۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۱
کد خبر: ۷۴۹۵۵۹

رشد جمعیت در کشور نیازمند مداخلات دولت است

رشد جمعیت در کشور نیازمند مداخلات دولت است
دانشیار مؤسسه تحقیقات جمعیت کشور با اعلام این که در ۱۴۱۵ رشد جمعیت بسیار کاهش می‌یابد، لزوم مداخلات دولتی خاصه در امر تسهیلات دهی به خانواده‌ها را گوشزد کرد.

به گزارش سرویس جمعیت و تعالی خانواده خبرگزاری رسا، نادر مطیع حق‌شناس دانشیار مؤسسه تحقیقات جمعیت کشور در یک برنامه رادیویی درباره اعلام خبری از سوی بازرس ویژه رئیس‌جمهور مبنی بر گرفتارآمدن در تله جمعیتی گفت: نقش مداخلات دولت در سیاست‌های جمعیتی اهمیت دارد و آلارم‌ها نیز از قبل زده شد و کار‌های پژوهشی در مؤسسه تحقیقات جمعیت صورت گرفت؛ ولی این کار‌ها دیده نشد و امروز ما را با مشکل جمعیت روبه‌رو ساخته است.

وی با بیان این که تحلیل مسائل کنونی جمعیت ناظر بر آینده می‌باشد و در فضای خلأ اتفاق نخواهد افتاد، گفت: شواهد آماری نشان می‌داد که میزان رشد جمعیت در حال کاهش است و امروز نیز مشکلی با حجم جمعیت کشور نداریم؛ ولی، چون میزان باروری کل کاهش‌یافته است و تعداد ولادت‌ها به زیر یک میلیون رسیده، به مداخلات دولتی نیازمند هستیم.

مطیع حق‌شناس گفت: در این راستا هدف‌گذاری و سیاست‌هایی تدوین شد و بر اساس تجارب دیگر کشور‌ها اسناد بالادستی درباره جمعیت را ابلاغ کردیم و قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده نیز در حال اجراست که البته اثرگذاری آن در یکی دو سال مشخص نمی‌شود.

این جمعیت‌شناس  با اشاره به سیاست‌های جمعیتی در برنامه هفتم تأکید کرد اقدامات صورت‌گرفته لازم، ولی کافی نبوده است و ازاین‌رو در کشور نیاز داریم رابطه دولت و جامعه را از طریق پژوهش شکل دهیم و نهاد‌ها و سازمان‌ها نیز دراین‌بین باید نقش‌آفرین باشند تا توازنی متوازن در جمعیت شکل گیرد.

به گفته مطیع حق‌شناس باید هر شش ماه یک‌بار قانون جوانی جمعیت و خانواده رصد شود تا سنجشی برای پیشرفت قانون در اختیار ما باشد و از طرفی باید دید این قانون تا چه میزان موفق بوده است.

وی ادامه داد: نتایج مطالعات نشان می‌دهد ابعاد مختلفی در کاهش جمعیت دخیل است که شامل موانع روانی، فرهنگی و اقتصادی می‌باشد؛ ولی به‌طورکلی نگرش کلی مردم نسبت به فرزندآوری در اجرای قانون تأثیر به سزایی خواهد داشت.

چون ریشه‌های فرزندآوری از گذشته در میان مردم بوده است و اقدامات خوبی نیز صورت‌گرفته و مثلاً صداوسیما توانسته در حوزه تولید ادبیاتِ جدیدی در زمینه جوانی جمعیت گام‌های خوبی بردارد؛ ولی باز هم این اقدامات کافی نبوده است.

مطیع حق‌شناس اضافه کرد: در این زمینه حرکت کردیم تا تسهیلات رفاهی را اعطا کنیم؛ ولی این کار هم با کندی پیش می‌رود که نیازمند همدلی بیشتر میان نهاد‌هایی است که در جوانی جمعیت تأثیر دارند و در این صورت قانون باید تظاهر عینی در جامعه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در ۱۴۱۵ رشد جمعیت بسیار کاهش می‌یابد و به عقیده برخی کارشناسان به صفر می‌رسد و برخی نیز اعتقاد دارند از ۱۴۲۰ این رشد منفی خواهد شد و کشور‌های دیگر نظیر آلمان نیز چنین روندی را تجربه کرده است.

مطیع حق‌شناس گفت: ما باید فضای اجتماعی را برای رشد جمعیت آماده کنیم؛ ولی چالش‌ها و موانعی هم بر سر راه وجود دارد که باید با عزم به هدف‌گذاری‌ها برسیم و این مشکل را حل کنیم.

ارسال نظرات