۲۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۴
کد خبر: ۶۸۷۲۱۸
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین نظری منفرد:

امام حسین زیر بار ذلت و خواری نرفت

امام حسین زیر بار ذلت و خواری نرفت
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین نظری منفرد با بیان اینکه امام حسین(ع) زیر بار ذلت و خواری نرفت، گفت: لشکر کفر گول دنیا را خوردند، اما غافل از این که جهنم را برای خود خریدند.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، عاشقان و رهروان و دلباختگان سرور آزادگان جهان حضرت امام حسین علیه السلام با رعایت کامل دستور العملهای بهداشتی در دفتر آیت الله فاضل لنکرانی با قرائت ریارت عاشورا و مرثیه خوانی به عزاداری پرداخته و به سوگ و ماتم نشستند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین علی نظری منفرد در عزاداری عصر عاشورای سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع)، اظهار داشت: امام حسین (ع) در روز عاشورا چند تا خطبه خواندند که در یکی از این خطبه ها فرمودند: دنیا جای زوال و فنا است، يکسان نمی‌ماند فریب‌خورده کسی است که گول دنیا را بخورد.

وی ادامه داد: لشکر کفر و شرک در روز عاشورا گول دنیا را خوردند و در واقع دنیا در برابرشان جلوه کرد اما غافل از این که آتش دنیا و جهنم را برای خود خریدند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین نظری منفرد با بیان این که صفات امام سوم شیعیان حتی زبانزد دشمنان ایشان هم بود، ابراز داشت: مصعب برادر عبدالله بن زبیر بعد از فتح بصره و کوفه و شکست مختار بر عراق مسلط شد تا این که بعد از فتح کوفه عبدالملک مروان از شام حرکت کرد و با مصعب بن زبیر درگیر شد البته مصعب رفاقت با عبدالملک مروان داشت.

وی ادامه داد: عبدالملک مروان شخصی را به سمت مصعب فرستاد و به او امان داد اما مصعب رو کرد به اطرافیانش کرد و گفت حسین بن علی در روز عاشورا گفت: زیر بار ذلت نمی‌رود و انسان باید از انسان‌های شایسته‌ای مانند او تاسی کند.

استاد حوزه علمیه بیان داشت: منظور از این سخن درست بودن راه امثال مصعب نیست، اما همین حرف وی نشان می دهد که به چه میزان ائمه اطهار و اهل‌بیت در بین مردم الگو و بی‌مانند بودند.

وی با بین این که روایت‌های معتبری در خصوص روز عاشورا و نحوه به شهادت رسیدن یاران سیدالشهدا وجود دارد، ابراز داشت: امروز صبح ابتدا عمر بن سعد تیر اول را انداخت و به سربازانش گفت شهادت بدهید که من اولین نفر تیر انداختم و بعد از آن ۴ هزار تیراندازی کردند که ۴۰ نفر از یاران حضرت با این تیرها شهید شدند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین نظری منفرد افزود: بر اساس روایت‌ها امام حسین (ع) یا بعد از نماز عصر یا بین دو نماز ظهر و عصر شهید شدند اما از بین ۴۰ نفری که تیرخورده بودند سوید بن عمرو بن ابی‌مطاع خثعمی شهید نشده بود و بعد از شهادت سیدالشهدا به هوش آمد و دنبال مولایش گشت و در میدان نبرد به‌عنوان آخرین شهید کربلا به شهادت رسید.

وی به نحوه شهادت امام حسین (ع) اشاره کرد و گفت: بدن مبارک این امام همام ۳۳ جراحت شمشیر و ۳۴ جراحت نیزه و تیر داشتند و به‌قدری مصیبت واقعاً بزرگ است که ائمه اطهار و اهل‌بیت همواره بر برپایی عزای امام حسین (ع) تاکید می‌کنند.

ارسال نظرات