۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۴
کد خبر: ۷۴۹۲۹۴
با پژوهشگران حوزوی؛

علوم انسانی نیاز به غربالگری عمیق و تولید خالص اسلامی دارد

علوم انسانی نیاز به غربالگری عمیق و تولید خالص اسلامی دارد
آیت الله تحریری غربالگری عمیق علوم انسانی را ضروری دانست و از لزوم ورود اسلام شناسان واقعی با تکیه بر مبانی دینی و عقلی نظرات اسلام در علوم مختلف سخن گفت.
آیت الله محمد باقر تحریری استاد برجسته حوزه با اشاره به اهمیت اطلاع مراکز پژوهشی از نیازهای روز جامعه، اظهار داشت: اساتید راهنما، داوران و مشاوران باید با اشراف کامل به این نیازها، پژوهش های حوزوی را مورد ارزیابی قرار دهند.
 
وی تکرار مکررات را آسیب های روشن پژوهش های آزاد (تدوین کتاب) خواند و اظهار داشت: باید یک سازوکار قوی برای رفع این آسیب از پژوهش های تحت نظام حوزه و پژوهش آزاد تعریف شود.
 
تولیت مدرسه علمیه مروی تهران به تاکیدات رهبر انقلاب در خصوص تولید علم در حیطه علوم انسانی اشاره کرد و افزود: پژوهشگران باید با پشتوانه قوی اعتقادی وارد این عرصه مهم و خطیر شوند.
 
استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه در حال حاضر محور علوم انسانی دیدگاه غرب نسبت به انسان است، ابراز کرد: تشکیل مراکز پژوهشی در این خصوص ارزشمند است اما باید در این وادی خطرناک به دنبال غربالگری عمیق در روش علوم انسانی برای تولید علم باشم.
 
آیت الله تحریری گفت: پژوهش های در حال انجام در حوزه علوم انسانی براساس تولید علم خالص اسلامی نیست؛ باید اسلام شناسان واقعی با تکیه بر مبانی دینی و عقلی نظرات اسلام در علوم مختلف مانند جامعه شناسی را استخراج کنند.
 
وی با اشاره به اهمیت ارتباط تنگاتنگ میان پژوهش های حوزوی و قوای حکومتی، اظهار داشت: برخی لزوم ارتباط میان حوزه، کف جامعه و حکومت را نمی توانند درک کنند و به همین دلیل چوب لای چرخ می گذارند؛ در حالی که نتایج پژوهش های حوزوی باید در جامعه و حکومت اسلامی مورد استفاده قرار گیرد.
 
تولیت مدرسه علمیه مروی تهران بیان داشت: دیدگاه امام و رهبری باید در پژوهش مورد توجه قرار گیرد تا علاوه بر استخراج احکام موضوعات جدید، مبانی اسلامی از دستبرد انحرافات در امان بماند.
ارسال نظرات