۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۱
کد خبر: ۷۴۹۶۲۴
سخنگوی شورای نگهبان:

نتایج اولیه بررسی صلاحیت‌های خبرگان ۴ بهمن اعلام می‌شود

نتایج اولیه بررسی صلاحیت‌های خبرگان ۴ بهمن اعلام می‌شود
طحان نظیف درباره انتخابات خبرگان رهبری تصریح کرد: آزمون کتبی و شفاهی داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان به پایان رسیده و الان در مرحله بررسی صلاحیت‌ها هستیم و نتایج اولیه بررسی صلاحیت خبرگان ۴ بهمن اعلام می‌شود.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در نشستی که صبح امروز با خبرنگاران و اصحاب رسانه داشت به تشریح بررسی برنامه هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران و چند مصوبه دیگر در شورای نگهبان پرداخت و به سوالات خبرنگاران در خصوص این مصوبات و انتخابات پاسخ داد.

وی ابتدا گفت: لایحه برنامه هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در جلسات متعدد شورای نگهبان بررسی شد که ۲۸۰ صفحه بود و نسبت‌به برنامه قبلی حدود ۱۰۰ صفحه بیشتر بود. برای بررسی این لایحه میزبان رئیس‌جمهور و رئیس مجلس، تعدادی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه و تعدادی از مسئولان عالی قضایی، وزرا و معاونین رئیس جمهور در صحن شورای نگهبان بودیم که نکات خودشان را بیان کردند.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: این لایحه ابهامات، ایرادات و تذکرهایی را به دنبال داشت. شورای نگهبان عمدتا با اصل احکام مشکلی نداشت ولی نسبت‌ به اجزاء قیودی باید ذکر می‌شد و نکاتی باید در مصوبات پیش‌بینی می‌شد لذا با تأکید براین‌که اصل موضوع مورد پذیرش است ولی نسبت‌به اجزاء آن ابهامات و اشکالاتی مطرح شد که ان‌شاءالله با اصلاحاتی که مجلس انجام می‌دهد این مصوبه کامل و به قانون تبدیل شود.

موافقت با متناسب سازی حقوق بازنشستگان

دکتر طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در ادامه نشست خبری خود از موافقت شورای نگهبان با متناسب سازی حقوق بازنشستگان خبر داد.

وی در همین رابطه عنوان کرد: حکم برنامه هفتم درخصوص متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با ترتیباتی که در این قانون پیش‌بینی‌شده باید عرض کنم که خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و ظرف ۳ سال یعنی تا پایان سال سوم، بازنشستگان باید ۹۰ درصد حقوق شاغلان را ان‌شاءالله دریافت کنند.

موافقت با برگزاری انتخابات الکترونیک در برخی حوزه‌ها

سخنگوی شورای نگهبان همچنین از موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات الکترونیک در برخی حوزه‌ها بنا به پیشنهاد وزارت کشور خبر داد.

وی گفت: در این مدت جلسات متعددی با وزارت کشور در خصوص انتخابات الکترونیک داشتیم که این جلسات در سطوح مختلف کارشناسی و مدیریتی برگزار شد که بعضی از جلسات در صحن هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات برگزار شد. تاکید ما همواره بر رعایت قانون و پاسداری از رأی و اراده مردم در این مدت بوده‌ است.

طحان نظیف بیان داشت: وزارت کشور پیشنهاداتی درباره برگزاری انتخابات الکترونیک در برخی از حوزه‌ها داشتند که باید عرض کنم در شورای نگهبان این موضوع مطرح شد و شورای نگهبان در جلسه اخیر خود با پیشنهاد وزارت کشور مبنی‌بر برگزاری انتخابات الکترونیک در چارچوب مشخص‌شده در ماده ۱۱۰ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت کرد.

انتقاد دلیل ردصلاحیت نیست

سخنگوی شورای نگهبان همچنین درباره بحث تحقیقات محلی محققین شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها گفت: اصل تحقیقات محلی در قانون پیش‌بینی‌شده و این کار براساس بندهای قانونی است و برای احراز شرایط قانونی انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: محققینی که این کار را انجام می‌دهند آموزش‌هایی را دراین‌باره می‌بینند و طبیعتاً تحقیقات برای افرادی شناخته‌شده نیست بلکه برای افرادی است که نسبت‌به آن‌ها اطلاع و آگاهی و شناختی وجود ندارد. البته در کنار مدارک، مستندات و استعلامات به تحقیقات توجه می‌شود و در فرض تعارض با استعلامات رسمی کنار گذاشته می‌شود. طبیعتاً بر کار این افراد (محققین) هم نظارت حتماً انجام خواهد شد.

طحان نظیف در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه نظر شما درباره این ادعا که برخی‌ها انتقاد را عامل رد صلاحیت خود می‌دانند، چیست؟ گفت: انتقاد دلیل رد صلاحیت نیست. نه انتقاد از دولت، نه انتقاد از نهادها و نه انتقاد از شورای نگهبان تاثیری در بررسی صلاحیت‌ها ندارد. در میان افراد تأیید صلاحیت شده افرادی هستند که بیشترین انتقادات را به شورای نگهبان داشته‌اند. لذا انتقاد دلیلی بر رد صلاحیت افراد نبود و الان هم نیست در قانون هم چنین چیزی پیش‌بینی نشده است.

وی افزود: اگر کسی چنین ادعایی دارد باید ادعای خود را مستند و مستدل بیان کند که مثلاً به‌خاطر نقد فلان دستگاه رد صلاحیت شده‌ است. الحمدلله همه جریان‌های سیاسی در عرصه انتخابات حضور دارند و تعداد تأیید شده‌ها بالا است البته هنوز کار تمام شده نیست و ان‌شاءالله به این تعداد افزوده می‌شود و رویه شورای نگهبان این بود که با بررسی‌هایی که انجام می‌شود این امکان وجود دارد که به این تعداد هم اضافه شود.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: این‌که تعداد نامزدهای ما اندک است و نمی‌توانیم لیست ببندیم این‌ها معمولاً حرف‌های ایام انتخابات است که معمولا می‌شنویم. اما می‌بینیم که نهایتا از همدیگر گله دارند که چرا در لیست فلان حزب و گروه قرار نگرفتند.

نتایج اولیه بررسی صلاحیت‌های خبرگان ۴ بهمن اعلام می‌شود

طحان نظیف درباره بحث عدم احرازها نیز گفت: در انتخابات گذشته ۴۵۰۰ نفر عدم احراز داشتیم که در این انتخابات با وجود افزایش تعداد ثبت‌نامی‌ها تعداد عدم احرازها به ۲۰۰۰ نفر و زیر ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده که البته رویه این بوده که این تعداد در مرحله شورای نگهبان نیز کاهش خواهد داشت.

وی درباره انتخابات خبرگان رهبری گفت: آزمون کتبی و شفاهی داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان به پایان رسیده و الان در مرحله بررسی صلاحیت‌ها هستیم و نتایج اولیه بررسی صلاحیت خبرگان ۴ بهمن اعلام می‌شود. در حوزه‌هایی که انتخابات الکترونیک برگزار می‌شود، انتخابات خبرگان هم الکترونیکی خواهد بود.

میثم صدیقیان
ارسال نظرات