۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۹
کد خبر: ۷۱۲۲۲۰
پ
آیت الله حسینی بوشهری:
آیت الله حسینی بوشهری گفت: پیاده سازی کامل احکام اسلام در نظام بانکداری از آرمان‌های انقلاب و خواسته‌ مراجع عظام تقلید است.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، آیت الله حسینی بوشهری در دیدار سید سعید شمسی نژاد مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با اشاره به تأکیدات مکرر دین اسلام در پرهیز از ربا ابراز داشت: خداوند در قرآن کار ربا خواران را مساوی با جنگ با خود معرفی می‌کند؛ حتی در مسئله جهاد با کفار، جنگ و رویارویی با افراد است؛ اما در مسئله ربا جنگ با خدا مطرح است که نشان از شدت مبغوضیت این مسئله دارد.

دغدغه های علمای دین در حوزه قرض الحسنه برطرف شود

وی ضمن اشاره به تأکیدات مراجع عظام تقلید نسبت به مسـئله ربا در بانک‌ها افزود: مراجع عظام تقلید پیوسته بر موضوع نفی ربا تأکید دارند و اینکه بعد از گذشت بیش از ۴۰ سال از انقلاب، تنها ۲ بانک قرض الحسنه در کشور داریم، خلاف انتظار است. چرا که در کشورهایی که مسلمان هم  نیستند و ادعای اسلام ندارند، برخی اوقات سودهای کمتری را شاهد هستیم.

امام جمعه قم پاداش و اجر معنوی قرض الحسنه را یادآور شد و خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن پاداش و اجر زیادی برای قرض دهنده وعده داده است؛ اما متأسفانه شاهد سطح مناسبی از التزام عملی  به اینگونه مطالب نیستیم. نباید با دین به صورت گزینشی بر خورد کرد، به این صورت که هر کجا برای ما منفعتی دارد پرچم دین داری بر دست گرفته و در سایر مواقع، اعتقادات و باورهای دینی خود را کنار بگذاریم. اعتقاد قلبی و ابراز زبانی به تنهایی کافی نیست؛ بلکه باید به همراه آن التزام عملی نیز باشد.

وی با تأکید بر لزوم نهادینه سازی فرهنگ قرض الحسنه در سایر بانک‌ها افزود: نباید به بانک به عنوان یک بنگاه اقتصادی نگاه کرد؛ بلکه بانک باید با هدف تسهیل امور و به حرکت درآوردن چرخ‌های اقتصاد، به فعالیت بپردازد. انتظار داریم تا با کمک‌های حوزه علمیه و اقدامات و پیگیری‌های شما، فرهنگ قرض الحسنه در میان مردم و سایر بانک‌ها نهادینه شود و این نگاه صرفاً مادی نسبت به بانک اصلاح گردد.

برخی صندوق های قرض الحسنه به اعتماد مردم لطمه زدند

رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم سوابق برخی صندوق‌های قرض الحسنه را مورد اشاره قرار داد و گفت: متأسفانه برخی صندوق‌های قرض الحسنه که به نام اهل بیت (ع) نام گذاری شده بودند، به اعتماد مردم و جامعه آسیب زدند و  بر خلاف آموزه‌های دینی و قانونی عمل کردند و مشکلات زیادی برای مردم و نظام ایجاد نمودند. امیدواریم با نگاه بلند و خیرخواهانه شما و به واسطه عنایات الهی بتوانید به موفقیت های خوبی در این زمینه  دست یابید.

وی با اشاره به وضعیت نابسامان مسکن و شرایط بسیار دشوار مستأجرین، خواستار برنامه ریزی بانک مهر ایران در جهت کمک به این قشر وسیع از جامعه شد، زیرا شرایط سختی  برای مستأجرین که قشر وسیعی از جامعه را تشکیل می‌دهند، ایجاد شده است.

عضو هیأت ربیسه مجلس خبرگان رهبری، حمایت از تولید و تولیدکنندگان را از دیگر وظایف بانک‌ها بر شمرد و ابراز داشت: در کشوری که شعار سال آن از طرف مقام معظم رهبری تولید،دانش بنیان و اشتغال آفرین  است  تولید کنندگان و شرکت های دانش بنیان اشتغال آفرین باید مورد حمایت جدی شبکه بانکی قرار بگیرند. تولید کنندگان را شناسایی کنید و منتظر نباشید که آن‌ها به سراغ بانک بیایند؛ بلکه آن‌ها را شناسایی کرده و تسهیلات مناسب را به آن‌ها پیشنهاد دهید. اگر یک تولید کننده و کارخانه دار دچار مشکل شود و قادر به ادامه فعالیت خود نباشد، خانواده‌های زیادی دچار مشکل خواهند شد.

خاطرنشان می شود، در ابتدای جلسه، دکتر سید سعید شمسی‌نژاد، مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت و اقدامات این بانک افزود: در سال گذشته حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد ۰ تا ۴ درصد اعطاء کردیم و اکنون در شبکه بانکی کمترین نرخ معوقات یعنی نیم در صد را به خود اختصاص داده‌ایم.

وی با بیان اینکه بانک قرض الحسنه مهر ایران حدود ۱۴ میلیون مشتری و ۵۳۰ شعبه در سراسر کشور دارد گفت: منابع بانکی قرض الحسنه مهر ایران نسبت به سال گذشته ۷۵ درصد رشد داشته است و شفاف ترین و بی‌حاشیه ترین عملکرد را به خود اختصاص داده است و الگوی مناسبی برای بانکداری اسلامی به شمار می‌رود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین