۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۷
کد خبر: ۶۹۳۴۹۷
پ
امیرعبداللهیان:
وزیر امور خارجه گفت: باور داریم تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان به عنوان مهمترین راهکار سیاسی پیش روی همه ما قرار دارد.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز میزبان شاه محمود قریشی همتای پاکستانی خود در تهران بود، بعد از دیدار و گفت‌وگو با وزیر خارجه پاکستان بر سر میز ناهار، در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح مذاکرات انجام شده پرداخت.

وزیر خارجه پاکستان برای شرکت در نشست کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه به تهران سفر کرده است. این نشست قرار است روز چهارشنبه پنجم آبان در تهران برگزار شود.

وزیر خارجه کشورمان در ابتدای این نشست ضمن خیرمقدم به همتای پاکستانی گفت: ما گفت‌وگوهای مهمی را در خصوص آخرین تحولات در افغانستان داشتیم. همچنان تحولات افغانستان را با دقت دنبال می‌کنیم. باور داریم که تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان به عنوان مهمترین راهکار سیاسی پیش روی همه ما قرار دارد. تماس‌های خودمان را با همه طرف‌ها در افغانستان کماکان دنبال می‌کنیم.

رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: نسبت به هیات حاکمه سرپرستی و یا موقت در افغانستان تماس‌ها و مشورت‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران در جریان است و در عین حال برای کمک به افغانستان برای برون رفت از وضعیت کنونی از تمامی گذرگاه‌های مرزی ایران هم برای تجارت های مرزی و هم ارسال کمکهای انساندوستانه و تسهیل کمک‌های انساندوستانه ای که وارد ایران می شود و از طریق مرزهای ایران می تواند وارد افغانستان شود، از این ظرفیت استفاده می‌کنیم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: همکاری‌های تجاری و اقتصادی را با بخش‌های مختلف در افغانستان کماکان ادامه می‌دهیم. معتقدیم هر چه بتوانیم وضعیت اقتصادی و معیشتی و ارسال کمک‌های انساندوستانه سایر کشورها را به افغانستان تسهیل کنیم که در آستانه فصل سرما با موج کمتری از پدیده آوارگان به سمت مرزهای همسایه افغانستان مواجه خواهیم بود.

وی گفت: همکاری های ما در حوزه های مرزی، اقتصادی و تجاری در همه سطوح ادامه خواهد یافت و در عین حال تشویق هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان به اجرای مسئولیت‌هایش در قبال ایجاد صلح و ثبات و امنیت در افغانستان مورد توجه جدی  جمهوری اسلامی ایران است.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: با کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی پاکستان توافق کردیم که در نشست وزرای خارجه همسایه افغانستان که فردا در تهران برگزار خواهد شد، پیام واحدی را برای مردم افغانستان و جامعه جهانی و هیأت حاکمه سرپرستی و موقت افغانستان داشته باشیم و در عین حال تلاش کنیم با ادبیات و درکی مشترک برای برون رفت از شرایط پیچیده کنونی در منطقه به تلاش های جمعی خودمان ادامه دهیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: بخش دوم گفتگوهای ما توافق بر سر توسعه هر چه بیشتر روابط ایران و پاکستان بود. در یک ماه گذشته تبادل هیأت‌های سطح بالایی را بین ایران و پاکستان داشتیم و از سوی پاکستان دو بار وزیر خارجه پاکستان سفر کرد و مقامات امنیتی و نظامی ما نشست‌های مهمی را داشتند. امروز توافق کردیم سطح تبادل تجاری دو کشور را افزایش دهیم و با استفاده از مکانیسم های شناخته شده در چارچوب حقوق بین الملل نسبت به افزایش حجم تبادل تجاری و توسعه همکاری های همه جانبه اقتصادی اقدامات عملی و در راستای منافع دو ملت و دو کشور را محقق کنیم.

وزیر خارجه پاکستان هم در این نشست گفت: مردم افغانستان شایسته صلح و آرامش هستند و به اندازه کافی در رنج بودند و چهار دهه آلام را تحمل کردند و الان حضور ما در اینجا برای این است که پیام صریح را به افغان‌ها بدهیم که ما به عنوان همسایگان در کنار شما هستیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین