۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸
کد خبر: ۶۹۱۴۰۹
پ
حجت الاسلام محققی گفت:جهاد تبیین یعنی بیان حقایق و این نکته باعث موفقیت تبلیغ پیامبر شد، جهاد تبیین برگرفته از سیره پیامبر گرامی اسلام در ارتباطات اجتماعی بود.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، حجت الاسلام محمدمهدی محققی مدیرعامل خبرگزاری رسا با اشاره به سیره ارتباطات اجتماعی پیامبر اعظم (ص) گفت: یکی از مهم ترین عللی که باعث ایمان مردم در زمان جاهلیت به پیامبر اسلام شد، بیان ساده و تبیین حقایق توسط پیامبر (ص) بود، سیره نویسان در توصیف شرایط اجتماعی زمان جاهلیت نوشته اند شرایط به گونه ای بوده که مردم از بت پرستی و شک خسته شده و به دنبال سخن جدید و حقیقت نو می گشتند و بیان آیات الهی همراه با شفافیت و اخلاص، یکی از علل ایمان آوردن و علل پذیرش دین مبین اسلام از سوی مردم عرب زمان جاهلیت بود.

وی با اشاره به کلید واژه جهاد تبیین اظهار داشت: ما امروزه با دستور جهاد تبیین از طرف مقام معظم رهبری روبه رو شده ایم، معظم له در بیانیه گام دوم گلایه می کنند از اینکه دشمن سعی دارد توسط رسانه ها فضای یأس و ناامیدی در جامعه بگستراند و یک نقاط ضعف کوچکی را بزرگ و موفقیت ما را کوچک جلوه بدهد، در این هنگام وظیفه رسانه  و فعالان اجتماعی دوچندان می شود، لذا در بیانات اخیر به دانشجویان فرمودند جهاد تبیین، یعنی حقایق را بیان کنید، این همان نکته ای بود که باعث موفقیت تبلیغ پیامبر شد.

حجت الاسلام محققی با بیان آیه یتلو علیهم صحفاً مطهره و اینکه پیامبر یک قرائت و یک تلات از آیات الهی داشتند، اذعان کرد: امروزه همینکه واقعیت ها، پیشرفت و مظلومیت نظام جمهوری اسلامی را بیان کنیم و مردم از دشمنی استکبار باخبر شوند موجب می شود مردم پای نظام جمهوری اسلامی بایستند لذا جهاد تبیین برگرفته از سیره پیامبر گرامی اسلام در ارتباطات اجتماعی بود.

مدیرعامل خبرگزاری رسا  با بیان اینکه امام را به ساده زیستی و استکبار ستیزی و مردمی بودن، می شناسیم، اظهار داشت: برخی چهره تحریف شده ای را از امام معرفی کردند، لذا راهکار مبارزه با تحریف جهاد تبیین است. رهبری فرمودند" اگر جریان تحریف شکست بخورد، جریان تحریم هم شکست می خورد" لذا وظیفه فعالان اجتماعی تبیین و بیان حقایق است.

وی با اشاره به اینکه الزام و استلزام تبیین این است که از محصنات کلام استفاده شود، تصریح کرد:  پیامبر گرامی اسلام دارای فصاحت و بلاغت بودند، لذا صفت بلیغ بودن و بلاغت از ویژگی های غالب پیامبران بلکه همۀ پیامبران است، خداوند متعال پیامبران را از اموری که باعث تنفرات اجتماعی و تنکرات اجتماعی می شود و مردم از آن ها بیزارند، پاک و منزه دانسته است و این همان معنای عصمتی است که شیعه قائل به آن است، لذا اگر ما رسانه بخواهیم مردم پیاممان را بشنوند، لازمه آن ایجاد پاکی و نزاهت از امور ناشایست در خودمان است و باید از محصنات کلامی و بلاغی استفاده کنیم همانگونه که پیامبر با توجه به آن ها پیام الهی را بیان می کردند.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین