۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۵
کد خبر: ۷۲۴۶۷۸
پ
کتاب «حق استیلاد زوجین با استناد به سلطنت انسان و اعضای بدنش» تالیف مریم زارع چاپ و منتشر شد.

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، کتاب «حق استیلاد زوجین با استناد به سلطنت انسان بر اعضای بدنش» از سوی انتشارات جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها چاپ و منتشر شد.

این کتاب توسط خانم مریم زارع پژوهشگر جامعةالزهرا سلام‌الله‌علیها به نگارش درآمده و در پنج فصل و ۱۸۳ صفحه تدوین شده است.

در خلاصه این کتاب آمده است:

فرزندآوری در نظام خانواده از چالش‌های جدی زوجین در عصر کنونی است. میان فقهای امامیه در اینکه فرزندآوری مقتضای ذات عقد در نکاح محسوب نمی‌شود، اختلافی نیست و زوجین می‌توانند با تبانی عقد بر پایه استیلاد یا عدم استیلاد آن را به یک ضمانت الزام‌آور تبدیل کنند.

اما بحث در این است که حق استیلاد زو جین با استناد به سلطنت انسان نسبت به اعضای بدنش چه خواهد بود. اثبات این حقوق برای زوجین در مواردی تعارض را به همراه دارد که احتمالاتی برای حل این تعارض و اعمال مساوی حقوق بیان گردیده است.

با اثبات مشروعیت حکم حکومتی و با عنایت به حکم تکلیفی فرزندآوری که در صورت الزام، غایت این الزام وجوب کفایی است، در صورت تعارض حقوق مثبت با حکم حکومتی، حکم ثانویه مذکور واجب کفایی بوده و شخص با لحاظ شرایط خود در جهت اثبات یا نفی فرزندآوری طبق حکم ثانویه در جهت رشد یا کاهش جمعیت اقدام نماید.

علاقه‌مندان جهت تهیۀ این کتاب می‌توانند به فروشگاه کتاب، جنب حسینیۀ امام خمینی رحمة‌الله‌علیه مراجعه کنند. همچنین کتاب‌های انتشارات جامعةالزهرا سلام‌الله‌علیها از طریق سامانه فروشگاه کتاب به نشانی https://eshop.jz.ac.ir قابل عرضه است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین