عکس - مستند

عکس - مستند
مدرسه علمیه جهانگیرخان

مدرسه علمیه جهانگیرخان

مدرسه علمیه جهانگیرخان یا جانی‌خان از مدارس حوزه قم است. این مدرسه زیبا که در جوار مسجد جامع قم قرار دارد، دارای حیاطی کوچک است که بیست حجره آن را احاطه کرده و در جلوی هر حجره، ایوانی وجود دارد که با مقرنس‌های گچی و آجری و کتیبه‌هایی به نام‌های مبارک الله (جل‌جلاله) و پیامبر اکرم(ص) وحضرت امام علی(ع) تزیین شده است. این مدرسه مدت ها به عنوان خوابگاه طلاب مورد استفاده قرار می‌گرفته و اکنون چند سالی است پس از باز سازی برای تحصیل طلاب حوزه علمیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نام مدرسه و این‌که چرا به جهانگیرخان شهرت یافته، اختلاف است. این مدرسه دارای موقوفات فراوانی است. در وقف‌نامه سال ۱۳۱۷ق که حدود دویست سال بعد از عصر صفوی نگارش شده است، از این مدرسه با عنوان «جانی‌خان» یاد شده است. بنای این مدرسه در ۴۵ متری عمار یاسر قم و کوچه مسجد جامع واقع شده این اثر در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۱۹۸۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مدرسه در دوره فتحعلی‌شاه تعمیر شد و آخرین بار در زمان حضرت آیت‌‌‌الله بروجردی در سال ۱۳۷۳ قمری تعمیر کلی به عمل آمد که سنگ نوشته سر در ورودی مدرسه مؤید آن است.
اردوی جهادی طلاب و بسیجیان قم در شهر بندر امام خمینی (سربندر)‎‎

اردوی جهادی طلاب و بسیجیان قم در شهر بندر امام خمینی (سربندر)‎‎

جهادگران قرارگاه حضرت معصومه (س) بسیج سازندگی استان قم با حضور در شهر بندرامام خمینی (سربندر) از ۴ الی ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ به خدمت رسانی در عرصه‌های عمرانی، خدماتی و فرهنگی پرداختند.
پدر، مبلغ، نان‌آور

پدر، مبلغ، نان‌آور

حجت الاسلام محمد هادوی پور خراسانی، متولد ۱۳۷۱، طلبه سطح ۲ حوزه و دارای همسر و ۱ فرزند است. وی در استان گلستان و  در روستای "اسپو محله" زندگی می‌کند. او از سال ۱۳۹۲ اشتغال به تحصیل دروس حوزوی دارد. این روحانی مبلغ، در کنار برگزاری کلاس‌های درس اخلاق و تدریس قرآن به کودکان، امام جماعت روستا نیز هست. همسر این روحانی انقلابی هم تدریس ریاضی کودکان روستا را به عهده دارد و در امور درسی به آن‌ها کمک می‌نماید. حجت الاسلام هادوی می‌گوید سر لوحه زندگی ام اخلاق خوش بوده که حضرت پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) بار‌ها به آن تاکید کرده‌اند. وی با کار کردن سخت در زمین‌های کشاورزی، پرورش دام و ماهی‌های تزئینی امرار معاش می‌کند . حجت الاسلام محمد هادوی خراسانی پور هم اکنون در مدرسه امام خمینی (ره) گرگان در حال تحصیل علوم دینی است.
مدرسان حوزوی و آموزش مجازی در دوران کرونا

مدرسان حوزوی و آموزش مجازی در دوران کرونا

با شیوع ویروس منحوس کرونا و تعطیلی مجموعه‌های آموزشی، حوزه‌های علمیه کلاس‌ها را بصورت مجازی برگزار می‌کنند. اساتید حوزه‌های علمیه استان گلستان نیز مانند دیگر استان‌ها تدریس را تعطیل نکرده‌ و کلاس‌های را بصورت مجازی برپا کرده‌اند.
کوچه به کوچه عشق تو را جار میزنیم

کوچه به کوچه عشق تو را جار میزنیم

اهالی محله‌های مختلف شهر در شرایط سخت شیوع کرونا روضه‌ها را تعطیل نکردند، اما برای رعایت شیوه نامه‌ها و پروتکل‌های بهداشتی روضه‌های خانگی خود را به کوچه‌ها آوردند.
اردوی جهادی طلاب و بسیجیان «کالشور»

اردوی جهادی طلاب و بسیجیان «کالشور»

اردوی جهادی ۲۰۰ نفر از طلاب جوان و بسیجیان جهادگر و فعالان فرهنگی و اجتماعی خراسان شمالی همزمان با ایام نوروز ۱۴۰۰ در منطقه محروم کالشور برگزار شد.
اشتیاق به تحصیل حتی در شرایط خاص

اشتیاق به تحصیل حتی در شرایط خاص

کرونا شرایط سختی را برای تمامی اقشار جامعه بوجود آورده و بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی را به تعطیلی کشانده است. با گذشت بیش از یک سال از اولین اخبار شیوع ویروس کوید ۱۹ اقشار مختلف واکنش‌های متفاوتی به این شرایط از خود نشان داده اند. در این میان طلاب حوزه‌های علمیه علی رقم حضور در میدان فعالیت‌های جهادی در عرصه‌های مختلف خدمت رسانی به آسیب دیدگان از این ویروس منحوس؛ فضای تحصیل و تدریس که رسالت علمی آنان است را رها نکرده اند هرچند استفاده از ماسک و دیگر ملزومات بهداشتی و شرایط خاص این روز‌ها زحماتی را برآنان تحمیل نموده است.
طلاب جهادی، تبلیغ مجازی

طلاب جهادی، تبلیغ مجازی

در روز‌هایی که مدارس و مراکز آموزشی بخاطر جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا تعطیل شده است؛ تعدادی از طلاب حوزه علمیه قم با حضور در یکی از مدارس تعطیل شده شهر؛ با حداقل امکانات اقدام به ضبط ویدئویی درس‌های دینی و مذهبی برای نوجوانان و انتشار آن در فضای مجازی کردند. این طلاب جوان و انقلابی ماه مبارک رمضان امسال تبلیغ دینی خود را اینگونه انجام داده اند.
رسالتی که بخاطر کرونا تعطیل نشد

رسالتی که بخاطر کرونا تعطیل نشد

حجت الاسلام مصطفی صائبی متولد ۱۳۷۰ طلبه خوش فکر و جوانی است که سال‌های قبل در ماه مبارک رمضان برای تبلیغ به شهر‌های مختلف می‌رفت؛ اما امسال بخاطر شیوع ویروس منحوس کرونا و تعطیلی مساجد و مدارس امکان تبلیغ حضوری بصورت قبل وجود ندارد. در این شرایط او به خانه نشینی تن نداده و عرصه تبلیغ را محدود به تبلیغ حضوری ندانسته است. مصطفی صائبی با حضور در مراکز مختلف با تولید ویدئو و پادکست‌های تبلیغی و انتشار آن در فضای مجازی به رسالت تبلیغی خود عمل می‌کند.
سفره افطاری حضرت صاحب العصر (عج)

سفره افطاری حضرت صاحب العصر (عج)

مدرسه علمیه آیت الله صدوقی در ماه مبارک رمضان امسال محلی برای برپایی آشپزخانه طبخ غذا، برای خانواده‌های محروم قم شده است. تعدادی از طلاب جهادی حوزه علمیه قم با تولید روزانه ۲۰۰۰ پرس غذا جهت افطار و توزیع آن در حال خدمت رسانی به هم وطنان هستند. فعالیت‌های این طلاب جهادگر با عنوان "سفره افطاری حضرت صاحب العصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) " بدست خانواده‌های بی بضاعت قم می‌رسد.
۱۲۳