۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۰
کد خبر: ۷۵۶۷۳۷
امیرعبداللهیان:

۲ روز قبل از عملیات وعده صادق به طرف آمریکایی هشدار دادیم

۲ روز قبل از عملیات وعده صادق به طرف آمریکایی هشدار دادیم
وزیر امور خارجه گفت: ۲ روز قبل از عملیات وعده صادق به طرف آمریکایی و کشورهایی که آمریکا در آنجا پایگاه داشت هشدار دادیم اگر آمریکا وارد اقدام علیه منافع ایران شود پاسخ ما به‌روی پایگاه‌های آمریکا در منطقه فوری و قطعی خواهد بود.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه صبح امروز چهارشنبه در حاشیه نشست هیئت دولت، اظهار داشت: گفتگویی با آقای سامح شکری وزیر امور خارجه مصر در سفر اخیر داشتم و هر دو کشور مصمم به برقراری ارتباط هستند؛ ازاین‌رو در حال تدوین یک نقشه راه برای بازگشت به روابط دیپلماتیک هستیم.

وی درباره آتش‌بس در غزه تصریح کرد: حماس در چارچوب اصول خود پاسخی مثبت به طرح واقع‌بینانه مصر و قطر داده است و با این متن توافق موافقت کرده است.

وزیر امور خارجه افزود: اگر آمریکایی‌ها و غربی‌ها به وعده خود پایبند باشند و هیچ اتفاق دیگری نیفتد شاهد یک آتش‌بس در غزه خواهیم بود، اما نتانیاهو و افراد افراطی رژیم صهیونیستی خواهان تداوم جنگ هستند؛ زیرا اگر جنگ به پایان برسد بحران جدیدی در سرزمین‌های اشغالی پیش می‌آید.

وی با اشاره به عملیات وعده صادق گفت: 2 روز قبل از عملیات وعده صادق به طرف آمریکایی و کشورهایی که آمریکا در آنجا پایگاه داشت اعلام کردیم هدف‌مان همسایگان و پایگاه‌های آمریکا نیست بلکه رژیم اسرائیل است.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: در این پیام هشدار دادیم اگر آمریکا وارد اقدام علیه منافع ایران شود پاسخ ما به‌روی پایگاه‌های آمریکا در منطقه فوری و قطعی خواهد بود. به دوستان‌مان که پایگاه‌های آمریکا در کشورشان قرار دارد اعلام کردیم؛ "روابط‌مان بر مبنای برادری است اما اگر آمریکا دست از پا خطا کند پایگاه‌های آمریکا را مورد هدف قرار خواهیم داد".

امیرعبداللهیان تأکید کرد: عمده کشورهای همسایه به ما اعلام کردند به هیچ کشوری اجازه تعرض به ایران از خاکشان را نخواهند داد.

وی بیان کرد: زمانی که قرار شد عملیات وعده صادق انجام بگیرد، تماس‌های فشرده‌ای غربی‌ها و به‌ویژه متحدین آمریکا در حوزه اروپا با ما داشتند و درخواست اول‌شان این بود که خویشتن‌داری کنید و به اقدام جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در حمله به کنسولگری ایران در سوریه پاسخ ندهید که ما گفتیم حتما به اسراییل پاسخ داده خواهد شد.

وزیر امور خارجه درخصوص آتش‌بس در غزه تصریح کرد: حماس در چهارچوب اصول خود در یک طرح واقع‌بینانه پاسخ ابتکار پیشنهادی مصر و قطر را ارائه کرده است و تصور می‌کنیم اگر آمریکایی‌ها و غربی‌ها به وعده خود عمل کنند و نسبت به آتش‌بس در این مرحله به معنای واقعی پایبند باشند، همه‌چیز برای یک آتش‌بس پایدار و حل مسئله فراهم است.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: به‌طور طبیعی نتانیاهو و اندک افراد افراطی در آن سوی این معادله همه تلاش خود را برای تداوم جنگ به کار می‌برند زیرا آتش‌بس و پایان جنگ می‌تواند به معنای بحران جدید در داخل سرزمین‌های اشغالی باشد.

وی درخصوص سفر رافائل گروسی به ایران گفت: هر وقت آژانس در مسیر قانونی عمل کرده، مسائل به‌خوبی پیش رفته اما هر زمان که تحت تاثیر فشارهای بیرونی قرار گرفته، حواشی ایجاد شده است. موضوعات مهمی برای همکاری‌های نیرومندتر آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران در این سفر مطرح شد و تلاش می‌کنیم  مسائل باقی‌مانده در مسیر همکاری‌های فنی و نه فشارهای سیاسی حل و فصل شود.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری پیرامون میدان مشترک گازی آرش خاطرنشان کرد: این موضوع فنی است و از اینکه به رسانه‌ها کشیده شود اجتناب خواهیم کرد؛ به طرف کویتی هم گفتیم که کشیده شدن این موضوع به رسانه‌ها به مصلحت دو طرف نیست و باید در این‌باره مذاکرات فنی و حقوقی انجام بگیرد.

ارسال نظرات