۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۰
کد خبر: ۷۰۸۹۲۶
پ
رئیس جمهور با بیان اینکه دولت نه به دنبال حذف یارانه کالا‌های اساسی، بلکه درصدد اصلاح نحوه و محل تخصیص این یارانه‌ها است، گفت: به دنبال این موضوع هستیم که با کمک اصناف و اتحادیه‌ها، مردم مزه شیرین عدالت را در پرداخت یارانه‌ها بچشند.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از جام جم آنلاین، سید ابراهیم رئیسی، شنبه شب در نشست هم‌اندیشی با جمعی از اصناف و اتحادیه‌ها که تا بامداد یکشنبه به طول انجامید، با قدردانی از همراهی همیشگی اصناف و اتحادیه‌ها با انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: همواره به همه اعضای دولت توصیه کرده‌ام که به شکل منظم و مستمر، نشست‌های مشورتی با نخبگان عرصه‌های مختلف داشته باشند و نشست امشب را نیز برای خود فرصتی ارزشمند می‌دانم.

رئیس جمهور با بیان اینکه استفاده از نظرات نخبگان عرصه‌های مختلف به عنوان صاحبان دانش، تجربه و توانایی، زمینه‌ساز تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های صحیح، اثرگذار و ماندگار خواهد بود، افزود: در زمینه اصلاح نحوه و محل پرداخت یارانه محصولات غذایی و کشاورزی از جمله نان، شما باید طرف مشورت قرار بگیرید، زیرا تجارب شما حتما می‌تواند در این زمینه برای دولت راهگشا باشد.

دکتر رئیسی، گفت: استفاده از مشورت اهالی فن در هر زمینه‌ای، ضریب خطا و اشتباه در تصمیم‌گیری‌ها را کاهش می‌دهد و از آن گذشته، وقتی هر تصمیمی در هر صنفی، متکی به نظرات کارشناسی و تجربه اهالی آن صنف باشد، همکاری آنان در اجرای تصمیم را نیز به همراه خواهد داشت.

رئیس جمهور، یکی از آثار مهم همراهی اصناف مختلف در اجرای تصمیمات و سیاست‌ها را مشارکت آنان در تبیین و اقناع افکار عمومی برای اجرای بهتر آن تصمیم دانست و ادامه داد: هر تصمیم و اقدامی، هر قدر هم که کارشناسانه باشد، اگر با همراهی مردم توأم نشود، موفق و کارگشا نخواهد بود؛ همراهی و همکاری اهالی اصناف مختلف و نیز مردم، رمز موفقیت اجرای تصمیمات و سیاست‌های دولت هستند.

دکتر رئیسی در ادامه سخنان خود با تأیید اظهارات یکی از سخنرانان این نشست مبنی بر تفکیک قائل شدن بین گرانی و گران‌فروشی، تصریح کرد: در تعیین مرز گرانی و گران‌فروشی، سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده، مهم‌ترین نقش و جایگاه را دارد و باید به دقت به وظیفه خود در قیمت‌گذاری و نظارت بر قیمت‌ها عمل کند تا نه آسیب به تولیدکننده وارد شود و نه به مصرف‌کننده اجحاف شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه فروشندگان کوچک خواربار و مواد لبنی، بخش مهم و مؤثری در چرخه توزیع کالا در کشور هستند، گفت: توجه به فروشگاه‌های بزرگ نباید باعث غفلت از فروشگاه‌های کوچک شود. این بخش، اصناف کشور ارتباطی تنگاتنگ و عمیق با مردم دارند و حمایت از آن‌ها ـ و البته نظارت بر عملکردشان ـ باعث تسهیل، تسریع و تأمین به صرفه اقلام مورد نیاز مردم خواهد شد.

همچنین، رئیس جمهور به گلایه یکی دیگر از سخنرانان درباره بی‌توجهی دولت‌های قبل به طرح کارشناسی ارائه شده برای اصلاح ساختار شبکه توزیع شیر در کشور اشاره و گفت: مسئولان مربوطه حتما این موضوع را با توجه به نتایج مطالعات و بررسی‌های انجام شده در گذشته، پیگیری کنند و به سرانجام برسانند.

دکتر رئیسی در ادامه، توجه به احتمال کسری سرمایه در گردش تولیدکنندگان پس از اصلاح نظام پرداخت یارانه مواد غذایی را که یکی از سخنرانان به آن اشاره کرده بود، حائز اهمیت خواند و افزود: برای رفع این مشکل باید تسهیلاتی در نظر گرفته شود که به سرعت و آسان در اختیار تولیدکنندگان مواد غذایی قرار گیرد تا روند تأمین نقدینگی و تولید آنان دچار وقفه نشود.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در اجرای این اصلاحات، اگر اصناف، اتحادیه‌ها و مردم، پای کار نباشند، به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید، اظهار داشت: زمینه‌های اجرای صحیح و دقیق این اصلاحات بر پایه تبیین و اقناع افکار عمومی و نیز اصناف، استوار است؛ ضمن اینکه باید بررسی شود که اتخاذ کدام ساز و کار، مانع از فاصله گرفتن از فضای رقابتی و حفظ و ارتقای کیفیت در تولید خواهد شد.

دکتر رئیسی با تأکید بر اینکه نباید قیمتی در بازار خودسرانه تغییر کند، تصریح کرد: مردم نباید هر روز شاهد تغییر در قیمت‌ها باشند. اگر هم قیمتی تغییر می‌کند، باید دلایل و زمینه‌های آن برای مردم، تبیین و تشریح شود.

رئیس جمهور، تصریح کرد: یکی از عوامل اصلی موفقیت اصلاحات مورد نظر در نحوه و محل تخصیص یارانه مواد غذایی، همراهی و نظارت دقیق اتحادیه‌ها و اصناف بر حوزه کاری خود است. اصناف و اتحادیه‌ها کمک کنند تا با نظارت جدی بر بازار، جلوی سوداگری، کم‌فروشی، احتکار و گران‌فروشی گرفته شود. در انتخاب مسئولان اتحادیه‌ها و بازرسان، افراد مناسب را انتخاب کنید که بر اساس اصول و قانون عمل کنند و منافع ملی را همواره مد نظر قرار دهند.

دکتر رئیسی، ادامه داد: اجازه ندهید هم‌صنف بودن باعث رودربایستی و مانع نظارت جدی و مؤثر بر عملکرد اصناف شود. افرادی را برای این کار انتخاب کنید که اهل حساب‌کشی جدی در زمینه اجرای قانون و تأمین منافع مردم باشند. مجموعه این اقدامات باید موجب آرامش مردم و ثبات در بازار شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه وجود نرخ‌های متفاوت برای کالا‌ها و خدمات واحد، همواره بستر ایجاد فساد و رانت بوده است، گفت: مهم‌ترین اقدام در زمینه مبارزه با فساد، رفع بستر‌ها و اصلاح زمینه‌های ایجاد فساد است.

دکتر رئیسی با تأکید بر اینکه هدف دولت از اصلاح نحوه و محل پرداخت یارانه مواد غذایی، اجرای عدالت در پرداخت یارانه‌ها است، افزود: هدف دولت این است که با کمک اصناف و اتحادیه‌ها، کاری کند تا مردم مزه شیرین عدالت را در پرداخت یارانه‌ها بچشند. این موضوع باید به طور شفاف و دقیق برای مردم تبیین شود؛ دولت تصمیم اقتصادی محرمانه ندارد و باور داریم که اگر مردم در جریان جزئیات این تصمیم قرار گیرند، همراه دولت خواهند بود، زیرا ما به دنبال تأمین منافع مردم هستیم.

رئیس جمهور، اظهار داشت: دولت هرگز به دنبال حذف یارانه کالا‌های اساسی نیست، بلکه تصمیم دولت این است که محل پرداخت یارانه کالا‌های اساسی جابجا شده و به جای پرداخت یارانه به واردکننده و حلقه اول تأمین و توزیع کالا، به حلقه آخر زنجیره تأمین و توزیع، یعنی مصرف کننده پرداخت شود.

دکتر رئیسی با تکرار دوباره این نکته که همواره به وزرا و کارگزاران دولت توصیه کرده‌ام که با نخبگان عرصه‌های مختلف، نشست‌های منظم داشته باشند، تصریح کرد: یکی از جلوه‌های مردمی بودن دولت، همین نشست‌های نخبگانی و بهره‌مند شدن از نظر لایه‌های مختلف مردم است.

پیش از سخنان رئیس جمهور، وزرای صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی در سخنانی با تشریح ضرورت‌های اصلاح نظام پرداخت یارانه کالا‌های اساسی بر اهمیت همراهی اصناف و اتحادیه‌ها در اجرای صحیح و دقیق این تصمیم تأکید کردند.

در این نشست، همچنین ۲۰ تن از رؤسای اصناف و اتحادیه‌های مختلف و نیز صاحبان واحد‌های بزرگ تولید مواد غذایی، به ارائه نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

توجه به الزامات اجرای دقیق این طرح برای جلوگیری از آسیب به زنجیره تأمین و توزیع کالا، لزوم مشورت و همفکری با اصناف و اتحادیه‌ها در اجرای طرح، دقت در اجرای طرح برای پیشگیری از کمبود کالا در بازار، پرهیز از اتخاذ تصمیمات غیر کارشناسی و مقطعی، جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت کالاها، جدا نکردن نانوایی‌های سنتی و فانتزی در اجرای این طرح و اجازه دادن به شکل‌گیری فضای رقابتی واقعی بین همه نانوایی‌ها، تأمین تسهیلات ارزان‌قیمت برای احتمال روبرو شدن تولیدکنندگان با کسری سرمایه در گردش و لزوم سپردن فرماندهی اجرای طرح به وزارت جهاد کشاورزی و همراهی کامل دیگر دستگاه‌ها با این وزارتخانه، مهم‌ترین نظرات ارائه شده در این نشست بودند.

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین