۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۶
کد خبر: ۷۱۷۱۲۹

مطب‌هایی که تجهیزات و داروی سقط جنین دارند تعطیل می‌شوند

مطب‌هایی که تجهیزات و داروی سقط جنین دارند تعطیل می‌شوند
رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده مجلس، نسبت به تعطیلی مطب هایی که تجهیزات و داروی سقط جنین داشته باشند، هشدار داد.

به گزارش گروه جمعیت و خانواده خبرگزاری رسا، امیرحسین بانکی‌پور رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده مجلس، در همایش کشوری "تبیین نقش ماما در دستیابی به اهداف قانون جوانی جمعیت"، اظهار داشت: جوانی جمعیت نه تنها یک مزیت بلکه یک ضرورت و یک فوریت جدی است تا کشور را از ابربحران پیری جمعیت نجات دهیم.

وی به سیاست تعدیل جمعیت که طی سالیان متمادی در کشور اجرا شد، اشاره و تاکید کرد: ماماها در این سیاست مورد بی‌مهری و بی توجهی قرار گرفتند.

بانکی‌پور با بیان اینکه باید به قشر ماما توجه جدی شود، گفت: در قانون، حمایت و توجه از ماماهای کشور دیده شده است اما در عین حال باید از فرصت قرارگاه جوانی جمعیت استفاده شود و هر بخش از مواد قانون که در مورد حمایت از ماماها اجرایی نشده باید در خود قرارگاه جوانی جمعیت حل شود.

رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده مجلس از وزرات بهداشت خواست تا از هم اکنون برای اخذ اعتبارات لازم جهت ارتقا و بهبود خدمات مامایی برای درج در بودجه ۱۴۰۲ رایزنی کند.

بانکی پور بر ضرورت توجه جدی به مامایی در برنامه پنج ساله هفتم توسعه تاکید و تصریح کرد: نرخ باروری در سیاست‌های برنامه پنج ساله هفتم ۲.۵ درصد است، بنابراین باید شرایط زایمان طبیعی و حمایت از ماماها فراهم و همچنین راهنمای استانداردهای بالینی برای ماماها از سوی بیمه‌ها اجرایی شود.

وی با اشاره به رشد سزارین در ایران نسبت به دیگر کشورها به ویژه کشورهای غربی، گفت: باید با ارائه آموزش‌های لازم در کشور به سمت زایمان طبیعی برگردیم.

بانکی پور با اشاره به آمار بالای سقط جنین در کشور خاطرنشان کرد: در صورتی که هرگونه تجهیزات و داروی سقط جنین در مطب‌ها وجود داشته باشد، مجوز فعالیت آنها باطل خواهد شد.

احسان قنبری نسب
ارسال نظرات