۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹
کد خبر: ۶۸۶۰۹۱

مهمترین اخبار اقتصادی سه شنبه ۱۲ مردادماه ۱۴۰۰| قیمت طلا، دلار و سکه

مهمترین اخبار اقتصادی سه شنبه ۱۲ مردادماه ۱۴۰۰| قیمت طلا، دلار و سکه
هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک میلیون و ۹۶ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۱ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان است.

به گزارش خبرگزاری رسا، مهمترین اخبار اقتصادی سه شنبه 12 مردادماه 1400 به شرح ذیل است:

 

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۱۴۰۰/۰۵/۱۲

هم‌اکنون در بازار داخلی قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 96 هزار تومان، قیمت دلار 25 هزار و 600  تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 11 میلیون و 350 هزار تومان و قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز 10 میلیون و 850 هزار تومان است.

در بازار سبزه‌میدان هم اکنون، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 5 میلیون و 800 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 3 میلیون و 650 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 200 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای 18عیار در هر گرم هم یک میلیون و 95 هزار تومان، قیمت طلای 24عیار در هر گرم یک‌میلیون و 467 هزار تومان و هر مثقال طلا 4 میلیون و 752 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

* قیمت های درج شده در این خبر با استناد به نرخ های اعلامی از سوی اتحادیه طلا و جواهر است.

در بازار ارز هم اکنون،‌ قیمت دلار 25 هزار و 600 تومان، قیمت یورو 30 هزار و 350 تومان و درهم امارات  6 هزار و 990 تومان اعلام شده است.

نوسان قیمت در بازار ارز درحالی رخ داده که در روزهای نخست سال جاری، با تلاش سفته بازان،‌ قیمت دلار به مرز 26 هزار تومان هم رسیده بود اما انتشار خبرهای مربوط به مذاکرات هسته ای و ... باعث عقب نشینی دلار از این سطح قیمتی شده است. دلار مدتی است بین کانال 23 تا 24 هزار تومان در نوسان است.

به اعتقاد کارشناسان دو باور در بازار ارز وجود دارد که موجب نوسانات قیمتی می شود،‌نخست اینکه با مذاکره و بازگشت به برجام و ... قیمت ارز کاهش چشم گیری خواهد داشت و دوم اینکه حتی مذاکره هم نمی تواند مانع از واقعیات موجود اقتصاد ایران شود و امکان کاهش چشم گیر قیمت ارز وجود ندارد و نهایتا دلار در کانال 23-22 هزار تومان جا خوش می کند.

به گزارش تسنیم،‌ در صرافی‌های بانکی قیمت‌ دلار و یورو نسبت به روز کاری قبل افزایش یافته است؛ برهمین اساس، قیمت فروش دلار 25 هزار و 250 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 24 هزار و 750 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 29 هزار و 645 تومان و قیمت خرید یورو نیز 29 هزار و 58 تومان اعلام شده است.

نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند.

 

تشکیل صندوق ملی مسکن راهی برای خانه دار شدن سه دهک پایین جامعه

سیاستگذار زمین و مسکن با بیان اینکه نخستین وعده آقای رئیسی، ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی است، افزود: باید تیم با انگیزه، با نشاط و مجرب، این وعده را عملی کند.

مقداد همتی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه باید به آینده امیدوار باشیم، افزود: نارضایتی‌های کنونی در کشورمان ناشی از احساس ناامیدی است.

او ادامه داد: با انتخاب آقای رئیسی به عنوان رئیس جمهور جدید، بارقه‌های امیدی در مردم ایجاد شد که ان شاءالله با عمل به وعده ها، این به احساس امیدواری تبدیل شود.

 همتی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین بحث‌ها در عرضه مسکن، بحث زمین است، اضافه کرد: زمین موجب می‌شود التهاب کنونی جامعه از ناامیدی و نارضایتی، فروکش کند.

سیاستگذار زمین و مسکن به مساحت زیاد سرزمین کشورمان اشاره و اضافه کرد: توده‌های جمعیتی ما کمتر از 5 درصد کشور است؛ اگر پهنه سرزمین کشورمان را به تعداد جمعیت کشور تقسیم کنیم تقریباً به هر نفر, 20 هزار متر مربع می‌رسد، اما ما می‌گوئیم حداقل حق هر ایرانی، این است که 200 متر زمین به او اختصاص بدهیم.

معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه به راهبرد‌های اساسی پیشنهادی این مرکز در حوزه مسکن برای دولت آینده اشاره کرد و گفت: ساخت مسکن به عنوان تکلیف قانون اساسی در تیراژ بالاست و آقای رئیسی هم در این باره وعده داده است.

 امیررضا شاهانی، حذف قیمت زمین از هزینه تمام شده مسکن را از دیگر راهبرد‌های مرکز پژوهش‌های مجلس برشمرد و افزود: باید برنامه ریزی کرد برای اینکه حداقل, 70 درصد هزینه مسکن از طریق وام بانکی تامین شود.

 شاهانی اضافه کرد: تخصیص یارانه سود تسهیلات به دهک‌های پائین جامعه با استفاده از منابع صندوق ملی مسکن و تسهیل در صدور مجوز‌ها از جمله مجوز ساخت و پایان کار شهرداری و نظام مهندسی از دیگر راهبردهاست.

وی گفت: در طرح جهش تولید و تامین مسکن پیش بینی شده است که با 4 اولویت، زمین برای این طرح در نظر گرفته شود.

شاهانی با اشاره به تکلیف قانونی مبنی بر ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی گفت: از این میزان، با فراهم کردن شرایط مناسب، 400 هزار واحد را مردم می‌سازند و 200 هزار واحد هم برای بافت‌ها و مسکن روستایی در نظر گرفته شده است و برای 400 هزار واحد مسکن شهری هم اولویت‌هایی در نظر گرفته شده است از جمله استفاده از اراضی درون شهری و درون بافت روستاهاست.

وی ادامه داد: استفاده از اراضی متصل به بافت شهری، اراضی دستگاه‌های دولتی و زمین‌های وزارت جهاد کشاورزی از دیگر راه‌های تامین زمین است.

تشکیل صندوق ملی مسکن؛ راهی برای خانه دار شدن سه دهک پایین جامعه

معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش های مجلس شواری اسلامی با بیان اینکه سه دهک پایین جامعه حتی در صورت اعطای وام بانکی، توانایی بازپرداخت اقساط آن را ندارند, گفت: تمهیدی برای آنها اندیشیده شده است که صندوق ملی مسکن تشکیل شود تا با عنوان یارانه بتواند به اقشار کم در آمد اختصاص پیدا کند.

 امیررضا شاهانی افزود: در طرح جهش تولید و تامین مسکن، تامین مصالح ساختمانی پیش بینی شده و وزارت اقتصاد مکلف شده است که آن را از نظر قیمت ، پوشش ریسک دهد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه طرح مسکن مهر، بزرگترین طرح مسکن سازی تاریخ کشور بود, اضافه کرد: صنعتی سازی ساخت و ساز، تولید و سرعت ساخت ساختمان را بیشتر و هزینه ها را کمتر می کند.

معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش های مجلس شواری اسلامی گفت: بر اساس برآوردها برمبنای پوشش 70 درصد قیمت مسکن، 160 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای بانک ها در نظر گرفته بودیم اما مجلس، این رقم را به 360 هزار میلیارد تومان افزایش داد بنابر این دولت بعد، مشکلی در این زمینه نخواهد داشت.

مقداد همتی سیاستگذار زمین و مسکن نیز در ادامه این برنامه گفت: در دولت های نهم و دهم در شورای عالی شهرسازی، مشکلی در زمینه تامین زمین و توسعه شهری نداشتیم اما نمی دانم در دولت های یازدهم و دوازدهم چه اتفاقی افتاده است که تنش های زیاد بین دستگاهی در این باره وجود دارد.

وی افزود: در دولت های نهم و دهم, شورای عالی مسکن تشکیل شده بود و با حضور رئیس جمهور، هفتگی مشکلات را بررسی و حل می کرد .

همتی اضافه کرد: یکی از راه حل ها این است که از طریق الحاق به بافت یا شهرک و یا ایجاد شهرهای جدید, توسعه شهری را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای کنترل قیمت باید سوداگری ها را کنترل کنیم ادامه داد: قانون جامع مالیاتی از جمله راهکارهاست.

محمدرضا قلندر شریف کارشناس مسکن نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه نمی دانم چه کسی از گذشته این موضوع را مطرح کرد که نباید وسعت شهرهای ما افزایش یابد؟ گفت: در نتیجه به سمت مرتفع سازی رفتیم و این موضوع به جایی رسید که در شهرها, تراکم و مشکلات اجتماعی و فرهنگی را ایجاد کردیم.

وی ادامه داد: جایگاه اصلی شهرها در طرح جامع مشخص است و یکی از فعال ترین حوزه ها برای تامین مسکن که قیمت زمین را کاهش می دهد شورای عالی شهرسازی است.

قلندر شریف تاکید کرد: این شورا باید در این دولت, بسیار فعال شود و بتواند به صورت جهادی و خیلی ضربتی و فوری با رعایت مسائل کارشناسی، زمین های مورد نیاز را به شهرها الحاق کند.

وی افزود: در دولت های نهم و دهم در شهر مشهد برای مسکن مهر، زمین نداشتیم اما با یک اقدام انقلابی و با الحاق بخشی از محدود شهر مشهد که به شهرک ”مهرگان“ معروف شد, این شهرک ویلایی را احداث کردیم که رضایتمندی را در پی داشت.

 قلندر شریف اضافه کرد: این اقدام به سرعت, قیمت ها را بسیار کاهش داد بنابراین اگر اراده لازم وجود داشته باشد در تامین زمین مشکلی نخواهیم داشت.

وی گفت: با اراضی کاربری تجاری می توانیم برای ساخت زیرساخت ها, مدرسه و مسجد شهرها و محلات جدید، تامین اعتبار کنیم و هزینه های دولت، کاهش یابد.
کارشناس زمین و مسکن با بیان اینکه عرضه گسترده زمین های حریم قانونی شهرها به ویژه در شهرهای کوچکتر و متوسط به متقاضیان واجد شرایط, راهکار مناسبی است، گفت: زمین یکی از مسائل مهم تولید مسکن است که به طور میانگین 50 درصد هزینه تمام شده مسکن را تشکیل می دهد.

 ابوالفضل نوروزی افزود: تنها راهی که می تواند موجب شود مردم بتوانند با قیمت کمتری خانه دار شوند این است که زمین های اطراف شهرها به خانواده ها واگذار شود؛ مدلی که در دولت های نهم و دهم انجام شد.

وی با بیان اینکه تاثیر مصالح در هزینه تمام شده مسکن در مقایسه با زمین, کمتر است, اضافه کرد: باید بتوانیم دلالان را از بازار مصالح حذف کنیم تا با قیمت کمتر در اختیار مصرف کننده نهایی قرار گیرد.

 نوروزی گفت: قرار دادن مالیات بر خانه ها, می تواند دلالان را از بازار مسکن خارج کند.

نائب رئیس کانون سراسری انبوه سازان کشور نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در برنامه تولید مسکن، مشکلات مشهودی داریم و حداقل یک آورده 400 میلیون تومانی برای 100 متر مربع نیاز است.

 ایرج رهبر افزود: در مسکن مهر, مشکلات عدیده ای در دریافت آورده مردم داشتیم و اکنون چنین آورده ای برای افراد کم بضاعت، بسیار مشکل است و انبوه سازان در وسط کار ساخت و ساز, دچار مشکل خواهند شد.

 

بدهی‌ خارجی ایران چقدر شد؟

براساس آخرین آمار بانک مرکزی میزان بدهی خارجی ایران در پایان خرداد 1400 براساس سررسید اولیه بدهی‌ها 8 میلیارد و 744 میلیون دلار است که 6 میلیارد و 733 میلیون دلار آن بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و 2 میلیارد و 11 میلیون دلار از این میزان بدهی‌های کوتاه مدت است.

این تعهدات بالفعل ایران بر مبنای یورو نیز رقمی بالغ بر 7 میلیارد و 6370 میلیون یورو محاسبه شده که 5 میلیارد و 675 میلیون یورو از این میزان حجم بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و یک میلیارد و 695 میلیون یورو حجم بدهی‌های کوتاه‌مدت است.

حجم بدهی‌های خارجی ایران در پایان اسفندماه سال 99 معادل 9 میلیارد و 142 میلیون دلار بوده است که این آمار حکایت از کاهش حجم بدهی‌های خارجی ایران در سه ماهه سال 1400 دارد.

 

آغاز فروش فوری خودرو فیدلیتی + جزئیات

این بخشنامه در تاریخ سه شنبه 12 مردادماه 1400 ساعت 10 صبح لغایت 4 بعدظهر قابل اجرا است.

با هدف جلوگیری واسطه ها و افزایش امکان ثبت نام برای مصرف کننده نهایی خودرو، شرکت بهمن موتور فیلترهایی را مطابق شروط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه که قبلا تشریح شده، قرار داده است که در صورت ثبت نام مغایر با شروط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه ، ثبت نام خریدار از سوی شرکت بهمن موتور یکطرفه ابطال و وجه ایشان مسترد میگردد.

در این طرح فروش فیدلیتی 5 نفره با قیمت 655 میلیون تومان و فیدلیتی 7 نفره با قیمت 670 میلیون تومان با موعد تحویل اواخر شهریورماه عرضه میشود.

علی اصغر خواجه الدین
ارسال نظرات