۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۷
کد خبر: ۶۹۱۱۵۳
پ
بر اساس اعلام یک مطالعه جدید، انجام برخی فعالیت‌ های جسمانی موجب اختلال در خواب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از جام جم آنلاین، فعالیت جسمانی در روز می‌تواند به بهبود خواب و استراحت شبانه کمک کند.

یک مطالعه جدید نشان داده است که چگونگی زمان تمرینات ورزشی ما می‌تواند به نتایج متفاوتی منجر شود.

در این مطالعه نکات جالبی در مورد مناسب‌ترین زمان برای انجام تمرینات ورزشی بیان شده است و پیشنهاد می شود اگر می‌خواهید صبح سرحال و پرانرژی باشید، از ورزش کردن در ساعات پایانی شب که نزدیک به زمان خواب است پرهیز کنید.

دانشمندان خواب‌شناس در دانشگاه «کنکوردیا» در کانادا این مطالعه را انجام داده اند. آن‌ها تصمیم گرفتند برخی از ابهامات در رابطه میان ورزش و خواب را برطرف کنند.

محققان برای انجام این کار یک فراتحلیل از داده‌های جمع آوری شده در ۱۵ مطالعه را با تمرکز بر چگونگی تأثیر تمرینات ورزشی جوانان و میانسالان در ساعات قبل از خواب انجام دادند.

در این تجزیه و تحلیل متغیر‌های مختلف از جمله سطح آمادگی جسمانی افراد و کم تحرکی یا فعالیت بدنی آنها، تمرینات در اوایل شب یا اواخر عصر و انواع ورزش را در نظر گرفته می شد و مورد بررسی قرار می گرفت.

«امانوئل فریمپونگ»، سرپرست این مطالعه می‌گوید: تجزیه و تحلیل ما نشان داد که وقتی دو ساعت قبل از خواب، تمرینات ورزشی به پایان می‌رسد، کیفیت خواب مثل افزایش شروع خواب و افزایش مدت زمان خواب، به وجود می آید.

«همچنین، وقتی افراد تا دو ساعت قبل از خواب به ورزش ادامه دادند، بر خواب تأثیر منفی گذاشته می شد و زمان بیشتری طول کشید تا شرکت کنندگان بخوابند و مدت خواب کاهش یافت».

در این مطالعه نکات دیگری نیز بررسی شد. در این تحقیق مشخص شد دوچرخه سواری بیشترین مزایا را برای بهبود کیفیت خواب از جمله تسریع شروع خواب و خواب عمیق به همراه داشت و تمرینات شدید ۳۰ تا ۶۰ دقیقه‌ای برای شروع و مدت زمان خواب، مفیدترین بودند.

یکی از یافته‌های جالب این بود که تمرینات فشرده صرف نظر از زمان انجام آن در هنگام عصر، منجر به کاهش جزئی در مرحله حرکت سریع چشم (REM) در خواب شد.

«فریمپونگ» می‌گوید: بر اساس بررسی ما، جوانان و میانسالانی که سالم هستند و سابقه تجربه اختلالات در خواب را ندارند باید در صورت امکان در اوایل عصر، تمرینات ورزشی عصرگاهی را انجام دهند. همچنین باید برنامه ورزشی منظمی داشته باشند، زیرا ورزش در زمان‌های مختلف عصر می‌تواند باعث اختلال در خواب شود. افراد همچنین باید در نظر بگیرند که در کل، صبح‌ها حالشان بهتر است یا عصرها. انجام تمرینات با شدت بالا در اواخر شب می‌تواند منجر به اختلال در خواب برای افرادی شود که اهل روز و صبح هستند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین