۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۵
کد خبر: ۷۵۰۶۰۸

نشست محرمانه عربستان، مصر و اردن درباره غزه

نشست محرمانه عربستان، مصر و اردن درباره غزه
مقامات ارشد امنیتی عربستان سعودی، اردن، مصر و تشکیلات خودگردان فلسطین ۱۰ روز پیش به طور مخفیانه در ریاض ملاقات کردند.

سه منبع آگاه از این نشست به آکسیوس گفتنند: این نشست نشانه دیگری از افزایش هماهنگی بین عربستان سعودی و تشکیلات خودگردان فلسطین در ماه‌های اخیر به ویژه از زمان آغاز جنگ غزه است.

تشکیلات خودگردان فلسطین و متحدان عرب آن به طور فزاینده‌ای در حال گفتگو درباره برنامه‌های پس از پایان درگیری هستند، اما دولت تل‌آویو درباره نحوه اداره غزه در صورت دستیابی به هدف خود برای شکست حماس، سخنی نگفته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اجازه دادن به تشکیلات خودگردان فلسطین برای ایفای نقش در غزه مخالف است، اما جایگزینی پیشنهاد نکرده است.

ژنرال هرتزی هالوی، رئیس ستاد نیرو‌های مسلح رژیم صهیونیستی، به کابینه امنیتی این رژیم هشدار داده که دستاورد‌های نظامی در غزه بدون برنامه دیپلماتیک برای روز بعد ممکن است از بین برود.

نشست ریاض به میزبانی «مساعد بن محمد العیبان»، مشاور امنیت ملی عربستان سعودی برگزار شد. به گفته این منابع، دیگر شرکت کنندگان «ماجد فرج»، مدیر سرویس اطلاعات عمومی فلسطین و همتایان مصری و اردنی وی بودند. دو منبع گفتند که مقامات آمریکایی و صهیونیست از سوی برخی از شرکت کنندگان در جریان نشست و محتوای آن قرار گرفتند.

این منابع گفتند که روسای امنیتی عربستان، مصر و اردن به ماجد فرج گفتند که تشکیلات خودگردان فلسطین باید اصلاحات جدی انجام دهد تا بتواند رهبری سیاسی خود را احیا کند. یکی از درخواست‌هایی که آن‌ها مطرح کردند این بود که در صورت تشکیل دولت جدید فلسطین، نخست وزیر جدید بخشی از اختیاراتی را که در سال‌های اخیر در دوره ریاست محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان متمرکز بود، دریافت کند.

یک منبع گفت که سعودی‌ها، مصری‌ها و اردنی‌ها تاکید کردند که این اصلاحات برای بازگشت تشکیلات خودگردان فلسطین به حکومت غزه پس از دوره انتقالی پس از جنگ ضروری است.

مشاور امنیت ملی عربستان سعودی در این نشست گفت که پادشاهی همچنان علاقه‌مند به پیشبرد عادی سازی با رژیم صهیونیستی در ازای گام‌های عملی و غیرقابل برگشت این رژیم است که مسیری را به سوی تشکیل کشور فلسطین ایجاد می‌کند، حتی اگر چنین کشوری بلافاصله تاسیس نشود.

سفارت‌های عربستان سعودی و اردن در واشنگتن از اظهار نظر در این باره خودداری کردند. مقامات فلسطینی و مصری به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اوایل ماه جاری در مجمع جهانی اقتصاد گفت که راهبرد دولت بایدن برای غزه پس از جنگ این است که عادی سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی را به ایجاد مسیری برای ایجاد یک دولت فلسطینی در غزه مرتبط کند. دولت بایدن به تشکیلات خودگردان فلسطین فشار می‌آورد تا اصلاحات را انجام دهد و نقشی در نوار غزه ایفا کند، در حالی که نتانیاهو را تحت فشار قرار داده تا درباره طرح پس از جنگ غزه و اینکه چگونه تشکیلات خودگردان فلسطین می‌تواند بخشی از دولت آینده در آنجاباشد، موافقت کند.

برچسب ها: عربستان مصر اردن
ارسال نظرات