۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۹
کد خبر: ۷۲۹۲۹۷
حجت الاسلام صافی گلپایگانی مطرح کرد؛

دفاع از مکتب اهل بیت، مهمترین شاخصه آیت الله صافی گلپایگانی

دفاع از مکتب اهل بیت، مهمترین شاخصه آیت الله صافی گلپایگانی
فرزند مرحوم حضرت آیت الله صافی گلپایگانی گفت: یکی از شاخصه های بزرگ حضرت آیت الله صافی گلپایگانی دفاع از مکتب اهل بیت علیهم السلام بود.

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، حجت الاسلام محمدحسن صافی گلپایگانی فرزند مرحوم حضرت آیت الله صافی گلپایگانی صبح امروز در پیش همایش بین‌المللی «مهدویت و انتظار در اندیشه آیت الله صافی گلپایگانی» که در تالار امام حسین(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد با اشاره به عنوان بحث خود «سیره علمی و زی طلبگی فقیه مهدوی» اظهار داشت: بسیار به جا است که برای شخصیتی همچون حضرت آیت الله صافی گلپایگانی که افتخاری برای حوزه‌های علمیه است، همایش مختلفی گرفته شود تا بتوانیم وظیفه خود را در قبال وی به نحو احسن انجام دهیم.

وی در ادامه افزود: اگر ما بخواهیم حوزه علمیه قم را معرفی کنیم که این حوزه در این صد سال چه کرده است و به دیگران این حوزه را نشان دهیم، باید مثل حضرت آیت الله صافی گلپایگانی، امام راحل، آیت الله بروجردی و امثال آنان را نشان داد که حوزه چنین خروجی هایی داشته است.

حجت الاسلام صافی گلپایگانی بیان داشت: علمای حوزه های علمیه کسانی بودند که با گفتار، نوشته ها و سیره عملی خود تغییر و تحولات گوناگونی را در عالم اسلام و جهان ایجاد کردند که حضرت آیت الله صافی گلپایگانی یکی از این شخصیت هایی است که تمام عمر خود را وقف خدمت به اسلام و اهل بیت علیهم السلام کرده بود و برای غیر اسلام کاری انجام نمی داد.

وی در ادامه افزود: یکی از شاخصه های بزرگ حضرت آیت الله صافی گلپایگانی دفاع از اهل بیت علیهم السلام و مکتب ایشان بود؛ چراکه او مدافع حریم اهل بیت به تمام معنا بود و در هر زمانی که شبهات و اشکالاتی مطرح می‌شد مانند سربازی که جان باخته و دلباخته امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است در صحنه حضور داشته و به شبهات پاسخگویی می کرد.

حجت الاسلام صافی گلپایگانی با اشاره به اهمیت رعایت زی طلبگی اظهار داشت: زی طلبگی فقط به لباس نیست؛ بلکه همان رفتاری است که یک روحانی و سرباز امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف از خود نشان داده و مردم را به سمت و سوی اسلام و امام عصر جذب کند و اگر چنین باشیم می‌توانیم بگوییم که سرباز امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هستیم.

وی در ادامه افزود: حضرت آیت الله صافی گلپایگانی کتاب های متعددی در زمینه های مختلف برای پاسخگویی به شبهات تدوین و چاپ کرده است و در این آثار، مبانی فقهی، کلامی و اعتقادی اسلام را مورد توجه و بررسی قرار داده و برای دفاع از مکتب اسلام و شیعیان با تولیدات متنوعی با تمام توان خود وارد شده و پاسخگویی به شبهات را وظیفه خود به عنوان سرباز امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف می دانست.

حجت الاسلام صافی گلپایگانی با اشاره به کتاب منتخب الاثر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی اظهار داشت: حضرت آیت الله صافی گلپایگانی خود می گفت که اگر عنایت حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف نبود، این توانایی را نداشتم که چنین کتابی را در این زمینه به نگارش درآورم که البته علمای بسیاری نیز از این اثر تعریف و تمجیدهای بسیاری کرده‌اند که قابل توجه است که این نیز از عنایات خاص خداوند می باشد.

وی در ادامه افزود: باید دیدگاه‌ها و دغدغه‌های حضرت آیت الله صافی گلپایگانی نسبت به جهان تشیع شمارش شده و بیان گردد و همچنین ابعاد شخصیتی او مورد دقت و بررسی و تحلیل قرار گیرد و اگر مکتب قم را از نظر فقهی و اصولی بررسی کنیم شاخصه مهم آن آیت الله صافی گلپایگانی است.

حجت الاسلام صافی گلپایگانی ابراز کرد: سیره رفتاری و عملی حضرت آیت الله صافی گلپایگانی الگوی خوبی برای طلاب علوم دینی است؛ چراکه وی مانوسیت خاصی با کتاب و کتابخوانی داشت و حتی علاقه و عشق او به کتابخوانی در آخرین روزهای عمر شریف خود نیز قابل مشاهده بود.

وی در ادامه با اشاره به بوسیدن دست طلبه سیاه پوست توسط حضرت آیت الله صافی گلپایگانی اظهار داشت: این گونه رفتارهای حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به خاطر اهتمامی بود که او به عموم طلاب علوم دینی و اساتید مختلف داشت و به اساتید خود احترام ویژه‌ای قائل بود.

حجت الاسلام صافی گلپایگانی بیان داشت: یکی از ویژگی ها و خصوصیات مهم حضرت آیت الله صافی گلپایگانی این بود که بیش از ۷۰ سال عهده دار پاسخگویی به استفتائات در زمینه‌های مختلف بود که تنها به مدت ۳۰ سال در زمان آیت الله بروجردی مسئولیت استفتائات را بر عهده داشت که این گونه فعالیت های وی نیز در راستای عمل به زی طلبگی بود.

وی در پایان خبر داد: ان شاءالله به زودی موسوعه استفتائات حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به مرحله چاپ و انتشار رسیده و در دسترس عموم طلاب و علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

گفتنی است، همایش بین‌المللی مهدویت و انتظار در اندیشه حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در یازدهم اسفند ماه 1401 در مدرسه علمیه امام کاظم علیه السلام برگزار خواهد شد.

ارسال نظرات