۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۳
کد خبر: ۷۱۶۹۰۷

جزئیات طرح آبرسانی غدیر در استان خوزستان

جزئیات طرح آبرسانی غدیر در استان خوزستان
طرح آبرسانی غدیر که با تلاش شبانه‌روزی در آستانه بهره برداری قرار گرفته، آب شرب قریب به ۵۲ درصد جمعیت استان خوزستان به میزان ۴.۷ میلیون نفر را تامین خواهد کرد و آب شرب ۲۶ شهر و ۱۰۰۰ روستای استان خوزستان از نظر کمی و کیفی ارتقا می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طرح آب شرب غدیر پس از سفر ریاست جمهوری به استان خوزستان و تاکید شخص رئیس جمهور و وزیر نیرو مبنی بر اجرای طرحی که مردم استان خوزستان در کمترین زمان ممکن و حداقل اعتبارات، از نعمت آب با کیفیت (منابع رودخانه دز) بهره مند شوند، با تامین اعتبارات لازم، در دستور کار سازمان آب و برق خوزستان قرار گرفت.

این طرح بلافاصله پس از سفر ریاست جمهوری به استان خوزستان آغاز شد و در حال حاضر نیز مراحل پایانی خود را طی کرده و رد آستانه تکمیل و بهره‌برداری است.

اهداف و ضرورت‌ها:

طرح جامع آبرسانی غدیر با هدف تامین آب 26 شهر و 1000 روستای استان خوزستان در حال اجرا است. گفته می شود این طرح، آب شرب قریب به 52 درصد جمعیت استان به میزان 4.7 میلیون نفر را تا 25 سال آینده تامین خواهد کرد. در حال حاضر آب این طرح از منابع رودخانه کرخه تامین شده، اما با تکمیل اجزای باقیمانده طرح منابع آب رودخانه دز جانشین منبع فعلی تامین آن خواهد شد.

دستاوردهای مورد انتظار

رویکردهای عمده طرح آبرسانی غدیر، گسترش عدالت در اقصی نقاط استان، پایداری اجتماعی و توسعه زیرساختی کشور شکل گرفته است. بر همین اساس دستاوردهای مورد انتظار در اجرای طرح را می‌توان در موارد زیر مطرح کرد:

 • آثار اجتماعی طرح: ارتقای رفاه و کیفیت زندگی ساکنان روستاهای هدف، پیشگیری از مهاجرت و ایجاد محیط پایدار
 • آثار اقتصادی: شکوفایی اقتصادی منطقه و رونق تولید، شکوفایی استعدادها و امکان بهره‌گیری از ظرفیت‌های‌ خاص و ویژه هر یک از مناطق کشور در جای خود
 • آثار سیاسی و امنیتی: افزایش تعلق‌خاطر نسبت به سرزمین مادری و اعتماد به مدیریت کلان کشور، تقویت امنیت کشور با حفظ پراکنش جمعیتی به خصوص در مناطق مرزی

مکان اجرای طرح:

طرح آبرسانی غدیر و ایستگاه پمپاژw2 در محدوده شمال غرب استان خوزستان و در فاصله ١٥ کیلومتری جنوب شهرستان اندیمشک واقع شده است.

شهرها و روستاهای منتفع از طرح:

شهرهای تحت پوشش طرح، شامل: اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان، دشت آزادگان، سوسنگرد، حمیدیه، رفیع، بستان و بیش از ١� � � روستای محدوده طرح را شامل می شود.

 طرح آبرسانی غدیر شامل 3 زیر پروژه است:

 1. احداث ایستگاه پمپاژ w2 شبکه آبیاری دز و خطوط انتقال از ایستگاه پمپاژ مذکور تا ایستگاه پمپاژ ام الدبس:
 • احداث یک ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 10 متر مکعب بر ثانیه
 • احداث خط برق 33 کیلو ولت به طول 15 کیلومتر
 • احداث خط انتقال آب 2400 میلی متری به طول 75 کیلومتر
 • عبور دو خط انتقال آب 2400 میلی متری از بستر رودخانه کرخه به طول 2200 متر
 1. توسعه ایستگاه پمپاژ ام الدبس
 • احداث یک ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 5 متر مکعب در ثانیه
 • احداث 5 کیلومتر خط انتقال آب 2000 میلی متری از ایستگاه پمپاژ ام الدبس تا نخازن متعادل کننده
 • تکمیل پست برق ایستگاه پمپاژ ام الدبس و افزایش ظرفیت آن
 1. تکمیل و توسعه ایستگاه پمپاژ شهید چمران
 • احداث ایستگاه فاز اول ایستگاه پمپاژ چمران به ظرفیت 2.5 متر مکعب در ثانیه
 • احداث ایستگاه فاز دوم ایستگاه پمپاژ چمران به ظرفیت 2.5 متر مکعب در ثانیه
 • اجرای خط انتقال آب 2000 میلی متری از ایستگاه پمپاژ چمران تا تصفیه خانه شماره 2 اهواز

هدف از اجرای این طرح جایگزین کردن منابع آبی رودخانه دز به جای رودخانه کرخه است که موجب افزایش کمی و همچنین کیفی آب شرب برای شهرها و روستاهای هدف می‌شود. پیش بینی شده با اجرای این طرح شاهد افزایش کمی 100 درصدی و کیفیت آب طرح غدیر باشیم.

پیشرفت فیزیکی طرح آبرسانی

این طرح تا چندی پیش قریب به 86 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

اجزای اصلی طرح

مدت زمان اجرای طرح آبرسانی:

بر اساس کارشناسی های انجام شده با توجه به گستردگی جبهه های عملیانی طرح آبرسانی غدیر پیش بینی شده بود که این طرح ظرف مدت 36  ماه اجرا و به بهره برداری رسد. اما مجموعه وزارت نیرو با استفاده از ظرفیتهای فنی خود و با استفاده از توان فنی و عملیانی مشاوران و پیمانکاران ساخت و اجرا، ناتش کرد که این پروژه را ظرف مدت 8 ماه و در تابستان 1401 به بهره برداری برساند.

زمان بهره برداری از طرح:

 زمان بهره برداری اولیه طرح تابستان ١٤� ١ در نظر گرفته شده بود و همین مسئله موجب شد تا بصورت شبانه روزی عملیات اجرایی در ایستگاه پمپاژw2  و خط انتقال آبرسانی غدیر بی وفقه انجام گیرد. پیگیری‌های خبرگزاری تسنیم از مجموعه وزارت نیرو حاکی از این است که زمانی برای آغاز بهره‌برداری از این طرح مهم آبی، در هفته آینده، همزمان با هفته دولت تدارک دیده شده است.

ارسال نظرات