۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۱
کد خبر: ۷۱۷۵۲۷
امیر سرتیپ حاتمی:

آمریکا ظرفیت‌ لازم در حمایت از رژیم صهیونیستی را ندارد

آمریکا ظرفیت‌ لازم در حمایت از رژیم صهیونیستی را ندارد
مشاور فرماندهی کل نیرو‌های مسلح در امور ارتش گفت: آمریکا در دوران افول خود ظرفیت‌های لازم در حمایت از رژیم جعلی صهیونیستی را ندارد و این رژیم به مرور در حال نابودی است.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، امیر سرتیپ حاتمی، مشاور فرماندهی کل نیروهای مسلح در امور ارتش جمهوری اسلامی ایران در گردهمایی فرماندهان و مدیران ارشد ستاد ارتش که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی ارتش برگزار شد، گفت:‌ آمریکا در دوران افول خود، ظرفیت‌های لازم در حمایت از رژیم جعلی و کودک‌کش صهیونیستی را ندارد و این رژیم به مرور در حال اضمحلال و نابودی است.

وی افزود: ورود جمهوری اسلامی ایران به عرصه تحولات منطقه و تاثیرگذاری در آن، نقطه مقابل اهداف شیطانی استکبار و نظام سلطه است به گونه‌ای که برنامه‌ها و سناریوهای آمریکا را به هم ریخته است. بی‌تردید منطقه غرب آسیا، از مهم‌ترین مناطقی است که تمرکز و توجه بسیاری از بازیگران بین‌المللی را به خود معطوف کرده و موقعیت ژئوپلیتیک، ژئواستراتژیک، ذخایر عظیم انرژی، از مهم‌ترین عواملی است که باعث اهمیت مضاعف این منطقه شده و هرکدام از بازیگران و سازما‌ن‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، برای توسعۀ نفوذ و حضور در خاورمیانه به رقابت می‌پردازند.

امیر حاتمی افزود: این بازیگران درصدد دستیابی به منافع و اهداف خاص خود در منطقه هستند و آمریکایی‌ها به عنوان مهمترین بازیگر فرامنطقه‌ای دخیل در معادلات سیاسی، امنیتی و افتصادی این منطقه همیشه با دخالت در امور داخلی کشورها، سعی در پیاده سازی سناریوهای استعماری و منفعت خواهانه خود برای غارت ثروت ملی کشورها دارند.

مشاور فرمانده معظم کل قوا، موقعیت ژئوپلیتیک، ژئواستراتژیک، ذخایر انرژی، دسترسی و تسلط بر خلیج فارس، دریای عمان و موقعیت گذرگاهی ایران را از مهم‌ترین عوامل اهمیت مضاعف جایگاه کشور در این منطقه دانست و افزود: امروز کشور عزیزمان ایران به عنوان یکی از مهمترین کشورهای تاثیرگذار، در ایجاد نظم منطقه‌ای و شکل‌دهی به ساختارهای سیاسی، اقتصادی و امنیتی این منطقه نقش‌آفرین است.

وی افزود: در طول تاریخ، موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیکی ایران اقتضائات خاص خود را داشته، به گونه‌ای که در منازعات بین‌المللی جنگ اول و دوم جهانی علیرغم اعلام بی‌طرفی کشورمان به دلیل ضعف و ناتوانی دولت‌های حاکم دست نشانده، کشورمان اشغال شد و در این بین به دلیل عدم توان دفاع از خود، بیش از کشورهای درگیر، متحمل خسارت، ویرانی و ضایعات مادی و معنوی گردید.

امیر سرتیپ حاتمی خاطرنشان کرد: امروز به برکت پایمردی و ایستادگی ملت و هدایت‌ها و نقش آفرینی‌های امامین انقلاب و آمادگی نیروهای مسلح، جمهوری اسلامی ایران به یک قدرت مهم منطقه‌ای و نقش‌آفرین موثر در جهان تبدیل شده و ورود جمهوری اسلامی ایران به عرصه تحولات منطقه و تاثیرگذاری در آن، نقطه مقابل اهداف استکبار و نظام سلطه بوده که برنامه‌ها و سناریوهای آمریکا را به هم ریخته و شاهد شکل‌گیری محور مقاومت و به ویژه پیوستگی آن از کرانه‌های دریای عمان و خلیج فارس تا سواحل مدیترانه و کنشگری آن در شبه جزیره عربستان و دهانه باب‌المندب و البته بسیاری از مناطق خارج از حوزه غرب آسیا هستیم.

امیر سرتیپ حاتمی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) مبنی بر اینکه «امروز جهان در آستانه یک نظم جدید بین‌المللی است که این نظم، بعد از دوران نظم دو قطبی جهان و نظریه نظم جهان تک قطبی در حال شکل‌گیری است» تصریح کرد: این روزها مهمترین مسائل بین‌المللی حول و حوش سه موضوع، منازعه روسیه و اوکراین با حمایت تمام عیار آمریکا و غرب، بحث اختلافات چین و تایوان با دخالت مستقیم آمریکا و از همه مهمتر اختلافات آمریکا با جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه‌ای، نشانه‌هایی از نظم جدید جهانی است.

وزیر دفاع سابق کشورمان با تبیین نمادهایی از اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی طی سالیان اخیر، خاطرنشان ساخت، مرورتحولات سیاسی، امنیتی بعد از 11 سپتامبر نشان داد که آمریکایی‌ها، مجموعه ای از سیاست‌های جدیدی را در قالب نظم تک قطبی جهانی برای منطقه ترسیم کرده‌اند که در نهایت علیرغم صدها میلیارد دلارهزینه، با شکست های پی در پی در افغانستان و عراق، جنگ 33 روزه، جنگ 22 روزه و شکست خفت بار در کشورهایی چون سوریه، عراق و یمن و... از همه مهمتر در محروم ساختن ایران از حق قانونی خود در بهره‌برداری از انرژی هسته‌ای در طی سال‌های اخیر مواجه شدند.

مشاور فرمانده معظم کل قوا در امور ارتش تصریح کرد: روند تحولات کنونی در حالی است که رژیم جعلی صهیونیستی نقطه محوری و کانونی راهبردهای غرب و نظام سلطه برای منطقه غرب آسیا را تشکیل داده وبازیگر اصلی آمریکا در منطقه است و سعی دارد سناریوهای شوم آمریکا نظیر تلاش جهت عادی‌سازی روابط با کشورهای منطقه‌ای و حاشیه خلیج فارس، برنامه‌ریزی برای فشار ترکیبی به ایران در چند جبهه، عملیات‌ اطلاعاتی با هدف خرابکاری و تلاش در جهت اجرایی کردن طرح سازش ابراهیم برای ماندگاری رژیم صهیونیستی و... را در سطح منطقه اجرایی کند.

امیر سرتیپ حاتمی افزود: اما آنچه برای این رژیم جعلی در ترتیبات امنیتی منطقه پیش‌بینی کرده بودند امروز به دلیل ماهیت نامشروع و سست این رژیم پوشالی و از همه مهمتر مقاومت، ایثار و بیداری ملت‌های منطقه و استحکام و گسترش بی‌نظیر محور مقاومت با نقش‌آفرینی بی‌بدیل شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدش به خصوص سردار شهید سرلشکر حاج حسین همدانی از پس اجرای این نقشه‌های شوم برنیامدند و آمریکا هم در دوران افول خود، ظرفیت‌های لازم در حمایت از این رژیم کودک‌‌کش را نداشته و این رژیم به مرور در حال اضمحلال و نابودی است.

مشاور فرمانده معظم کل قوا با بیان اینکه بر اساس این نظم جدید جهانی، شاهدیم که قدرت‌های نوظهور فرامنطقه‌ای هم منافعی را برای خود در منطقه غرب آسیا تعریف کرده‌ و بر اساس نظریه «نظم جدید بین‌المللی» در مقابل نظم تک قطبی آمریکا صف‌آرایی کرده‌اند، گفت: علاوه بر نقش‌آفرینی‌های جمهوری اسلامی ایران، امروز چین، روسیه و هند و.... از این دست قدرت‌ها هستند که علاقه‌مند به نقش‌آفرینی‌های جدید بوده و به طور مشخص برای منطقه برنامه‌هایی دارند، به طوری که در حال حاضر در اسناد راهبردی آمریکا، چین و روسیه رسما به عنوان اولویت‌های تهدید آمریکا قرار گرفته‌اند و این روزها با سفرنمایشی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان و طراحی سناریوی جدید برای شعله‌ور کردن تنش‌ها در شرق آسیا، در صدد وخیم‌تر و بحرانی‌ترکردن مناسبات چین و تایوان هستند.

امیر حاتمی گفت: توسعه ناتو به سمت مرزهای کشور روسیه با طرح پیوستن اوکراین به ناتو، موجب شد تا روسیه در سطحی متفاوت، وارد منازعات ژئوپلیتیکی و رقابت آشکار و منازعه با آمریکا شده و آنچه تحت عنوان منازعه روسیه و اوکراین جریان دارد، نمونه بارز تقابل میان دو قدرت برای حفظ یا تغییر مرزهای قدرت‌افکنی است و پیروزی یا شکست طرفین درگیردر جنگ اوکراین و تبعات بین‌المللی آن هم یک بخش مهم از پازل تغییر نظم جهانی خواهد بود.

وزیر سابق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در تحلیل نظم بین‌المللی مورد نظر آمریکا، تصریح کرد: این واقعیت وجود دارد که آمریکا هیچگاه نتوانست نظم بین‌المللی مطلوب خود را مستقر کند و از جمله دلایل این ناکامی شکل‌گیری حرکت‌هایی مانند انقلاب شکوهمند اسلامی و متعاقباً محور مقاومت و شکست مفتضحانه آنها در سرنگونی دو دولت مردمی سوریه و عراق و مقاومت اعجاب برانگیز مردم بی دفاع و مظلوم منطقه و به ویژه مردم بی دفاع یمن بوده است.

امیر حاتمی بیان داشت: تحولات و درگیری‌های اخیر در کشورهای منطقه و جهان به ویژه افغانستان، عراق، سوریه، آذربایجان، ارمنستان، یمن ، اوکراین و روسیه و.... نشانگر تغییرات سریع در مناسبات امنیتی، سیاسی و نظامی منطقه و از سوی دیگر تاثیرات حائز اهمیت سرعت تحولات و تغییرات فناورانه در روش‌های جنگ و عملیات نظامی است که برای ارتش جمهوری اسلامی ایران با رویکرد حفظ و ارتقای منافع و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران درس‌آموز است.

مشاور فرمانده معظم کل قوا در ارتش خاطرنشان کرد: الحمدالله در ارتش سرافراز جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر با مدیریت و فرماندهی ارزنده برادر عزیزم امیر سرلشکر موسوی و فرماندهان نیروهای چهارگانه و تلاش‌های در خور تقدیر همه فرماندهان و رزمندگان غیور و پیرو ولایت و تمامی ارکان سازمان، اقدامات ارزنده و مبارکی برای افزایش آمادگی رزمی، نوسازی و نوشوندگی صورت گرفته است که این روند با قوت ادامه دارد.

امیر سرتیپ حاتمی در پایان افزود: همانگونه که فرمانده معظم کل قوا حضرت امام خامنه‌ای فرمودند، جمهوری اسلامی ایران در مقاطع مختلف نشان داده که هرگز به دنبال تنش و درگیری نظامی در منطقه نبوده، اما به دشمنان و متجاوزان نشان داده که در هر زمان و در هر مکان که لازم باشد با عوامل و عناصر برهم زننده امنیت مقابله می‌کند و برای افزایش توانمندی‌های دفاعی و قدرت بازدارندگی هیچ فرصتی را از دست نمی‌دهد.

ارسال نظرات