۱۱ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۴:۱۶
کد خبر: ۱۲۴۳۶۱
حجت الاسلام والمسلمین شب زنده دار:

شرکت نکردن در انتخابات کفران نعمت نظام اسلامی است/همه به قصد قربت برای تقویت اسلام در انتخابات شرکت کنند

خبرگزاری رسا ـ حجت الاسلام والمسلمین شب زنده دار اظهار داشت: رأی دادن باعث می شود که این نظام قوت پیدا کند و بدخواهان دین و دنیای مسلمین مأیوس شوند و از مواردی است که اگر چه واجب توصلی است و قصد قربت نیاز ندارد اما اگر کسی انجام ندهد شبهه حرمت دارد.
حجت الاسلام و المسلين مهدي شب زنده دار
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین مهدی شب زنده دار از اساتید دروس خارج حوزه علمیه قم در درس خارج فقه خود اظهار داشت: مساله انتخابات که تشکیل دهنده یکی از سه رکن نظام حکومت اسلامی است امر بسیار مهمی است و این مطلب که در واقع حفاظت از حکومت اسلامی و الهی است برعهده همه آحاد مسلمین است ولو اهل ایران نباشند چه برسد به کسانی که اهل ایران هستند.

وی تصریح کرد: در عصر غیبت حضرت بقیه الله (عج) مسئله حکومت و اداره جامعه و پیاده کردن احکام الهی در حد میسور تعطیل نشده است و امری نیست که قابل تعطیل شدن باشد. «افان مات او قتل انقلبتم علی اعقابکم؟» اگر پیامبر از دنیا برود یا کشته شود شما برمی گردید به مسائل جاهلیت؟ احکام الهی تعطیل شدنی نیست بنابراین اگر حضرت بقیه الله (عج) در پس پرده غیبت قرار گرفته اند دلیل نمی شود که احکام اسلام تعطیل شود و هرج و مرج و بی بند و باری و تحت سلطه کفار و فساق بودن حلال شود.

نسبت احتراز بعضی بزرگان از شرکت در انتخابات دروغ است

حجت الاسلام والمسلمین شب زنده دار بیان داشت: مگر مسلمین و مومنین و شیعیان و موالیان اهل بیت، حق ندارند خودشان را اداره کنند؟ آیا باید کفار یا فساق از مسلمین آنها را اداره کنند؟ و شیعیان خالص و اهل تقوی و ورع در عصر غیبت طولانی، همه زیر یوغ کفار و فساق و فجار و بی دینها باشند؟ این حرف اصلا گفتنی نیست. گاهی نسبت می دهند به بعض بزرگان اهل تقوا و ورع گذشته که از دنیا رفته اند که آنها احتراز داشته اند از شرکت در انتخابات و مسائل حکومت اسلامی. حتی به کسانی این نسبت را می دهند که خودشان در تدوین قانون اساسی شرکت داشته‌اند. این حرفها اصلا گفتنی نیست و من احتمال می دهم که اینها از طرف دشمنان اسلام باشد که آن را در ذهن بعض متدینین و حتی بعض فضلا قرار داده اند.

استاد حوزه علمیه خاطر نشان کرد: بعضی حرفها در گوشه و کنار شنیده می شود که به اسم تقوی و ورع و به اسم این که فلان عالم این گونه بوده است از دخالت و کمک در امر حکومت اسلامی احتراز می کنند. من یک وقتی خدمت مرحوم آیت الله تبریزی مطلبی را گفتم که یک مناقشه ای بود. ایشان تعبیری کردند که چون ایشان فرمودند من عرض می کنم. ایشان فرمودند مگر آدمی احمق باشد که این حرف را بزند و به این شدت نسبت به آن موضع گیری کردند. بعضی چیزها از واضحات است.

لزوم حکومت در زمان غیبت از واضحات عقلی است

وی ادامه داد: همین که انسان خودش محاسبه کند می تواند متوجه شود که آیا خداوند متعال راضی است که در عصر غیبت شیعیان و موالیان آن حضرت تحت یوغ کفار باشند و آنها کشور را اداره کنند؟ چون وجود یک حاکم و اداره کننده کشور لازم است و بدون آن زندگی امکان ندارد. لن یجعل الله للکافرین علی المسلمین سبیلا. یا این که آیا خداوند متعال راضی است به این که فساق حکومت کنند و بفرماید هر کسی از هر راهی بر شما غلبه کرد ولو رضا خان باشد شما متدینین دست به تشکیل حکومت نزنید و آنها باید شما را اداره کنند. اصلا این مطلب را نمی توان تصور کرد و احتمالش را داد. و این از واضحات عقول است.

حجت الاسلام والمسلمین شب زنده دار در مورد خمس که مراجع متصدی آن شده اند یاد آور شد: خمس از این باب است که بالاخره وقتی بر مردم واجب است که خمس بدهند ، این اموال نباید ضایع شود و از بین رود و از همین جهت به دست می آورند که ولایت در این امور به آنها داده شده است. آیا این استدلال در مورد اصل جامعه و نظام وجود ندارد؟ بنابراین تشکیک کردن در اصل جامعه و نظام خیلی سنگین است که خیال می کنند تقوی و ورع اقتضاء می کند که نسبت به این امور بی تفاوت باشند.

وی تصریح کرد: امام خمینی (ره) از کسانی بودند که همه می دانستند ایشان اهل دنیا و ریاست نبودند و گریزان از این مسائل بودند. ابوی ما که در درس ایشان که در منزلشان در یخچال قاضی بود شرکت می کردند، می گفتند روزی بعد از درس امام خمینی، بیرون کاری داشتند و من هم سوال درسی داشتم همراه ایشان از خانه خارج شدیم و به موازات ایشان حرکت می کردیم تا اینکه نزدیک مسجد سلماسی رسیدیم سوالات درسی من تمام شد بعد به دلیل احترام استاد کمی عقب تر می آمدم و دنبال ایشان حرکت می کردم. ایشان به محض این که دیدند من کمی عقب تر آمدم ایستادند و فرمودند که بحث تمام شد شما بفرمایید. یعنی حتی حاضر نبودند این مقدار یک شکوه و جلالی برای خودشان در خیابان درست کنند که همین طور که راه می روند طلبه ای همراه ایشان یا کمی عقب تر از ایشان باشد.

عدم شرکت در انتخابات کفران نعمت است

وی ادامه داد: ایشان از روز اول طلبگی شان تا روز ارتحال شان غیر از رضای خداوند مقصودی نداشتند ولی در عین حال به این مسئله واقف بودند که یکی از واجبات الهی تشکیل حکومت است و نگاهداری آن است. حال در این زمان خداوند متعال به خاطر اخلاص آن بزرگوار و سایر مراجع معظم و مردم متدین و جانفشانی ها و ایثارهایی که انجام شده است این منت را بر سر ما گذاشته است و حکومت را به دست متدینین داده است و ولی فقیه آگاه متدین خداترسی را بر رأس این حکومت قرار داده است آن وقت این کفران نعمت نیست که ما یک وظیفه های ساده ای مثل این که در صف بایستیم و رأیی بدهیم را انجام ندهیم؟

حجت الاسلام والمسلمین شب زنده دار اظهار داشت: رأی دادن باعث می شود که این نظام قوت پیدا کند و بدخواهان دین و دنیای مسلمین مأیوس شوند. هر رأیی که داده می شود و هر چه این آمار بالاتر می رود آثار این چنینی دارد و از مواردی است که اگر چه واجب توصلی است و قصد قربت نیاز ندارد اما اگر کسی انجام ندهد شبهه حرمت دارد.

وی بیان داشت: کسی اگر دخالت نکند و باعث تضعیف حکومت شود شبهه حرمت دارد. لکن باید افراد را شناخت که موازین برای شناخت وجود دارد و از شنیدن حرفها و دیدن عملکردها می توان شناخت به دست آورد.

استاد حوزه علمیه قم خاطر نشان کرد: توصیه من به شما عزیزان این است که شما که اسوه های مردم هستید و چشم مردم به اعمال شماست نکند که کاری کنید یا حرفی بزنید که دل مردم را سرد کنید. بلکه همه و همه به قصد قربت باید شرکت کنند برای تقویت اسلام.

وی یاد آور شد: البته معلوم است که اشکالاتی هست و اشکالات عمیقی هم بعضا وجود دارد که رفع مقداری از اینها ممکن است فعلا میسور نباشد و مقداری هم که امکان دارد در اثر کم کاریها و کج فهمی ها یا این که ما درست اقدام نمی کنیم به وجود آمده است اما این معنایش این نیست که ما اصول مطالب را از بین ببریم.

حجت الاسلام والمسلمین شب زنده دار در پایان سخنان خود تضعیف این نظام را حرام دانست و اظهار داشت: اگر خدای ناکرده کاری کردیم که باعث تضعیف نظام شد باید فردای قیامت پیش خداوند متعال جواب پس بدهیم. پس خود شما که حتما در انتخابات شرکت کنید و همچنین دوستان و آشنایان را حتما دعوت به انتخابات کنید مخصوصا در این زمان؛ اگر دشمنان احساس کنند که شرکت کنندگان در انتخابات و پشتیبانی مردم زیاد است حساب کار خودشان را خواهند کرد. /901/د102/ج
ارسال نظرات