۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۳
کد خبر: ۶۹۶۶۰۱
پ
آیت الله شب زنده دار به تبیین اهداف تشکیل «دفتر فقع معاصر حوزه های علمیه» پرداخت و گفت: حکومت اسلامی با الگوهای غیر اسلامی نمی تواند به پیشرفت برسد.

به گزارش خبرنگار سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، آیت الله شب زنده دار، عضو فقهای شورای نگهبان ظهر امروز در آیین رونمایی از آثار اجتهادی و تخصصی دفتر فقه معاصر حوزه های علمیه که در سالن جلسات این مجموعه علمی برگزار شد، با اشاره به مطالبات موجود در راستای فقه معاصر گفت: سه مطلب و مطالبه از حوزه های علمی در ساحت فقاهت وجود دارد و این غیر از آنچیزی است که حوزه های علمیه متکفل انجام آن است.

وی اظهار کرد: مطالبه اول بیان کردن موقف اسلام در مسائل و وقایع نوپیدا در جهان اسلام و حتی خارج از آن است، با برپایی حکومت اسلامی قهراً این مطالبه بیشتر از حوزه های علمیه و بخش فقاهت است که برای گره گشایی از مشکلات آیا طرح و برنامه ای حوزه می تواند ارائه بدهد و براساس مبانی اسلام شکل گرفته باشد.

وی افزود: مطالبه دیگر تربیت نیروهایی است که بتواند کارآمد و پاسخگو و صلاحیت علمی برای این مطالبات را داشته باشد که قهراً تابع این مطالبه این هست که مواد درسی هم باید یک بازنگری عمیق و جدی انجام بگیرد و این موارد مطالبه به حقی است که از حوزه علمیه وجود دارد.

آیت الله شب زنده دار اذعان کرد: برای انجام وظیفه نسبت به این مطالبات دفتر فقه معاصر تشکیل شد و در این راه از اساتید بزرگوار درخواست شد در مسائل مستحدثه تحقیق و درس داشته باشند.

استاد حوزه علمیه  با اشاره به گام های ابتدایی در تحول نظام علمی حوزه خاطرنشان کرد: در بخش مطالبه دوم طراحی، پیشنهاد و ارائه راه حل برای نسبت مسائل بخش مهمی است که باید از نظر اطلاعات مختلف را بدست آورد و از طرفی استباط فقهی داشت و بهم در آمیزد تا راهکارهایس برای مشاکلی که پیش رواست ارائه بشود.

وی در پایان تصریح کرد: اگر بناست حکومت، حکومت اسلامی و الهی باشد، قهراً نمی توانیم از الگوهای دیگران در این راه استفاده کنیم و باید الگوهایی که از متن کتاب و سنت و سیره اولیاء الهی استفاده می شود استخراج و پیاده بشود./پ202/

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
حمید صمیم
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1400/09/09
دمتم فی رعایه الله تعالی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین