۰۲ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۹
کد خبر: ۷۶۰۰۰۲
حجت الاسلام باباخانی؛

ایستادگی و مقاومت خط محتوایی هیأت‌ها در محرم است

ایستادگی و مقاومت خط محتوایی هیأت‌ها در محرم است
رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی گفت: در محرم امسال، ایستادگی و مقاومت به عنوان محور محتوایی خاص در هیأت‌ها طراحی شده است و شعار هیأت‌ها هم امسال بر همین اساس است.

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام مجید باباخانی رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی در اولین نشست روسای شورای مداحان و هیأت‌های بانوان با ارائه گزارشی از عملکرد سازمان تبلیغات از ابتدای تأسیس تاکنون اظهار کرد: با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین خاموشی در سال ۸۰، سازمان تبلیغات از یک مجموعه غیرمدون و غیر تشکیلاتی به یک مجموعه‌ای منسجم و کاری تبدیل شد. از سازمان  تبلیغی به مجموعه فرهنگی تبدیل شد.

وی افزود: بر همین اساس ۴۰ موسسه تشکیل شد که قسمتی از  فعالیت‌ها عبارتند از؛ موسسه تبیان، مجموعه سوره مهر، مجموعه سازمان دارالقرآن کریم و ... که هرکدام مسوولیت و کاری خاص برعهده گرفت.

وی گفت: حجت‌الاسلام و المسلمین قمی میان این مجموعه‌ها انسجام به وجود آورد. تمام موسسات حوزه کتاب را در بنیاد کتاب، مباحث مسجد را در بنیاد هدایت، امور رسانه‌ای را در سازمان رسانه‌ای سپهر تجمیع کرد.

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی تاکید کرد: مجموعه بنیاد دعبل خزاعی و مرکز توسعه فعالیت‌های دینی که مجموعه‌های شاخص را هدایت می‌کردند و ... در سازمان هیأت و تشکل‌های دینی تجمیع شدند.

باباخانی گفت: در حوزه بانوان اساساً توجه کمی صورت می‌گرفت، در حالی که در موضوعات مختلف منشأ اثر هستند.

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی تصریح کرد: متاسفانه معمولاً آقایان بدترین مکان را در‌ مجالس مذهبی به خانم‌ها اختصاص  می‌دهند و این موضوعات باید بررسی شود. فرزندان و نسل بعدی ما در کنار ‌مادرشان هستند و باید به این قسمت توجه ویژه شود.

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی خاطرنشان کرد: در حوزه شورا و کانون مداحان هم همین بود، معمولا بانوان کم حضور داشتند. در حالی که امام راحل می‌فرماید انقلاب ما با حضور بانوان شکل گرفته و حضور بانوان انقلاب را پیش برد. در دفاع مقدس هم مدیون جامعه بانوان هستیم و در دوره بعد از دفاع مقدس، نقش جدی را به بانوان ندادیم و دیدیم وقتی بانوان نباشند شاهد اتفاقات نامبارک در جامعه هستیم.

 رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی بیان کرد: ‌هیأت رئیسه ملی شورای مداحان و هیأت‌های بانوان یک تأسیس جدید، با یک نظم جدید و متفاوت است. بدون یک شبکه کشوری و سامانه نمی‌توانیم گزارش‌گیری داشته باشیم. باید گزارش مدیریتی را ببینم تا برنامه‌ریزی داشته باشیم.

باباخانی تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم هیأت را دولتی کنیم اما اگر بدانیم چند هیأت مستمر داریم، برنامه‌ریزی ما را متفاوت می‌کند و از این طریق می‌توانیم توانایی هیأت‌ها  را بشناسیم و برنامه‌ریزی کنیم. امیدواریم با این فضا و این تشکل بتوانیم جمع نخبگانی را داشته باشیم  چرا که تجربه و توانمندی شما بانوان قطعاً در این عرصه اثر‌گذار است.

وی در ادامه با توصیه به بانوان مداح ادامه داد: حتماً قبل از محرم جلسات خود را ماهانه تشکیل بدهید. آن چیزی که به شما رسمیت می‌دهد تشکلیل همین جلسات و پیگیری است. به وسیله فضای صنفی خودتان می‌توانید اثرگذار باشید و امکانات شهر را برای کمک بسیج کنید.

باباخانی گفت: در محرم امسال، ایستادگی و مقاومت به عنوان محور محتوایی خاص در هیأت‌ها طراحی شده است و شعار هیأت‌ها هم امسال بر همین اساس است.

وی گفت: جوانان باید محور مقاومت را هم از بعد بین‌المللی و هم از بعد زندگی شخصی خود، بشناسند. این یک اصل است که باید در‌ هیأت‌های مذهبی مورد توجه قرار گیرد. هر‌کجا ایستادگی کردیم مایه سربلندی شد و هر‌کجا وا دادیم سرشکستگی ایجاد شد.

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی اظهار کرد: ایستادگی جلوه‌های مختلفی دارد که باید به آن پرداخته شود و برای قشر متناسب با زبان خودش مطرح شود. در دهه پنجم انقلاب و در زمان رسیدن به قله باید به ایستادگی و مقاومت بسیار پرداخته شود.

شورای مداحان و هیأت‌های بانوان چرا تاسیس شد؟

فهیمه شریفی مسئول امور بانوان سازمان هیأت و تشکل‌های دینی با بیان اینکه حضور نقش بانوان در فعالیت‌های فرهنگی و تربیت نسل‌ها بی‌بدیلی است، اظهار کرد: شهید آیت‌الله مرتضی مطهری هم پیروزی نهضت اسلامی مردم ایران در سال ۱۳۵۷ را وابسته به حضور زنان دانسته‌اند.

وی ادامه داد: نوع تفکر امامین انقلاب نسبت به الگوی زن مسلمان، امکان نقش آفرینی بیشتر زنان در فضای اجتماعی با حفظ همه شئونات اسلامی و رسالت‌های مادرانه و زنانه‌شان را فراهم کرده است. الگوی سوم زن مسلمان که نگاهی بسیار مترقی به نقش زنان در اجتماع دارد، فرصت طلایی را بوجود آورده که در آن نقش تمدن‌سازی زنان برگرفته از آموزه‌های دینی ظهور یابد.

شریفی ابراز کرد: در این بین هیأت‌های مذهبی و روضه‌های بانوان، نقش بی‌نظیری دارند که در صد سال گذشته در همه صحنه‌های اجتماعی غیر‌قابل انکار بوده است.

مسئول امور بانوان سازمان هیأت و تشکل‌های دینی تاکید کرد: با توجه به لزوم بازتعریف نقش هیأت‌ها و روضه‌های خانگی بانوان طبق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و با علم به کم‌توجهی به نقش تمدن‌ساز و محرومیت‌های تاریخی این بخش مهم جامعه، بر آن شدیم برای ساماندهی بهتر و نقش آفرینی موثرتر، مداحان و هیأت‌های بانوان، شورای مداحان و هیأت‌های بانوان کشور را تأسیس کنیم.

وی افزود: این قشر تا پیش از این، یک نقش سایه گونه داشتند نه نیازها را می‌دانستند و نه می‌توانسنتد قضاوتی داشته باشند‌. سال‌ها بود که نظر بانوان در تصمیمات کلان لحاظ نمی‌شده است.

وی در ادامه افزود: گاهی اوقات اشعار و نو‌حه‌هایی را در مجالس می‌خوانند که دختر نوجوان و جوان ما شاید خیلی نتواند با آن ارتباط برقرار کند، بر همین اساس باید آسیب‌شناسی صورت می‌گرفت.

وی خاطرنشان کرد: شورای مداحان و هیأت‌های بانوان، مجمعی غیرانتفاعی و غیردولتی، داوطلبانه، بدون وابستگی و فعالیت در احزاب یا جناح‌های سیاسی و متشکل از منتخب مسئولان هیأت و مداحان بانوان است که با مأموریت سازماندهی و ساماندهی هیأ‌ت‌ها، روضه‌های خانگی و جامعه ستایشگری بانوان کشور تأسیس می‌شود.

شریفی خاطرنشان کرد: سوال می‌شود که هدف از شورای شهرستان چیست؟ یک هدف هشت گانه داریم که عبارتند از: اعطای مجوز به هیأت بانوان، احصاء، ساماندهی و نظارت بر هیأت و روضه‌های بانوان،بسترسازی لازم برای ارتقاء سطح کیفی دانش بانوان مداح با دایر کردن آموزشگاه‌های مداحی یا برگزاری دوره‌های توانمندسازی مداحی بانوان، تلاش برای تقویت این مراکز، زمینه‌سازی برای گسترش کیفی مجالس روضه‌های بانوان، زمینه‌سازی برای برگزاری روضه‌ها و مراسمات مذهبی براساس آیین‌های دینی، ساماندهی بانوان مداح در سطوح مختلف، شناسایی آسیب‌ها و مشکلات شکلی و محتوایی مداحان و روضه‌های بانوان، تشکیل بانک اطلاعاتی جامع از وضعیت مداحان، هیأت‌ها و روضه‌های بانوان، تقویت ارتباط جامعه مداحان و هیأت بانوان با حوزه‌های علمیه و علماء برای تقویت محتوا و معنویت است.

وی ادامه داد: وظایف شورای استان‌ها عبارتند از: نظارت بر حسن اجرای وظایف شوراهای شهرستان‌های استان، حل اختلاف مسائل شوراهای شهرستان‌های استان، ساماندهی، سیاستگذاری برنامه‌ریزی توانمندسازی و نظارت بر ارتقاء مداحان، هیأت و روضه.های بانوان استان در چارچوب سیاست‌های شورای ملی و سازمان هیأت و تشکل‌های دینی، تعامل با نهادها و دستگاه‌های شهرستان برای ساماندهی بهتر مداحان، هیأت و روضه‌های بانوان.

وی اذعان کرد: از دیگر اقدامات ما اعطای مجوز آموزشگاه‌های مداحی در سطح استان، معرفی مداحان برگزیده استان برای حضور در همایش‌های آستان قدس، دیدار با بیت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سالروز میلاد حضرت زهرا (سلام الله عليها) و اجلاس پیرغلامان، ارائه گزارش فعالیت‌ها و صورت‌های مالی به اداره کل استان و شورای ملی و سازمان هیأت و تشکل‌های دینی در دوره های سه ماهه)، شورای راهبردی زیست‌بوم هیأت بانوان استان و اداره کل تبلیغات اسلامی استان موظف است.

هیأت رئیسه شورای مداحان و هیأت‌های مذهبی بانوان مشخص شدند

همزمان با برگزاری اولین نشست روسای شورای مداحان و هیأت‌های بانوان، انتخابات هیأت رئیسه کشوری این شورا برگزار شد.با رأی روسای شورای هر استان افراد زیر به عنوان هیأت رئیسه انتخاب شدند:

رحیمیان از استان البرز به عنوان رئیس

رفیعی از استان یزد به عنوان نایب رئیس

فردی از سمنان به عنوان دبیر

برچسب ها: هیئت مسجد مداحی
ارسال نظرات