۰۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۵
کد خبر: ۷۳۰۴۱۶

دادگاه پنجم متهمان حمله تروریستی به حرم شاهچراغ

دادگاه پنجم متهمان حمله تروریستی به حرم شاهچراغ
پنجمین دادگاه رسیدگی به اتهامات عاملین حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) با حضور متهمین، وکلای مدافع آنان و جمعی از خانواده شهدای این حمله تروریستی در دادگاه انقلاب اسلامی شیراز برگزار شد.

پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات عاملین حمله تروریستی به حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع)، دوشنبه هشتم اسفند به ریاست قاضی سید محمود ساداتی و مستشاران دادگاه برگزار شد و در ابتدا نماینده دادستان عمومی و انقلاب شیراز در دفاع از کیفرخواست صادره و در پاسخ به اظهارات متهمین ردیف‌های اول و دوم به بخشی از تعارضات بیان شده در این اعترافات مطرح شده طی جلسات گذشته دادگاه پرداخت.

سیده حمیده حسینی پور نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس با بیان اینکه متهمین بار‌ها به عدم اطلاع نیت آمران و عامل اصلی حمله به زوار شاهچراغ اشاره کرده اند؛ گفت: این در حالی است که در تحقیقات پرونده و اعترافات آنان در دادسرا و همچنین اظهاراتشان در جلسات پیشین به ارتباطات دو طرفه و گرفتن دستورات از طریق فضای مجازی و شبکه اجتماعی "تلگرام" و همچنین تشکیل گروه با سایر مرتبطین با این حمله تروریستی در شبکه اجتماعی " ایمو" اشاره و عنوان کرده اند علت استفاده از "تلگرام" رعایت جنبه‌های امنیتی در عملیات بوده است.

او همچنین در خصوص اظهارت محمد رحمانی معروف به خالد متهم ردیف دوم که مدعی شده، عبدالله سعید (رابط داعش با عناصر عملیات) مهمانان اعزامی را از فامیل‌های خود معرفی کرده است، گفت: این افراد که توسط متهم ردیف دوم در دو منزل تحت اختیارش اسکان داده شده اند از ملیت‌های مختلف بوده اند که همین امر نشان دهنده عدم وجود نسبت فامیلی مهمانان با عبدالله سعید وکتمان حقیقت از سوی وی است.

نماینده دادستان عمومی و انقلاب شیراز در ادامه و در پاسخ به دفاعیات این متهم مبنی بر عدم عضویتش در گروه داعش در برابر هیئت دادگاه بیان داشت: در اغلب تصویر استخراج شده از گوشی تلفن همراه متهم تصاویری با مهمانان اعزامی از سوی عبدالله سعید در حال نشان دادن انگشت اشاره به نشانه پایندی به گروه داعش یافت شده ضمن آنکه کلیه هزینه‌های پشتیبانی و تدارکات و پذیرایی از مهمانان نیز توسط عبدالله سعید برای متهم ردیف دوم پرداخت شده است.

در ادامه این جلسه رئیس دادگاه با طرح سئوالاتی از متهمین ردیف‌های اول، دوم و پنجم به بررسی ارتباطات آنان پرداخت و ضمن نمایش عکس‌ها و تصاویر استخراج شده از تلفن‌های همراه متهمین و بررسی هویت افراد حاضر در تصاویر به نحوه ارتباطات آنان در فضای مجازی و اقدام به از بین بردن حساب کابری‌های ایجاد شده پس از اتمام عملیات اشاره کرد.

در ادامه حمیدالله کابلی متهم ردیف پنجم این پرونده با حضور در جایگاه متهم به سابقه آشنایی خود با متهم ردیف اول پرونده، محمد رامز رشیدی، پرداخت و با بیان اینکه ۲۴ سال است در ایران زندگی می‌کند، گفت: رامز را در زمان سکونت در تهران و به لحاظ همسایگی می‌شناختم و از عضویت وی در گروه داعش اطلاعی نداشتم.

او با بیان اینکه آخرین اطلاعی که از رامز داشتم مربوط به زندانی شدنش در زندان بگرام بود گفت: این موضوع را از طریق پدر رامز به دست آوردم.

کابلی در ادامه اعترافات خود در دادگاه گفت: حدود ۱۰ روز قبل از حادثه تروریستی شاهچراغ (ع) رامز با من تماس گرفت و گفت شیراز است و قصد دارد در شیراز خانه اجاره کند. او از من خواست موضوع آمدنش به شیراز را به خانواده اش نگویم.

این متهم پرونده خاطرنشان کرد: چند باز از رامز در خصوص علت زندانی شدنش در افغانستان سوال کردم که پاسخی نداد.

او با قبول عضویت خود در کانال‌های فضای مجازی مرتبط با گروه داعش گفت: تنها مخاطب فعالیت‌های تبلیغی این گروه بودم، اما هیچگاه عملی عضویتی در این گروه نداشته ام.

در ادامه وکیل مدافع حمیدالله کابلی ضمن دفاع از موکل خود از هیئت دادگاه خواست تا بر اساس تحقیقات انجام شده در پرونده و همچنین اعترافات وی در دادسرا و دادگاه و عدم ارتباط با حمله تروریستی با تقاضای تبرئه وی از طرف هیئت دادگاه موافقت شود.

گفتنی است با اعلام ریاست دادگاه ادامه روند رسیدگی به پرونده اتهامات عاملین حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) به روز‌های آتی موکول شد.

حمله تروریستی غروب چهارم آبان امسال به حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) منجر به شهادت ۱۳ تن از زائران و مجاوران این حرم و مجروح شدن شماری از هموطنانی که برای زیارت و اقامه نماز به این بارگاه ملکوتی عزیمت کرده بودند، شد.

احسان قنبری نسب
منبع: فارس
ارسال نظرات