۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۸
کد خبر: ۶۹۲۰۹۲
پ
درحالی حدود ۳ سال از آغاز ساخت پروژه‌های طرح ملی مسکن در کشور می‌گذرد که پیشرفت واحدهای این طرح در شهر جدید پرند فقط ۹ درصد است.

به گزارش خبرگزاری رسا، اخیرا جمعی از متقاضیان طرح ملی مسکن در شهر پرند طی نامه‌ای به دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی به وضعیت بغرنج خود شده‌اند. در بخشی از این نامه آمده است؛

« اینجانبان گروهی از متقاضیان مسکن ملی پرند که در سال 1398  پس از تبلیغات گسترده دولت وقت در طرح مسکن ملی ثبت نام کردیم، بدینوسیله و بر اساس استدلال­های زیر اعتراض خود را نسبت به نوع مدیریت طرح فوق الذکر و پیشبرد پروژه به ویژه در شهر جدید پرند خدمتتان اعلام می­داریم و امیدوارم با حسن نظر حضرتعالی و پیگیری‌­های لازم نسبت به برخورد با مدیران خاطی و نیز تغییر سبک اجرای این پروژه تصمیمات سازنده­ای در این رابطه اتخاذ شود.

بسیاری از ما که اکنون اسیر طرح بی سرانجام و فاقد چشم انداز مسکن ملی شده‌­ایم، در سال 1398 و قبل از آن می­‌توانستیم با اندک سرمایه خود در جنوب شهر تهران نسبت به خرید خانه با قیمت­‌هایی نظیر متری تا 6 میلیون تومان اقدام کنیم. همچنین در آن زمان قیمت خانه­‌های نوساز و آماده سکونت در شهر پرند به زحمت به قیمت 200 میلیون تومان می­ رسید که اکثر آنها نیز دارای وام بودند و به راحتی می‌­توانستیم نسبت به خرید آنها اقدام کنیم.

تعلل و تأخیر پیش آمده در فرایند ساخت پروژه­‌های مسکن ملی آن هم در یکی از شهرهای حاشیه­‌ای شهر تهران و بسیاری از دیگر شهرها در حالی روی داده است که در این دو سال مسئولان امر از بسیاری از متقاضیان چند ده میلیون تومان پول دریافت کرده‌­اند (به صورت مشخص در مورد مسکن ملی پرند حداقل 87 میلیون تومان پول دریافت کرده‌­اند و برای نیمه اول سال 1400 نیز 40 میلیون تومان مطالبه کرده اند) و به طور میانگین هر 6 ماه از ما مطالبه پرداخت 40 میلیون تومان دیگر دارند و این در حالی است که اساساً هیچ تعهدی به ساخت پروژه در یک زمان مشخص ندارند و بسیاری از پروژه ­ها بدون پیشرفت رضایت بخش بلاتکلیف باقی مانده است.

­در 2 سال گذشته کشورمان با موج شدید تورم رو به رو بود و قیمت مسکن در این دو سال بعضاً تا 5 برابر افزایش یافت و این یعنی ما متقاضیانی که به امید طرح مسکن ملی و خانه دار شدن از این طریق از فرصت­های دیگری مثل خرید خانه از بازار آزاد صرف نظر کردیم، اکنون و با شیوه­ نامه هایی که وزارت راه و شهرسازی پیش رویمان گذاشته است، به شدت متضرر شده ایم.

در شرایطی مسئولان مربوطه از ما برای هر 6 ماه در طرح مسکن ملی پرند درخواست پرداخت 40 میلیون تومان آورده دارند که از آنسو هیچگونه سخت گیری و اولتیماتومی به پیمانکاران و نهادهای مجری برای تسریع در فرایند ساخت نمی­‌دهند و به همین دلیل پروژه با کندی شدید پیش می­رود؛ روندی که موجب ناامیدی بسیاری از ما از نتیجه بخش بودن این طرح شده و برخی را به فکر انصراف از آن به دلیل نداشتن توجیه عقلانی انداخته است. به ویژه به این دلیل که این تأخیر و تعلل­ها به واسطه تورم در قیمت نهایی مسکن تأثیر خواهد گذاشت و این یعنی خسارت کم­کاری مجریان طرح به ما متقاضیان طرح تحمیل می­‌شود... .»

در ادامه این نامه پیشنهاداتی به رئیس مجلس ارائه شده تا احتمالا شرایط موجود تغییر کند.

به گزارش تسنیم، بر اساس اعلام مسئولان شرکت عمران شهر جدید پرند 92430 واحد مسکن مهر در این شهر احداث شده که طبق ادعای مطرح شده تاکنون 84 هزار و 890 واحد افتتاح شده و 73 هزار و 450 واحد تحویل متقاضیان شده است. به عبارت دیگر 14 سال پس از آغاز ساخت مسکن مهر در پایتخت صنعتی‌سازی ایران حدود 20 هزار واحد این طرح نیمه‌تمام است.

اما در رابطه با پروژه‌های طرح ملی مسکن (طرح اقدام ملی) وضعیت شهر جدید پرند اسفبار است. بر اساس آمار رسمی ارائه شده، در سومین سال آغاز واحدهای طرح مذکور،‌اکثر پروژه‌های شهر جدید پرند (حدود 7000 واحد) از مرحله خاکبرداری و پی‌سازی عبور کرده‌اند. نکته تاسف‌بار در خصوص طرح اقدام ملی مسکن پرند این است که فقط یک پروژه (48 واحد) از مرحله اتمام اسکلت عبور کرده است.

همچنین هنوز برای تعدادی از پروژه‌ها پیمانکار انتخاب نشده است، پروژه‌هایی که احتمال متقاضیان آن آورده‌های اولیه خود را برای آن پرداخت کرده‌اند.

بررسی پروژه‌های طرح ملی مسکن شهر جدید پرند نشان می‌دهد حدود 7000 واحد تا مهرماه مجموعا حدود 9 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند و با همین روند به نظر نمی‌رسد تا سال 1430 هم به اتمام برسند.  به‌عنوان مثال پیشرفت فیزیکی یکی از پروژه‌ها (سایت 9 پ پ) فقط 5.4 درصد است که  علمیات پی سازی 252 واحد آنها نیز انجام نشده است، به عبارت دیگر هنوز روی خاک است.

به گزارش تسنیم، فروردین ماه امسال محسن وطن خواهی مدیرعامل شرکت عمران پرند در حاشیه بازدید وزیر وقت راه و شهرسازی از پروژه‌های طرح ملی مسکن شهر پرند، گفته بود: سهمیه طرح ملی مسکن در پرند 26 هزار واحد است که هم اکنون 11600 واحد آن فعال است.

وی افزود: با موافقت شورای عالی شهرسازی و معماری 15000 واحد  نیز در اراضی الحاقی شهر جدید پرند ساخته خواهد شد که طراحی و آماده سازی آن انجام شده است.

مدیرعامل شرکت عمران پرند گفت: پرونده مسکن مهر پرند با تامین خدمات زیربنایی و روبنایی به زودی بسته می شود.

ارائه آمار اشتباه از پیشرفت فیزیکی

پدرام صمیمی‌فر عضو هیئت مدیره شرکت عمران پرند نیز فروردین ماه امسال با اشاره به سهمیه 20هزار واحدی شهر جدید پرند از طرح اقدام ملی تولید وعرضه مسکن، گفته بود: در راستای طرح ملی مسکن، تولید و عرضه مسکن در دو قالب مشارکتی و فروش اقساطی، شرکت عمران پرند برنامه‌هایش را پیش می‌برد.

وی با اعلام این‌که در  ساخت مشارکتی سایت 88 هکتاری به ظرفیت 3420 واحد و سایت 130 هکتاری به ظرفیت حدود 4000 واحد مسکونی در دستور کار قرار دارد (حدود 7000 واحد) ادامه داد:‌ سایت 130 هکتاری با مشارکت بنیاد تعاون ستاد کل نیروهای مسلح در حال آماده‌سازی است. علاوه بر احداث واحدها، آماده‌سازی و احداث خدمات مرتبط نیز در مقیاس مرکزمحله شامل دو باب مدرسه، یک درمانگاه بزرگ مقیاس، مسجد، واحدهای تجاری و پارک 37هکتاری همزمان با ساخت واحدها در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: برنامه‌های مربوط به واحدهای مشارکتی طرح اقدام ملی مسکن در پرند آغاز شده است؛ در این راستا سایت 130 هکتاری نزدیک به 15 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و عملیات اجرایی یک پروژه 460 واحدی در سایت 88 هکتاری شروع شده  و سایر پروژه‌ها نیز در مرحله امضای قرارداد و صدور پروانه از شهرداری است.

به گزارش تسنیم، بررسی‌های صورت گرفته حاکی از آن است که در برخی شهرهای جدید کشور وضعیت پروژه‌های طرح ملی مسکن چندان مناسب نیست که طی روزهای آینده اخبار واقعی مربوط به پیشرفت فیزیکی آنها اطلاع رسانی خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
برچسب ها: مسکن ملی طرح
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین