۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۵
کد خبر: ۷۶۱۳۰۳

بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال نیت واقفین در ماه محرم و صفر اجرا می شود

بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال نیت واقفین در ماه محرم و صفر اجرا می شود
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی از صرف بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال برای عزای حسینی با اجرای نیت واقفین در ماه محرم و صفر توسط هیئات مذهبی، حسینیه ها و مساجد و بقاع متبرکه خبر داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خراسان، حجت الاسلام محمد احمدزاده در نشست خبری سوگواره بصیرت عاشورایی، بیان کرد: واقفان، در حوزه عزاداری وقفیاتی داشتند که سازمان اوقاف به همین منظور سوگواره بصیرت عاشورایی را در قالب طرح های مختلف اجرای نیات موقوفات را انجام می دهد.
 
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: سوگواره بصیرت عاشورایی از امروز ۱۷ تیر مصادف با روز اول محرم تا پایان ۱۴ شهریور یعنی آخر ماه صفر در۱۲۳ بقعه متبرکه، از 305 بقعه، اجرا می شود.
 
وی افزود: ۷۹ هیئت مذهبی در این بقاع متبرکه در طرح بصیرت عاشورایی مشارکت و ۱۵۰ مبلغ بومی و اعزامی در مراسمات بقاع به اجرای نیات موقوفات خیر اندیش کمک می کنند.
 
حجت الاسلام احمدزاده در ادامه با اشاره به برنامه های بصیرت عاشورایی در بقاع متبرکه، تصریح کرد: اولین برنامه تعویض پرچم در روز اول محرم، ویژه برنامه "احلی من العسل" در ۵ محرم، همایش نوجوانان حسینی، ویژه برنامه شبرخوارگان حسینی در اولین‌جمعه ماه رمضان از ساعت ۹ تا ۱۱ در ۳۲ بقعه استان و در ادامه عزاداری تاسوعا و عاشورا در بقاع و برپایی نماز جماعت ظهر تاسوعا و عاشورا در ۶۹ بقعه و خیابان های اطراف میزبان زائران و عزاداران حسینی خواهند بود.
 
وی، مراسم "چارپایه خوانی" در ۱۸ بقعه، همایش "رهروان زینبی" ویژه بانوان مصادف با ۱۱ محرم، ویژه برنامه شهادت امام سجاد (ع) با حضور هیئات شاخص، برپایی خیمه های معرف را از دیگر برنامه های بصیرت عاشورایی عنوان کرد و افزود: تمام این ویژه برنامه ها با تلاوت قرآن با بهره مندی از قاریان برجسته آغاز می شود و تلاش می کنیم از سخنرانان شاخص و برجسته در تبیین فلیفه قیام عاشورا استفاده کنیم‌.
 
حجت الاسلام احمدزاده با بیان ابنکه از محل اجرای نیت موقوفات، هزینه مراسمات عزاداری امام‌ حسین(ع) در بقاع متبرکه، اماکن مذهبی و هیئت ها تامین می شود، گفت: در مجموع ۲۷۱۴۳ موقوفه تا الان در سامانه ثبت شده که حدود ۵۵ درصد موقوفات مربوط به عزاداری هستند.
 
وی افزود: ۳۵ بقعه در استان در سطح یک و دو و مابقی سطح سه هستند که بقاع سطح سه ظرفیت و قابلیت اجرای برنامه های سوگواره بصیرت عاشورایی را ندارند و بقاعی که ظرفیت داشته باشه باشند، برنامه های فرهنگی در آن پیش بینی شده است.
 
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در ادامه با بیان اینکه بالغ بر چند هزار برنامه برای این ایام پیش بینی شده است، گفت: قرار دوازدهم در ۱۲ هر ماه اجرا می شود، همچنین بسته هایی برای اطعام عزاداران با قیمت مناسب و مبلغی از نهاد وقف نیز به هیئت هامساعدت می شود.
 
وی با اشاره به پیش بینی محصولات فرهنگی برای این ایام، بیان کرد: بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال با اجرای نیت واقفین در ماه محرم و صفر توسط هیئات مذهبی، حسینیه ها و مساجد، بقاع متبرکه و ... صرف اقامه عزای سیدالشهدا می شود، البته بخشی کمک های خیرین به اینها اضافه می شود./933/
جواد رستمی
ارسال نظرات