۲۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۱
کد خبر: ۷۴۹۹۵۳

سومین مسجد مناره دار تاریخی ایران در کاشان مرمت شد

سومین مسجد مناره دار تاریخی ایران در کاشان مرمت شد
اصفهان - رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کاشان از مرمت قسمت‌های آسیب دیده مسجد جامع شهرستان کاشان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در کاشان، احمد دانائی‌نیا بعد از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد و ۳۵ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی سومین مسجد مناره دار تاریخی ایران در کاشان مرمت شد.

وی افزود: عملیات مرمتی این مسجد شامل، نماسازی بیرونی با مصالح سنتی، تراشیدن اندود کاهگل فرسوده، اجرای اندود کاهگل در جداره خارجی ضلع جنوبی، اجرای آب چکان بام و شمشه گیری قاب پنجره‌ها بود که با اعتباری بالغ بر سه میلیارد و سی و پنجاه میلیون ریال از محل اعتبارات ملی انجام شد.

عضو هیئت علمی گروه معماری دانشگاه کاشان با تاکید بر اهمیت تاریخی مسجد جامع کاشان، اظهار داشت: مرمت کتیبه‌های مسجد در ایوان مقصوره و نیز احیاء شبستان زیرزمینی و کوره‌های پخت سفال را ضروری است.

وی ادامه داد: وجود کوره‌های پخت سفال که در حفاری‌های دهه‌های گذشته انجام شده، نشان از دیرینگی حیات در این مکان تاریخی است که با برنامه ریزی‌های صورت گرفته و همکاری عباس اکبری عضو هیأت علمی گروه مطالعات عالی هنر دانشگاه کاشان عملیات ساماندهی آن از حدود یک ماه قبل آغاز شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کاشان ابراز امیدواری کرد: این کوره‌های ارزشمند و شبستان زیرزمینی نفیس ضلع غربی مسجد در نیمه نخست سال ١۴٠٣ ساماندهی و احیاء شود.

دانائی نیا با بیان اینکه طی یک دهه گذشته این مسجد بار‌ها مورد مرمت قرار گرفته است، یادآور شد: این مرمت‌ها شامل تثبیت و استحکام بخشی قسمت‌های فرو ریخته، مرمت جناحین گنبدخانه، مرمت حیاط و زیرزمین مسجد بوده است.

به گفته وی این مسجد از قدیمی‌ترین بنا‌های مذهبی شهرستان کاشان است که حیات اولیه اولیه آن به دوران صدر اسلام و آل بویه بازمی‌گردد و در دوره‌های مختلف سلجوقی، ایلخانی، زندیه و قاجار بازسازی شده است.

دبیرستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان کاشان گفت: مسجد جامع کاشان شامل سردر ورودی، حیاط و حوض، ایوان رفیع ضلع جنوبی و گنبد آجری فاخر، صحن وسیع، دو شبستان بزرگ و یک شبستان تحتانی در ضلع غربی است که در زلزلۀ سال ۱۱۹۲ هجری قمری کاشان آسیب جدی دید و در دوره‌های بعدی مرمت اساسی در آن صورت گرفت.

دانایی نیا افزود: منار‌ه آجری این مسجد دارای کتیبه‌ی کوفی به تاریخ ۴۶۶ هجری قمری است و سومین مناره تاریخ دار ایران بعد از منار مسجد جامع ساوه (۴۵۳ ه. ق) و مسجدجامع فهرج (۴۶۱ ه. ق) و یگانه بنای تاریخ‌دار دور‌ه سلجوقی در کاشان است.

لازم به ذکر است، مسجدجامع کاشان در سال ۱۳۱۵ به شماره ۲۵۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. /۱۳۰۷/

محمد ملک آبادی
ارسال نظرات