۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
کد خبر: ۶۷۹۶۹۴
پ
حوزه، محتوا و فضای مجازی (۵)؛
ادمین کانال پاسخ به شبهات زئوس گفت: با اینکه تنها کار می‌کنم، اما گاهی اوقات مطالب ما تا ۱۲ هزار بازدید هم دارد و این جای امید و ناگیزه است.
اشاره: سال‌ها پیش، شخصی خود را با عنوان «من زئوس هستم.» در فضای مجازی و به‌خصوص یوتیوب مطرح کرد. هرچند که زئوس تلاش می‌کرد خود را یک شخص اهل مناظره و تبادل افکار و آراء معرفی کند؛ اما هیچگاه حاضر نبود پاسخ‌هایی که به شبهات خود می‌شود را منتشر و یا مطرح کند و این نشان از عناد او با اسلام و معارف الهی است تا بیان و ایرادات ادیان.

یکی از کانال‌های جالبی که با تولید کلیپ‌های متقن تلاش می‌کرد پاسخی به شبهات زئوس داشته باشد، مورد توجه قرار گرفت. از همین رو خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، در گفتگو با مصطفی محمدی، ادمین کانال پاسخ به شبهات زئوس و خداناباوران به بحث درباره شیوه تولید محتوا در فضای مجازی و پاسخ به شبهات زئوس پرداخت.

رسا ـ تولید محتوا را از کجا شروع کردید و تاریخچه کانال شبهات علیه زئوس چیست؟

بنده تولید محتوا را نزدیک به یکسال و یازده ماه پیش شروع کردم. در آن زمان شبهات زیادی را دیدیم. من زمانی که نوجوان بودم شبهات زئوس را می‌دیدم و احساس می‌کردم که بحث اعتقادی به شدت در جامعه ریشه می‌دواند و برای خودم نیز سؤال بود که چطور باید از دین خودم حداقل حفاظت کنم؟ گفتم این شخصیتی است که این همه کلیپ تولید کرده، بنابراین یک پروژه خوب است. البته کلیپ‌هایی تحت عنوان بابای زئوس بود و من نگاه می‌کردم، اما دیدم خیلی وقت است که دیگر جوابی نمی‌دهند و جواب‌هایشان بیشتر به شبهات علمی و داروینیسم می‌پردازد.

ما هم استخاره کردیم تا ببینیم خوب در می‌آید یا نه، ولی خیلی هم اتفاقاً آیه بشارت بخشی آمد و کار را شروع کردیم که بتوانیم آرام آرام و با وسعی که داشتیم شبهات را به صورت کلیپ پاسخ دهیم؛ نه به صورت متن. متن در همه جا هست، ولی ماندگاری ندارد و این کلیپ است که بهتر از همه دیده می‌شود. حتی صوت هم به درد نمی‌خورد و نیاز داشتیم تصویر و صوت در کنار هم باشد که همیشه قابل استفاده باشد.
 
از بابای زئوس تا قاتل زئوس!

رسا ـ چقدر در رفع شبهات مؤثر بوده‌اید؟

این را بنده نمی‌توانم بگویم، اما این موضوع را می‌تواند از تعداد پیام‌ها، سؤالات و بازدید‌هایی که گرفته می‌شود، می‌توان فهمید. من گاهی از اوقات تا سه ساعت به شبهات افراد پاسخ می‌دهم و اگر بخواهم توضیح کافی بدهم با این حجم کم از مخاطب وقت می‌گیرد. کانال ما نزدیک به دو هزار نفر دنبال کننده و اعضایی که هستند بدون تبلیغات آن چنانی و با معرفی کاربرین به هم دیگر آمده‌اند.

بعضی از پست‌های ما نزدیک به ۱۲ هزار بازدید خورده است. اینکه از کجا به کجا پخش شده است را نمی‌دانم، ولی همین از کانال ما خیلی بازدید خورده است. در پست‌های قدیمی به خصوص در تلگرام نگاه کنید، تا ۵ هزار و ۷ هزار تا بازدید داشته‌ایم. مسلماً علاقه‌ای به این بوده است و خیلی‌ها تقدیر و تشکر کرده‌اند و سؤالاتی پرسیده‌اند.

این موضوع نشان می‌دهد با توجه به وسع ما، به نظر بنده، کم تأثیر نبوده‌ایم و به اندازه وسع خودمان خوب کار کرده‌ایم، ولی نمی‌توانم بگویم نمره خیلی خوب دارد. به نظر من قابل بوده‌ایم و با توجه به این که زیاد وقت این کار را نداشته‌ایم، اما به نظر بنده خوب بوده است.

رسا ـ سطح علمی نویسندگان و تیم شما چقدر است؟

ما تیم نداریم، از ابتدای کار تنها شروع کرده‌ام و کسی هم پای کار نبوده‌اند. البته برخی افراد بودند که اعلام علاقه کردند؛ اما کسی نبوده که در بحث تدوین بتواند کمک کند. البته بنده خدایی تا مدتی قبول زحمت کرد، ولی، چون پروژه‌ها دیر تحویل داده می‌شد و به مشکل می‌خوردیم او هم نتوانست بماند. من یک کلیپ را خودم تنهایی انجام می‌دهم. ما کاملاً با سادگی کار را جلو می‌بریم! حتی با هندزفری قرضی و حتی با نرم افزار ساده‌ای مثل مووی میکر داریم کار می‌کنیم.
 
از بابای زئوس تا قاتل زئوس!

در بحث جنبه علمی من با دوستان مشورت می‌کنم؛ اما خیلی‌ها پاسخ درخوری نمی‌دهند. من دوست دارم اولین جواب من را قانع کند؛ بنابراین خیلی از پاسخ‌ها قانع کننده نیست. من در قم نیستم که به خیلی از علما دسترسی داشته باشم و در اینجا هم دوستان زیادی نیستند که در این زمینه کار کرده باشند؛ مگر اینکه از سایر اساتیدی که در جا‌های دیگری باشند مشورتی می‌گیریم، ولی پاسخشان خیلی کامل نبوده و آن طور که باید وقت نمی‌گذاشتند. چون برای خودشان بدیهی بوده فکر می‌کردند که اگر بخواهند به مردم بیان کنند، آن‌ها نیز به سرعت می‌پذیرند!

فردی که نظریه فرگشت را مطرح کرده بود که در هلند نیز خیلی مشهور بود و خبرگزاری‌های زیادی با او مصاحبه کرده بودند، من چند کلیپ برای او می‌فرستادم، او نیز در حد ۴ خط پاسخ می‌داد. می‌گفتم ریز به ریز کلماتی که داخل شبهه استفاده می‌شود باید به طور کامل پاسخ گفت.

گاهی اوقات من یک کلیپ او را به ۴، ۵ بخش تقسیم می‌کنم و معتقدم باید ریز به ریز شبهات به درستی پاسخ داده شود. عقاید آن نوجوان از همین‌ها هم ممکن است ضربه ببیند. فعلاً فردا پیش می‌رویم و اکثر کسانی که دوست داشتند کمک کنند در شهر دیگری بودند و نمی‌توانستیم از آن‌ها استفاده کنیم. در بحث جمع آوری شبهات هم خیلی نگاه ساده‌ای در حد کپی پیست داشتند و این که بخواهند خودشان تحلیل کنند و ... برای همین من تا به حال با کسی از نظر عملی نتوانستم دورکاری و غیرمستقیم کار کنم.

رسا ـ منابع علمی و دینی‌تان چه کتاب‌هایی هستند؟

مسلماً، چون شبهات هم در بحث‌های قرآنی، تاریخی، سیاسی و ... است و شبهات زئوس مخلوطی از همه این‌هاست. کتاب قطعاً یکی نیست و بیشتر منبع من اینترنت و سایت‌های پاسخگویی است که از روی کتاب‌های اساتید بزرگ مانند شهید مطهری، تفاسیر مختلف، مجمع البیان و ... است، بنابراین از نتیجه تحقیق این سایت‌ها که معتبر هستند استفاده می‌کنم.
 
از بابای زئوس تا قاتل زئوس!
 
بعضی از اوقات هم مجبور هستم کتاب‌ها را مطالعه کنم و نظر علما باید تک تک در خصوص شبهات دیده شود. اینکه بخواهیم بگوییم الزاماً در یک کتاب باشد، خیلی وقت می‌گیرد. شبهات زئوس و آتئیست‌ها شاید ظاهری فریبنده داشته باشد، ولی نیاز به تعمق خیلی بالا ندارد، چون برداشت خیلی سطحی از آیات و روایات دارند. پاسخ علما و سایت‌ها به‌صورت متن است که می‌توان خلاصه آن را به صورت یک دقیقه بیان کرد. به‌جای اینکه متن را برای یک نوجوان ۱۵، ۱۶ ساله بفرستیم که شاید خیلی از لغات آن را متوجه نشود، ما سعی کرده‌ایم که این‌ها را خیلی روان سازی کنیم تا برای بچه‌ها قابل فهم باشد.

رسا ـ در این راه چه مانع‌هایی از جانب حوزه علمیه و چه پشتیبانی‌هایی از جانب آن‌ها بوده است؟

من نه مانع آن چنانی از حوزه علمیه دیده‌ام، چون نه از جانب آن‌ها هستم و نه به حرف آن‌ها وارد این زمینه شده‌ام. البته تشویق‌هایی از سوی اساتید وجود دارد که خودمانی باشد. اصلا و ابدا هم به صورت رسمی هیچ پشتیبانی و تشویقی به‌عمل نیامده است. تنها کمک، درخواستی ما از یکی از مدیران حوزه این بود که یک اتاقی باشد تا نیازی نباشد در محیط پر سر و صدای منزل که امکان ضبط فراهم نیست، کار کنیم.

این نبوده که بخواهند تبلیغی کنند یا من را به اساتید بهتر معرفی کنند. البته مانعی هم نبوده. شاید ایراداتی را برخی از اساتید بیان کنند؛ اما نه مانعی و نه تشویق آن چنانی به‌غیر از محیطی که یکی از مدیران در اختیار من قرار داده وجود دارد و پشتیبانی خاصی هم نیست. البته بنده هم خود زیاد با این قضیه که خیلی بخواهند حمایت‌های آنچنانی کنند موافق نیستند.


رسا ـ ممنون از اینکه وقت خودتان را برای پاسخ به این سؤالات در اختیار ما قرار دادید.
 
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
کالکشن بهار
Iran, Islamic Republic of
12:20 - 1400/02/16
مصاحبه رسا با ادمین کانال های پرطرفدار اقدامی درخور تحسین است.
بارک الله به رسای انقلابی
التماس تفکر
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:59 - 1400/02/16
کار خوب و پسندیده ای بود
امامی
Iran, Islamic Republic of
13:06 - 1400/02/17
خدا قوت
احسان
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1400/02/17
آفرین بر شما
محمد
Germany
14:53 - 1400/02/17
ممنون از شما که مصاحبه گرفتید و ممنون از آقای محمدی که زحمت می‌کشند خدا بهشون اجر و برکت بده
مجیب هیوری
United States
15:10 - 1400/02/17
واقعا واقعا واقعا کار خدا پسندانه أجر شماهبا صديقه طاهرة سلام الله عليها با قدرت ادامه بدید لطفا کار شما خیلی با ارزش هست
مجیب هیوری
United States
15:10 - 1400/02/17
واقعا واقعا واقعا کار خدا پسندانه أجر شماهبا صديقه طاهرة سلام الله عليها با قدرت ادامه بدید لطفا کار شما خیلی با ارزش هست
Smaz
-
15:45 - 1400/02/17
انشاالله خدا به خودتان سلامتی و کارتان برکت دهد
محمد
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1400/02/17
خداوند این جوان را در همه ی مراحل زندگی اش موفق و سربلند کند
مهدی
Thailand
10:59 - 1400/02/23
با عرض سلام خسته نباشید خدمت شما و همه مومنین
جناب محمدی یکی از جوانان انقلابی و آتش به اختیار هستند. که انشاءالله الگویی باشند برای سایر عزیزان و طلاب گرامی
خدا قوت به ایشان و شما که اینگونه جوانان متعهد و انقلابی را معرفی می کنید.
مهدی
Thailand
10:59 - 1400/02/23
با عرض سلام خسته نباشید خدمت شما و همه مومنین
جناب محمدی یکی از جوانان انقلابی و آتش به اختیار هستند. که انشاءالله الگویی باشند برای سایر عزیزان و طلاب گرامی
خدا قوت به ایشان و شما که اینگونه جوانان متعهد و انقلابی را معرفی می کنید.
ناشناس
United States
18:28 - 1400/02/29
سلام و عرض خسته نباشید.
به تجربه عرض می‌کنم اگر حوزه علمیه به‌صورت سازمان‌دهی شده وارد پاسخ به شبهات آتئیست ها و آگنوستیک ها شود بساط ملحدان در مدت کوتاهی از کشور جمع خواهد شد و اگر به زبان‌های دیگر نیز محتوا تولید کند همین موفقیت در کشورهای دیگر نیز تکرار خواهد شد.
حوزه علمیه جهت پاسخ به شبهات ناباوران فوق‌العاده غنی است و فقط نیاز به تصمیم دقیق و صحیح مدیریتی دارد.
علی
Iran, Islamic Republic of
15:56 - 1400/03/15
من همه فیلماشونو دنبال میکنم عالین ... ای کاش تو حوزه هم آموزش رسانه و ساخت فیلم و ... بگذارن ... طلبه ای که شیوه ی به روز انتقال اطلاعات رو بلد نباشه نمیشه بهش گفت مبلغ ... خودش باید بیاد و تولید محتوا کنه ... چی میشد اگر هر طلبه ی ما یک پیج تو اینستا داشت؟ ....
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین