۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰
کد خبر: ۶۹۸۰۵۱
پ
حجت الاسلام والمسلمین بنیادی در گفت‌وگو با رسا عنوان کرد؛
حجت الاسلام والمسلمین بنیادی با اشاره به «جهاد تبیین» گفت: مهم‌ترین اثر «تبیبن درست و به موقع» جلوگیری از انحراف‌ها و تحریف‌های بی‌پایه و بی‌اساس است.

حجت الاسلام والمسلمین حسین بنیادی، عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، با اشاره به فرارسیدن ایام فاطمیه گفت: ایام شهادت سیدة نساءالعالمین حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها مقطعی است تا معیارهای شناخت دین، دیانت و دینداری، با همان فریاد و فرهنگ فاطمی بازگو شود.

وی ادامه داد: مقطعی است تا غبار شبهه‌ها و انگیزه‌های ناصوابِ فتنه‌آفرینی، برطرف گردد و جامعه از حقیقت هدایت و عبودیت، غافل نگردد و جریان دین اصیل در قلوب انسانها، جوشان بماند،در واقع مقصدی که صدیقه طاهره سلام الله علیها آنرا بازگو نمودند و دفاع کردند، رستگاری بشر در سایه اطاعت از ولایت می‌باشد، از این‌رو فاطمیه، فریاد بصیرت، فهم دین و جهاد فی‌سبیل الله به معنای واقعی آن است.

حضرت فاطمه اسوه‌ای جاودان برای تمام ابعاد زندگی انسانها

استاد حوزه علمیه مطالعه زندگی پر ثمر، شناخت از سبک زندگی، دقت در سیره‌ی معنوی و الهی، معرفت به ولایت و ولایت‌پذیری، بصیرت همراه با عمل، اخلاص در تلاش و جهاد فاطمی، از عناوین برجسته و درس‌آموز حیات حضرت فاطمه زهرا(س) دانست و اظهار کرد: هیچگاه کهنگی در آنها پیدا نمی‌شود و هر چه زمان می‌گذرد شخصیت حضرت فاطمه سلام الله علیها نمایان‌تر و الگوپذیری از آن بانوی با عظمت بیشتر می‌شود که البته در زمان ما نیاز به فرهنگ فاطمی در تمام زوایای عقیدتی، اخلاقی و تلاش اجتماعی، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

وی با اشاره به الگو گیری از شخصیت حضرت زهرا (س) ابراز کرد: حضرت فاطمه سلام الله علیها اسوه‌ای جاودان برای تمام ابعاد زندگی انسانها است که هر انسانی به این اسوه‌ی بی‌نظیر اقتداء نماید، به کمال جامع خواهید رسید و این نعمتی است که اهل معرفت، عالم به آن و شاکر آن هستند.

امروز هم ندای فهم و بصیرت حضرت فاطمه به گوش می‌رسد

عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین با بیان اینکه انسان‌های فهیم و دارای قوه‌ی شناخت و تحلیل از وقایع، در هر زمانی و هر واقعه‌ای، بیش از آنکه متأثر از فضای مسموم و مبهم جامعه شوند، برای اصلاح جامعه مؤثر واقع می‌شوند، تصریح کرد: شرط تأثیرگذاری، حقیقت‌بینی و حق‌گویی است؛ بی‌شک حق‌گویی و پیروی از حق، گاه دارای هزینه‌هایی است که انسانهای مؤمن به وعده‌های الهی، پذیرای این هزینه‌ها می‌باشند.

وی افزود: حضرت فاطمه سلام الله علیها بر اساس همین معیار در زمانی که کینه‌ها سرباز می‌کند و تغییر معیارها و ارزش‌ها شتاب می‌گیرد و جریان توحیدی و سلسله ولایت الهی مورد هجمه شبهات و حمله‌های سخت و نرم قرار می‌گیرد، با تحلیل‌های جامع خود، جامعه را از خطرات و خطوات شیاطین و دشمنان آگاه می‌سازد.

تبیین وقایع اسلام و شناساندن پیشگامان و مجاهدان اسلام

حجت الاسلام و المسلمین بنیادی با اشاره به حوادث بعد از پیامبر اظهار کرد: از مهم‌ترین حوادث بعد از رحلت نبی‌اکرم صلوات الله و سلامه علیه روایت صحیح از وقایع اسلام و نشان دادن چهره‌ی حقیقی و واقعیت اسلام، مسلمانان راستین و ادامه مسیر اسلام در اطاعت از ولایت می‌باشد.

وی با اشاره به جهاد تبیین ادامه داد: از این‌رو مهم‌ترین اثر «تبیبن درست و به موقع» جلوگیری از انحراف‌ها و تحریف‌های بی‌پایه و بی‌اساس می‌باشد که چهره‌ی بارز «جهاد تبیین» وجود مقدس صدیقه طاهره سلام الله علیها می‌باشد که با از خودگذشتگی و ایثار در دفاع از حقایق اسلام و ولایت امیرالمومنین امام علی علیه السلام، مجاهدتی بزرگ انجام دادند تا حق رنگ نبازد و وقایع مورد تفسیر نابجا قرار نگیرند و مسیر حق در تلاطم خودخواهی‌ها و دنیاپرستی‌ها گم نشود.

شناخت الگو و روش تبیین صحیح با توجه به خطبه‌های حضرت فاطمه

عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین یکی از نیازهای فعالان اجتماعی - علاوه بر شناخت زمینه‌ها - فراگیری «روش تبیین» دانست و خاطرنشان کرد: یکی از معجزات قران کریم، روش تبیین می‌باشد اما آنچه مهم است بکارگیری این روش در هر زمانی است که از بارزترین شاخصه‌های مکتب اهلبیت علیهم السلام تبیین مفهومی و محتوایی حقائق اسلام است و در واقع همین «استحکام تبیین‌ها» است که مکتب تشیع را زنده و پویا کرده است.

وی با اشاره به جهاد فاطمی افزود: اهمیت این نکته آنقدر مهم‌ است که در جهاد فاطمی در موضوعات مهمی مانند اصل ولایت و واقعه‌ی فدک، مخاطب حضرت، خواص جامعه می‌باشد تا تبیین واقع‌بینانه‌ و عاقبت اندیشی روشنی از این موضوعات داشته باشند.

روایت صحیح از اسلام بستگی تام به تبیبن حقائق اسلام دارد

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه رابطه «روایت صحیح از اسلام» و «تبیین حقائق اسلام» دو موضوع مهم است که در بیان حضرت بویژه در خطبه فدکیه نمایان است، بیان کرد: نکته‌ای که پایه‌های استدلالی قوی و قانع‌کننده برای همگان داشته و دارد که هرگاه انسانها با نگاه انصاف و حقیقت‌جو به این بیانات نگریسته‌اند، حقائق برای آنها روشن شده و انسان را در مقابل این سؤال مهم قرا می‌دهد که حقیقت قیام حضرت فاطمه سلام الله آیا چیزی جز شناساندن اسلام و جریان توحیدی که ولایت در رأس این جریان قرار دارد، بوده است.

وی ادامه داد: بنابر همین نگاه است که صدیقه طاهره صلوات الله علیها «روایت و تبیین جامع از اسلام» را با بیانی مستدل در با عموم مردم و خواص در میان می‌گذارند تا حجت برای همه معلوم شود؛ اساسا نتیجه تبیین صحیبح، روشنگری و اتمام حجت می‌باشد تا عذری باقی نماند.

تأکید رهبر معظم انقلاب بر «جهاد تبیین» مبنای شرعی و عقلی دارد

حجت الاسلام و المسلمین بنیادی ابراز داشت: مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای دو واژه مهم «روایت صحیح و جهاد تبیین» درباره انقلاب اسلامی و جهاد ملت ایران و مسلمانان در برابر استکبار را بصورت مکرر مورد تأکید قرار داده‌اند و آثار آنرا بیان نموده‌اند و هم چنین پیامدهای ترک این دو را بصورت شفاف تصریح کرده‌اند که این بیان مهم نشان‌دهنده آن است که اگر دلسوزان و اهل انقلاب این کار را انجام ندهند، نااهلان با تفاسیر سطحی و یا آغشته‌ی به نفاق و دروغگویی، حقائق انقلاب را آنگونه که منافعشان اقتضاء می‌کند، ثبت می‌کنند و راه را برای اتهام‌زنی و سست کردن عقائد جامعه نسبت به اسلام و انقلاب باز می‌کنند.

وی در پایان با اشاره به روایت صحیح از انقلاب و جهاد تبیین گفت: در حقیقت «روایت صحیح از انقلاب و جهاد تبیین در موضوعات مرتبط با انقلاب اسلامی» سد محکمی در برابر تحریف‌ها و انحرافات ایجاد می‌کند و ثمره آن قوّت قلب و امید صادق برای ادامه‌ی نهضت اسلامی است که براساس مکتب اهلبیت علیهم السلام پایه‌ریزی گشته و افقی روشن را در برابر انسان قرار داده است.

 

محمدحسین پیشاهنگ

انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
سید معین زهرایی
Brazil
22:44 - 1400/09/27
مرحبا بسیار خوب بود
سید معین زهرایی
Brazil
22:44 - 1400/09/27
با سلام
بسیار مستفیض شدیم
خداوند استادبزرگوار را حفظ کند
ممنون از شما
دکتر علیرضا شیرازی
Iran (Islamic Republic of)
23:00 - 1400/09/27
سلام
صلی الله علیک یا سیدة نساءالعالمین
طیب الله انفسکم و اجرک الله ان شالله
بسیار بحث جدید و زیبایی بود
مصباح پورعظیم
Iran (Islamic Republic of)
23:02 - 1400/09/27
سلام
و باعرض تسلیت ایام فاطمیه
مطالب درجه یک و دلنشین
ممنون از خبرگزاری رسا
بابت مصاحبه با اساتید خوش فهم و بیان حوزه
بنیامین بزرگ زاده
United States of America
23:11 - 1400/09/27
از شیکاگو امریکا
مخاطب شماهستم
لطفا بااین اساتید بیشتر سخن بگید
محمدصادق بنی آدم
Iran (Islamic Republic of)
00:02 - 1400/09/28
درود بر حضرت ایه الله بنیادی افتخار حوزه علمیه قم
بسم الله الرحمن الرحیم
Iran (Islamic Republic of)
00:14 - 1400/09/28
احسنت
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین