۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۹
کد خبر: ۷۱۷۱۸۱

سقط جنین ۲۰ برابر تلفات سوانح رانندگی کشور

سقط جنین ۲۰ برابر تلفات سوانح رانندگی کشور
طبق آمار رسمی وزارت بهداشت در سال ۹۶، هر روز ۱۰۰۰ جنین در کشور توسط والدین کشته که تنها حدود ۱۰ مورد آن قانونی است. یعنی ۲۰ برابر بیشتر از فوتی‌های ناشی از سوانح رانندگی.

به گزارش گروه جمعیت و خانواده خبرگزاری رسا، در فرانسه از 1810 تا 1955 «سقط جنین» به هر دلیلی جرم محسوب می‌شد؛ در سال 1942 حکومت ویشی در این کشور پا را فراتر گذاشت و سقط جنین را «جنایت در حق دولت فرانسه» اعلام کرد.

حتی در اکتبر 1943 در فرانسه زنی با نام «دزیره پیوژ»را نیز به جرم دست داشتن در 3 سقط جنین، اعدام کردند؛ در آوریل 1971 هفته نامه «نوول اُبسرواتور» بیانیه‌ای را با امضای 343 زن فرانسوی منتشر کرد که در آن اعتراف کرده بودند در زندگی‌شان دست به سقط جنین زده‌اند؛ بیشتر امضا کنندگان شخصیت‌های نامدار ادبی، هنری و فرهنگی بودند.

تمدن‌هایی که به جای «خدا محوری»، به غلط «انسان‌مداری»را سرلوحه سیاست‌های خود قرار داده و بشر را عقل کل می‌دانند، همواره در حال افراط و تفریط هستند؛ این در حالی است در دین اسلام از ابتدا، عمل ناپسند سقط جنین را به شدت مذمت کرده است.

متاسفانه شاهدیم که این روزها آمار سقط جنین در کشورمان افزایش پیدا کرده است؛ پدران و مادرانی که در همان روزها و ماه‌های اولیه شکل‌گیری جنین، اقدام به سقط جنین با استفاده از روش‌های مختلف می‌کنند؛ قانون سقط درمانی در کشورمان سال 84  تصویب شده است؛ در سال 85 پزشکی قانونی اعلام کرد حدود 3 هزار مورد در کل کشور از این سازمان مجوز سقط دریافت کرده‌اند؛ سال 94 این آمار را حدود 10 هزار مورد اعلام می‌کند اما آمار تمام سقط‌ها یعنی سقط‌های قانونی و غیرقانونی بسیار فراتر است و هر سال نیز در حال افزایش است.

سال 74 وزارت بهداشت اعلام کرد، 80 هزار سقط‌ جنین در سال داریم  یعنی حدود 220 جنین در هر روز سقط می‌شوند! در این فاصله زمانی آمار دیگری نداریم تا سال 92، که وزارت بهداشت آمار سقط جنین را 250 هزار جنین در سال اعلام می‌کند یعنی هر روز حدود 700 انسان زنده توسط پدر و مادر خود از طریق «سقط»کشته می‌شوند!

اما در جدیدترین آمار در سال 96، دکتر محمدباقر لاریجانی، معاون آموزشی وزیر بهداشت اعلام کرده که سالانه «بین 300 تا 500 هزار» سقط جنین غیرقانونی در کشورمان انجام می‌شود یعنی طبق آمار رسمی وزارت بهداشت، هر روز 1000 جنین در کشورمان توسط والدین کشته می‌شوند که تنها حدود 10 مورد آن قانونی است!

این نوع سقط در 5 درصد مادران باعث مرگ، در 20 درصد مادران باعث معلولیت و در برخی از موارد باعث برداشته شدن کامل رحم می‌شود و البته پیامدهای و عوارض بسیار متعدد روحی و روانی که گریبان‌گیر مادر و حتی پدر می‌شود؛ «احساس گناه»عارضه‌ای است که یک مادر را فرسوده و بیمار می‌کند.

در این آمار، یک واقعیت هولناک پنهان است! با یک حساب سرانگشتی اگر 990 را در تعداد روزهای سال ضرب کنیم، با عدد خیره کننده‌ای رو‌به‌رو می‌شویم! ما سالانه 361 هزار و 350 نفر سقط غیرقانونی در کشور داریم!

برای درک بهتر این عدد، دست به یک مقایسه می‌زنیم؛ براساس آمارها، سالانه حدود 800 هزار تصادف رانندگی در کشورمان رخ می‌‌دهد که منجر به کشته شدن روزانه 43 نفر می‌شود؛ ایران با داشتن 18 هزار فوتی در حوادث جاده‌ای در سال به لحاظ آماری یکی از بالاترین تلفات جاده‌ای در جهان را داراست؛ این در حالی است که بر اساس آمار وزارت بهداشت در کشور سالانه 20 برابر بیشتر از فوتی‌های ناشی از سوانح رانندگی، سقط جنین داریم! در واقع ما با یک فاجعه انسانی روبه‌رو هستیم.

نکته مهم دیگر در این رابطه، گسترش بازار قاچاق داروهای سقط جنین است؛ این داروها به آسانی در دسترس هستند.

متأسفانه ایران طی 30 سال گذشته، بالاترین رکورد سرعت کاهش نرخ موالید در دنیا را از آن خود کرده و جمعیت کشور با سرعت فزاینده‌ای در حال سالمند شدن است؛ ما  حتی برای تأمین نیروی انسانی و مولد طی دهه‌های آینده با چالش جدی مواجه خواهیم بود!

با این حال اقدام عملی خاصی برای اصلاح رویه‌های جمعیتی از جمله آیین‌نامه اجرایی «سقط جنین»صورت نگرفته است و با وجود گذشت بیش از 7 سال از تدوین «طرح جمعیت و تعالی خانواده»و 15 سال از تصویب «قانون تسهیل ازدواج جوانان»هنوز هیچ کدام به سرانجام اجرایی نرسیده‌اند!

احسان قنبری نسب
ارسال نظرات