۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۴
کد خبر: ۷۶۱۲۰۰
آیت الله کعبی در پیامی ضمن تبریک به منتخب مردم مطرح کرد؛

تضمین سرمایه اجتماعی نظام با پرهیز از حکمرانی جناحی و حزبی

تضمین سرمایه اجتماعی نظام با پرهیز از حکمرانی جناحی و حزبی
آیت الله کعبی در پیامی ضمن تبریک پیروزی پزشکیان در انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: با پایان یافتن رقابت‌های انتخاباتی اکنون زمان آن است که همگان به‌ویژه نامزد‌ها و حامیان آنان و تمامی اقشار جامعه فصل نوینی از دوستی، همدلی و هم‌افزایی برای ایرانی قوی و سرافراز را آغاز نمایند.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، آیت الله عباس کعبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پیامی پیروزی مسعود پزشکیان در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت و تصریح کرد: با پایان یافتن رقابت‌های انتخاباتی، اکنون زمان آن است که همگان، به‌ویژه نامزدها و حامیان آنان و تمامی اقشار جامعه، فصل نوینی از دوستی، مهربانی، همدلی و هم‌افزایی برای ایرانی قوی و سرافراز را آغاز نمایند.

متن کامل این پیام بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ (۱۰۳ آل‌عمران)

مردم شریف و آگاه ایران،

خداوند متعال را سپاس می‌گوییم که در کمتر از پنجاه روز بعد از ضایعه سنگین شهادت رئیس‌جمهور محبوب و مردمی، مرحوم آیت‌الله رئیسی (اعلی‌الله مقامه)، با برگزاری انتخابات، نهمین رئیس‌جمهور منتخب ملت ایران با رای اکثریت شرکت‌کنندگان در این انتخابات برگزیده شد.

با قدردانی و تشکر از حضور مجاهدانه و معنادار مردم قهرمان ایران و تبریک به رئیس‌جمهور منتخب، آقای دکتر مسعود پزشکیان، و دعا برای موفقیت ایشان در حل مشکلات انباشته مردم، به‌ویژه تورم و گرانی، تقویت ارزش پول ملی و بهبود اوضاع معیشتی و افزایش سطح رضایت‌مندی عمومی، اکنون در مرحله‌ای نوین از تاریخ جمهوری اسلامی ایران قرار داریم. این انتخابات که با آزادی و رقابتی کم‌نظیر برگزار شد، بار دیگر نشان‌دهنده عزم و اراده ملت بزرگ ایران برای تعیین سرنوشت خویش و شرکت فعال در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی کشور بود.

این انتخابات بر پایه مردم‌سالاری اسلامی با تضمین آزادی و رقابت سالم بین همه نامزدها برگزار شد. این امر نمادی از پیشرفت و رشد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مردم‌سالاری واقعی و ایجاد بسترهای لازم برای مشارکت فزاینده مردمی است.

با پایان یافتن رقابت‌های انتخاباتی، اکنون زمان آن است که همگان، به‌ویژه نامزدها و حامیان آنان و تمامی اقشار جامعه، فصل نوینی از دوستی، مهربانی، همدلی و هم‌افزایی برای ایرانی قوی و سرافراز را آغاز نمایند.

سیاست‌های کلی نظام و برنامه هفتم توسعه کشور بر اساس اظهارات و برنامه‌های رئیس‌جمهور منتخب، به عنوان خط‌مشی عمومی دولت جدید است و پایه همکاری و ملاک سنجش و ارزیابی است. عملیاتی نمودن آن ضرورت دارد.

بدیهی است قاعده عقلایی انتخابات، استقرار دولت بر اساس رای اکثریت انتخاب‌کنندگان و احترام و توجه به سلیقه‌های دیگر است که به رئیس‌جمهور منتخب رای نداده‌اند و یا حتی در انتخابات شرکت نکرده‌اند. زیرا رئیس‌جمهور منتخب، رئیس‌جمهور همه ملت ایران است؛ چه کسانی که به ایشان رای داده‌اند و چه کسانی که رای نداده‌اند. بنابراین همه ملت ایران برادر و برابر و از حقوق شهروندی یکسان برخوردار هستند. اقتضای عدالت پرهیز از حکمرانی جناحی و گروهی و فرا حزبی عمل نمودن، همچون شهیدان سرافراز پرواز اردیبهشت، سرمایه اجتماعی را تضمین می‌نماید.

سیره، رفتار، گفتار و عملکرد در تقویت همبستگی ملی و اتحاد بین اقشار گوناگون جامعه، نقش مهمی دارد. این همبستگی نه‌تنها زمینه‌ساز تامین امنیت و اقتدار کشور خواهد بود، بلکه تضمینی برای حفظ و تقویت منافع ملی در عرصه‌های بین‌المللی نیز خواهد بود.

در این انتخابات درس‌ها، عبرت‌ها و تجربه‌های فراوان نهفته است که به‌موقع باید به آن پرداخت. بدیهی است با پشتیبانی و حمایت از دولت، همراه با ارائه پیشنهادها و راه‌حل‌های مناسب و تداوم مطالبه‌گری صحیح توسط فعالان اجتماعی و سیاسی، زمینه تعامل دولت و ملت و کنش‌گری فعال ملی بیشتر فراهم می‌شود و از بروز فرسایش، ریزش، نزاع، کشمکش، مخاطرات و چالش‌ها پیش‌گیری می‌شود.

تقویت ایمان و امید در بین مردم، پیشبرد جهاد تبیین و بصیرت‌آفرینی، ارتقای باورها و ارزش‌های اسلامی و انقلابی و تشویق به حضور آگاهانه و به‌هنگام در صحنه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی، در مسیر تحقق شعارهای انقلاب اسلامی ضروری است.

انتظار آن است که در تمامی مراحل و تصمیم‌گیری‌ها، خط فرمان و هدایت‌های رهبر معظم انقلاب و توصیه‌های معظم‌له به عنوان فصل‌الخطاب و مبنای اصلی حرکت دولت و دستگاه‌های اجرایی مورد توجه باشد. این هدایت‌ها بر اساس شرع مقدس و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، راهنمای دولت جدید در مسیر خدمت‌رسانی به ملت شریف ایران خواهد بود.

در پایان، از رهبری حکیم و فرزانه که با راهنمایی‌ها و تمامی مردم عزیز، نامزدها، شورای نگهبان، وزارت کشور و رسانه ملی و کلیه ناظران، مجریان و تمامی دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات که با تلاش و همت خود، این رویداد مهم را به ثمر رساندند، قدردانی می‌نماییم و از خداوند متعال برای دولت جدید، توفیق در خدمت‌رسانی به مردم و اعتلای کشور عزیزمان ایران بزرگ را خواستاریم.

والسلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته

۱۴۰۳/۴/۱۶

میثم صدیقیان
ارسال نظرات