۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۲
کد خبر: ۷۰۸۴۰۷
پ
دبیر رویداد ملی نوآیند:
حجت الاسلام کوهی گفت: اگر ما به دنبال ساخت تمدن نوین اسلامی هستیم باید بتوانیم خَلق مسئله های خودمان را بر عهده بگیریم.

حجت الاسلام احمد کوهی دبیر رویداد ملی نوآیند در گفت وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، با اشاره به کارکردهای رویداد نواندیش و نوپدید آینده حکمرانی ابراز کرد: ما در سیاستگذاری در امور اجتماعی مختلف با مسئله های مختلفی رو به رو هستیم و مسئله ها نقطه شروع سیاست ها هستند و معضلات، مشکلات و چالش ها و یا حتی فرصت هایی که برای اقدام وجود دارد تشکیل دهنده مسئله های سیاستی می‌شوند که سیاست گذاران بر اساس آن تصمیماتی را اتخاذ می کنند و اقدامات سیاستی را انجام می‌دهند.

وی در ادامه بیان داشت: متاسفانه بسیاری از مسئله‌هایی که وجود دارند مربوط به گذشته هستند و بر اساس اتفاقات گذشته مسئله سیاستی تشکیل می شود و این در صورتی است که در حال تصمیم برای آینده هستیم و اقدامات سیاستی ما ناظر به آینده است به همین خاطر مسأله ها نیز باید از آینده کشف شوند.

دبیر رویداد ملی نوآیند اظهار داشت: رویداد نوآیند، متمرکز در این است که مسئله ها را قبل از اینکه تبدیل به مشکل شوند، حدس زده و در یک رویکرد پیش نگرانه ای به استقبال مسئله ها رود و به جای اینکه صبر کنیم تا مسئله، ریشه دوانده و تبدیل به یک معضل و چالش بزرگ شده و به بحران ملی منجر شود، آنها را شناسایی و کنترل کنیم.

وی در ادامه افزود: این رویداد در حقیقت نقطه ای است برای پرداختن به ساخت آینده و ساخت تمدن نوین؛ چرا که اگر ما به دنبال ساخت تمدن اسلامی هستیم باید بتوانیم خَلق مسئله های خودمان را نیز خود بر عهده بگیریم؛ نه اینکه از مسئله های دیگران بهره و استفاده کنیم؛ چراکه این امر نیاز به یک نوع پیشنگری در حدس مسئله و پیدایش مسئله های سیاستی دارد.

حجت الاسلام کوهی ابراز کرد: این رویداد پُلی است میان پژوهشگران، اندیشه ورزان، کسانی که دارای ایده های نُو و خلاّقی هستند و برای اینکه حرف های خودشان را به گوش سیاست‌گذاران برسانند؛ تفاوت این رویداد با رویدادهای دیگر نیز در این است که این رویداد صرفاً به دنبال این نیست که راه حلی ارائه کرده باشد؛ بلکه به دنبال این است که تشخیص مسئله را به تفکر جمعی و تفکر عمومی بسپارد.

دبیر رویداد ملی نوآیند افزود: این رویداد در صدد این است که با کمک مردم و گروه‌های خلّاق بتواند فهرستی از مسئله های نوپدید در حوزه‌های متعدد حکمرانی کشور را جمع‌آوری و به دست آورد که شامل حوزه‌های اقتصادی، صنعتی و معدنی، حوزه‌های اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی، بهداشت، آموزش و مسئله های دین و فرهنگ می‌شود.

وی در پایان اظهار داشت: این رویداد پایان کار مسئله های نوپدید نیست؛ بلکه آغاز کار بوده و ان شاءالله بعد از آن که تیم های منتخب مسئله های نوپدید دارای اولویت مشخص شدند با تنظیم قراردادهایی با آنان، خواهند توانست بسته های تقنینی و سیاستی از مسئله‌ها استخراج کنند و مرکز پژوهش‌های مجلس برای تکمیل تیم های پژوهشی خود از این افراد استفاده خواهد کرد.

گفتنی است علاقه مندان جهت شرکت در رویداد ملی نوآیند می توانند به آدرس https://www.noayandevent.ir مراجعه کنند.

رویداد نوآیند نقطه‌ای برای ساخت آینده و تمدن نوین

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین