۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۱
کد خبر: ۷۱۹۴۴۵
پ
سازمان سراج چندین سال است که در موکب واقعیت مجازی پرده‌ای از رشادت‌های حضرت عباس علیه‌السلام را به صورت سه‌بعدی به تصویر می‌کشاند.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل ازگروه زندگی: در مسیر پیاده روی اربعین موکب‌های مختلفی بر پاست. موکب‌هایی‌ که با  آب و غذا یا محصولات فرهنگی از مردم پذیرایی می‌کنند. هر کس به هر نحوی که بتواند ارادت خودش را با خدمت به زائران به امام حسین(ع)  ابراز می‌کند اما حکایت این موکب کمی با همه آنها متفاوت است. اینجا حال دل‌ها،  زار است و ابر چشم‌ها بارانی! هرکس مهمان این موکب می‌شود با چشم‌های به خون نشسته و دل شکسته باز‌می‌گردد. آن وقت برای خودش زیرلب زمزمه می‌کند:«آب به خیمه نرسید فدای سرت فدای سرت!»

روضه تصویری از رشادت‌های حضرت عباس

اینجا موکب واقعیت مجازی سازمان سراج است. جایی که یک پرده از واقعه کربلا را پیش چشم‌هایتان به تصویر می‌کشاند. یک پرده از رشادت عباس در کنار علقمه! نمایشی که زائران به تماشای آن می‌نشینند سه بعدی است و این روضه‌ها را برایشان ملموس‌تر و مجسم‌تر می‌کند! پرده نمایش که انداخته می‌شود گویی پرده‌ چشم‌هایتان کنار می‌رود و آنچه در کربلا اتفاق افتاده را به چشم می‌بینید. علی‌اصغر میان گهواره بی‌تابی می‌کند. عمو مشک را برمی‌دارد و راهی می‌شود. رباب برای بدرقه عمو می‌آید و چشم انتظار می‌ایستد! عباس به دل دشمن می‌زند مشک را پر می‌کند و راهی خیمه می‌شود. دشمن از هر طرف هجوم می‌آورند. عمو نه یکی بلکه صدهانفرشان را به درک واصل می‌کند اما کسی مشک را نشانه می‌گیرد شاید هم امید عباس را... تیر و نیزه‌هایی که به سمت عباس نشانه‌می‌گیرند آنقدر واقعی پیش چمشم‌هایتان به نمایش درمی‌آید که هر لحظه دل‌تان می‌خواهد خودتان را مقابل عمو بیندازید و نگذارید نیزه به جانش بنشیند!

خوراک روح‌مان را تامین کردند!

یکی از خادمان این موکب می‌گوید:«هرسال سازمان سراج در ایام اربعین  موکب واقعیت مجازی  را در مسیر پیاده روی برپا می‌کند تا زائران ۷ دقیقه به تماشای روضه تصویری و رشادت‌های حضرت عباس بنشینند. خداراشکر استقبال خوبی از این موکب شده و گاهی چندین‌بار زائران می‌نشینند تا نمایش سه‌بعدی را از ابتدا تماشا کنند. برای سال‌های بعد برنامه‌هایی داریم که قسمت‌های دیگری از واقعه کربلا را نیز به تصویر بکشیم! این نمایش به دو زبان عربی و فارسی روی پرده می‌رود و موکب واقعیت مجازی پذیرای زائران عرب‌زبان نیز هست!»

درباره واکنش زائران می‌پرسم و می‌گوید:«واکنش زائران در این فضا بسیار جالب است. هرکس به نحوی به ما نشان می‌دهد که این موکب را چقدر دوست داشته و چقدر برایش مفید بوده اما ماندگارترین آنها برای من جمله‌ یکی از مهمان‌های موکب واقعیت مجازی است. اینطور به ما گفت که ما در این مسیر موکب‌های مختلفی را دیدیم که غذای جسم مان را تامین کردند اما شما غذای روح به ما دادید!»

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین