با نظر جنابعالی تشکیل شود.
به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، جمعی از اساتید حوزه و و دانشگاه با صدور بیانیه ای خطاب به آیت الله رئیسی، رییس جمهور منتخب،  بر بهره گیری ازنخبگان حوزه و دانشگاه برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور تأکید کردند.
 
متن این بیانیه بدین شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی دام عزه

رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

با تبریک مجدد، توفیقات روز‌افزون حضرتعالی را از درگاه خداوند متعال خواستاریم. دولت پیش‌روی حضرتعالی اولین دولت در قرن جدید و گام دوم انقلاب است. به فضل خدای متعال تشکیل این دولت گام مهمی برای رسیدن به مرحله دولت‌سازی اسلامی در فرایند تمدن بزرگ اسلامی خواهد بود.

متاسفانه اقتصاد ایران سال‌ها گرفتار مشکلات اقتصادی از قبیل: تورم و گرانی، رکود و بیکاری، فساد، قاچاق و بی‌عدالتی است؛ همچنانکه بخشی از مردم با مشکل بی‌مسکنی و بدمسکنی و فقر و محرومیت مواجه هستند. این مشکلات در سال‌های اخیر به جهت نوع تفکر و الگوی تصمیم‌گیری حاکم بر اقتصاد ایران به جهت هدررفت بسیاری از فرصت‌ها تشدید شده است. با توجه به شرایط اقتصادی موجود، برخود لازم می‌دانیم به منظور جهت‌گیری صحیح اقتصادی مطالبی را تقدیم داریم:

۱. حضرتعالی با شعار تحول در اقتصاد، اعتماد مردم را به خود جلب نموده‌اید؛ اما خود اذعان دارید که تحول اقتصادی بدون درک روشن از اندیشه و الگوی تحول، ناممکن می‌باشد. خوشبختانه الگوی تحول اقتصادی براساس مبانی اسلامی را رهبری معظم در بهمن ۱۳۹۲ به نام الگوی اقتصاد مقاومتی ارایه فرمودند. همچنانکه ایشان در بیانیه گام دوم انقلاب نیز پس از بیان مشکلات اقتصادی، تنها راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی را عمل به الگوی اقتصاد مقاومتی دانسته و تصریح داشته‌اند که اقتصاد مقاومتی الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام، عدالت‌محور، مردم بنیان، دانش‌بنیان، درون‌زا، برون‌گرا، مولد، پیشرو، فرصت‌ساز، و با رویکرد جهادی است. به دنبال این اصول، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را بیان فرمودند و بار‌ها ابعاد آن را برای مسئولین و مردم تبیین کردند و تاکید نمودند که مسئولین با برنامه‌ریزی و تعیین نقشه‌راه، الگوی اقتصاد مقاومتی را محقق نمایند تا مشکلات اقتصادی کشور برطرف شود و معیشت مردم سامان مناسب پیدا کند. ولی با کمال تأسف باید بیان کنیم که تفکر و الگوی تصمیم‌گیری حاکم بر اقتصاد ایران در سال‌های گذشته با تفکر و الگوی تصمیم‌گیری اقتصاد مقاومتی فاصله داشته و در نتیجه ناموفق در حل مشکلات اقتصادی بوده است.  

۲. لازم است تیم اقتصادی تصمیم‌گیر دولت جنابعالی، یک تیم منسجم در رده‌های مختلف تصمیم‌گیری باشد؛ به گونه‌ای که با فهم مشترک و هماهنگ از الگوی اقتصاد مقاومتی، همسویی لازم در رده‌های مختلف مدیریتی ایجاد گردد. افزون بر آن، اعضای این تیم اقتصادی باید انسان‌های متخصص، مؤمن و با روحیه جهادی باشند.   

۳. لازم است از فرصت به دست آمده برای ایجاد تحول در عرصه اقتصادی براساس الگوی اقتصاد مقاومتی استفاده نمود؛ اما شتابزدگی در این امر خطیر ممکن است دولت شما را در مسیر الگوی اقتصادی نادرستی قرار دهد که سال‌ها بر اقتصاد ایران حاکم بوده است. برای ایجاد تحول اقتصادی تنها نیروی انسانی مؤمن و انقلابی کافی نیست، بلکه علاوه بر آن و مهمتر از آن، تفکر و الگوی تصمیم‌گیری می‌باشد. در غیر این صورت ممکن است خسارت‌های وارد بر اقتصاد و معیشت مردم از گذشته کمتر نباشد.

۴. پیشنهاد می‌کنیم لجنه‌ای متشکل از اساتید دانشگاهی و حوزوی متخصص و معتقد به اقتصاد اسلامی با نظر جنابعالی تشکیل شود، به گونه‌ای که اولا به الگوی اقتصاد مقاومتی به عنوان تنها الگوی نجات‌بخش اقتصاد ایران معتقد باشند؛ ثانیا درک و تبیین آن را براساس تفسیر رهبری معظم و اصول اقتصاد مقاومتی قبول نمایند؛ و ثالثا هیچ انگیزه‌ای برای پست و مسئولیت نداشته باشند. اعضای این لجنه از سوی حضرتعالی ماموریت پیدا کنند تا برای مشکلات اقتصادی کشور براساس الگوی اقتصاد مقاومتی راه‌حل‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تحول‌آفرین ارایه دهند.

۵. ما کمک به دولت جنابعالی را وظیفه و رسالت انقلابی خود می‌دانیم و تمام توان و ظرفیت خود را در خدمت به دولت شما قرار خواهیم داد. از این رو برای انجام بهتر این وظیفه و رسالت از جنابعالی درخواست یک جلسه حضوری داشته تا دغدغه‌ها و بایسته‌های حل مشکلات اقتصادی کشور را تقدیم نماییم.

امضا کنندگان:

۱. دکتر وحید ارشدی، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

۲. حجت الاسلام محسن امیدوار، پژوهشگر اقتصاد اسلامی

۳. دکتر رسول بخشی، دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان

۴. دکتر محمدجواد توکلی، عضو هیات علمی موسسه امام خمینی ره

۵. حجت الاسلام دکتر عبدالحمید ثابت، عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه

۶. حجت الاسلام دکتر علی جابری، عضو هیات علمی موسسه امام خمینی ره

۷. حجت الاسلام دکتر مهدی خطیبی، عضو هیات علمی موسسه امام خمینی ره

۸. دکتر مهدی زریباف رئیس مرکز مطالعات و مبانی مدل‌های اقتصادی

۹. دکتر علی سعیدی، عضو هیات علمی دانشگاه قم

۱۰. حجت الاسلام دکتر عباس شفیعی‌نژاد، پژوهشگر اقتصاد اسلامی

۱۱. دکتر وحید شقاقی، عضو هیأت علمی و رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی

۱۲. حجت الاسلام دکتر احمدرضا صفا، پژوهشگر اقتصاد اسلامی

۱۳. حجت الاسلام جواد عبادی، مدیر مؤسسه فقه اقتصادی طیبات

۱۴. دکتر حسین عیوضلو، عضو هیات علمی دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع)

۱۵. حجت الاسلام کمیل قنبرزاده، مدیر مرکز جامع علوم اسلامی

۱۶. حجت الاسلام محمد مادرشاهی، پژوهشگر اقتصاد اسلامی

۱۷. حجت الاسلام دکتر غلامعلی معصومی‌نیا، عضو شورای سیاستگذاری مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه‌

۱۸. حجت الاسلام حمزه معلی، معاون علمی مرکز راهبری اقتصادمقاومتی حوزه

۱۹. دکتر حمیدرضا مقصودی، عضو هیات علمی دانشگاه قم

۲۰. حجت الاسلام دکتر سید حسین میرمعزی، رئیس مرکز مطالعات راهبردی حوزه و عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه

۲۱. حجت الاسلام دکتر احمدعلی یوسفی، رئیس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه و عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین