۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۶
کد خبر: ۷۴۶۹۱۶

درآمد ۶٠ میلیارد دلاری برای کشور در صورت ترانزیت ۶٠ میلیون تن کالا از ایران

درآمد ۶٠ میلیارد دلاری برای کشور در صورت ترانزیت ۶٠ میلیون تن کالا از ایران
کشورهای cis ظرفیت ترانزیت ۱٠٠ میلیون تن کالا دارند که اگر ۶٠ میلیون تن آنها از کشورمان عبور کند ۶٠ میلیارد دلار برای کشورمان درآمد به همراه دارد.

مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان گلستان که در گمرک مرزی اینچه برون تشکیل شد گفت : کشورهای cis ظرفیت ترانزیت ۱٠٠ میلیون تن کالا دارند که اگر ۶٠ میلیون تن آنها از کشورمان عبور کند ۶٠ میلیارد دلار درآمد زایی برای کشورمان دارد.

او در این جلسه با ابراز رضایت از روند رونق اقتصادی راهداری و ترانزیت در گمرک مرزی اینچه برون گفت : با توجه به جایگاه کشورمان و تحولات منطقه باید در گمرک مرزی اینچه برون زیرساخت های ترمینال ویژه و ابرقدرتی فراهم شود.

صفری ادامه داد : آسیای مرکزی به ما وابسته نیست و اگر دیر عمل کنیم آنها مسیرشان را عوض می کنند بنابراین ما باید گمرکات و راه آهن سبز داشته باشیم تا کالا و خدمات معطل نشود.

او همچنین افزود : لایروبی خلیج گرگان خوب است و باید استان گلستان علاوه بر ترانزیت جاده ای با فراهم آوردن چند کشتی ترانزیت دریایی هم داشته باشد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت : ترکمنستان قصد دارد کیفیت محور مسیر  قزاقستان به اینچه برون را ارتقا دهد ما نیز باید این محور را بهبود ببخشیم.

صفری با بیان اینکه در سفر دوم رئیس جمهور به گلستان مسیر جدید اینچه برون به کریدور جنوب باید در اولویت باشد افزود : ازبکستان با ۴٠ میلیون نفر جمعیت و نیاز به کالا نباید کالاهای ترانزیتی خود را از طریق اوکتائو حمل کند و باید از مسیر ایران انجام شود.

احسان قنبری نسب
ارسال نظرات