۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۸
کد خبر: ۷۱۷۴۹۴
آیت الله اعرافی تأکید کرد؛

لزوم تعامل بنیاد نخبگان کشور با مرکز نخبگان حوزه علمیه

لزوم تعامل بنیاد نخبگان کشور با مرکز نخبگان حوزه علمیه
مدیر حوزه های علمیه، بر ضرورت تعامل بنیاد نخبگان کشور با مرکز نخبگان حوزه علمیه تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار رئیس بنیاد ملی نخبگان کشور و هیئت همراه که در دفتر مدیر حوزه های علمیه در قم برگزار شد، ضمن تاکید بر حمایت دولت از نخبگان گفت: بنده در دیدارهای خود در سطح کلان پیگیر حمایت نخبگان و استعدادهای برتر بوده و هستم و این امر مهم همواره از حساسیت های بنده نیز می باشد.

مدیر حوزه های علمیه در ادامه خاطرنشان ساخت: علی رغم آن که در تعریف نخبه و شاخص ها و سنجیدهای آن کارهای علمی زیادی شده، اما بر حسب تجربه، این امور را کافی نمی دانم؛ چرا که سنجش نخبگانی گاهی دچار خطا می شود، بطور مثال گاهی افرادی که ظرفیت رشد و اثرگذاری دارند شناسایی نمی شدند ، لذا باید دائما سنجه های خود را اصلاح و در توسعه کمّی نخبگان وسواس خرج ندهیم و این که منابع ما کم است، نباید مانع توسعه این امر مهم شود.

وی افزود: نکته دیگر که نتایج خوبی در یک دهه گذشته داشته، بحث راهبری قلمروهای دانشی است، لذا تخصیص منابع و برنامه ریزی بنیاد نخبگان باید به سمت حوزه های دانشی همچون هوش مصنوعی هدایت شود.

مدیر حوزه های علمیه گفت: راهبری حوزه های دانشی کار مهمی است که ابزار آن شرکت های دانش بنیان هستند.

وی کار در حوزه مطالعاتی مرتبط با نخبگان را مورد تاکید قرار داد و ابراز داشت: بحث تعامل با نخبگان در راستای تکریم معرفتی، ذهنی و علمی، مهمتر از مباحث معیشتی و رفاهی است که این امر در پایبندی به مباحث دینی ملی و کشور موثرتر خواهد بود، لذا این تعامل انسانی امر مهمی است که نیاز است کار بیشتری صورت بپذیرد.

آیت الله اعرافی خاطرنشان ساخت: در مقوله نخبگان و تربیت نخبگانی، اخلاق و مطالعات تاریخی و تمدنی مورد توجه باشد و این امر نیازمند الگوها و مدل ها و نقشه راه است که توجه بنیاد نخبگان را می طلبد.

وی گفت: جدا شدن حتی یک نخبه از کشور یک فاجعه است که ضروری است موانع و چالش های موجود در تحقق این امر مورد بررسی قرار بگیرد و سعی شود در مسائل رشد و تربیت جامعه، نخبه و استاد، مرجع و الگو باشند، همانطور که این امر مهم در همه عرصه ها در حوزه علمیه حاکم بوده است.

مدیر حوزه های علمیه، ضمن تأکید بر تعامل بنیاد نخبگان کشور با مرکز نخبگان حوزه علمیه، خاطرنشان ساخت: بنیاد نخبگان باید خطوط عملیاتی و برنامه مشترکی با حوزه های علمیه معین ترسیم و مشخص نماید.

ارسال نظرات