۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۷
کد خبر: ۷۱۷۰۰۲

۱۶۶۸ سردفتر مشمول معافیت ابرازی شدند و هیچ مالیاتی پرداخت نکردند

۱۶۶۸ سردفتر مشمول معافیت ابرازی شدند و هیچ مالیاتی پرداخت نکردند
طبق اعلام سامانه ملی انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، سال گذشته ۱۶۶۸ سردفتر مشمول معافیت ابرازی شدند و هیچ مالیاتی پرداخت نکردند.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از  خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ ‌بر اساس استعلام صورت گرفته از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مبنی بر اینکه در سال 1400 چه تعدادی از سردفتران مشمول معافیت از پرداخت مالیات شده‌اند و مبلغ دریافتی وکلای دادگستری سراسر کشور بابت مالیات چقدر بوده است؟ 1668 سردفتر در سال قبل مالیات پرداخت نکرده‌اند!

طبق پاسخ سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، 1668 سردفتر در سال قبل مشمول معافیت ابرازی شده و حتی یک ریال مالیات پرداخت نکرده‌اند.

با توجه به فعالیت حدود 8500 دفتر اسناد رسمی در کشور می‌توان این نتیجه را گرفت که بیش از 20 درصد دفاتر از این معافیت برخوردار بودند.

بر اساس اعلام سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مجموع مالیات ابرازی سردفتران 705 میلیارد و 502 میلیون و 195 هزار ریال و مجموع مالیات پرداختی برای اظهارنامه عملکرد 1400 تا تاریخ 22 مرداد جاری مبلغ 241 میلیارد و 906 میلیون و 796 هزار و 683 ریال بوده است.

به نظر می‌رسد عدم تحقق و دستیابی به سقف تعرفه اعلام شده برای سردفتران، علت مشمول شدن 1668 سردفتر از پرداخت مالیات است. این آمار نشان می‌دهد برنامه‌های کانون سردفتران و دفتریاران در توزیع عادلانه درآمد حوزه سردفتری ناکارآمد بوده است.

از طرفی اصرار اخیر رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بازنگری بر تعرفه حق‌التحریر دفاتر و افزایش آن دو سال زودتر از موعد مقرر با توجه به اینکه بیش از 20 درصد دفاتر در تحقق سقف درآمد بر اساس تعرفه قانونی سال قبل ناتوان بوده‌اند، جای سؤال دارد.

خبرگزاری تسنیم آماده دریافت و انتشار نظرات و پاسخ کانون سردفتران و دفتریاران و سازمان امور مالیاتی کشور در این خصوص است.

کانون سردفتران و دفتریاران , مالیات ,

کانون سردفتران و دفتریاران , مالیات ,

ارسال نظرات