۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰
کد خبر: ۶۱۳۶۶۳
پ
آیت الله رئیسی در گردهمایی ائمه جمعه:
رییس دستگاه قضا با اشاره به مسؤولیت‌های قوه قضاییه در مقابله با فساد گفت: در حوزه نظارت و قضاوت مصمم به اتخاذ تدابیری برای برخورد عبرت‌آموز با مفسدان اقتصادی هستیم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری رسا، آیت الله سیدابراهیم رئیسی در بیست و چهارمین گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور تصریح کرد: بحمدالله این اجتماع عظیم با سخنان حکیمانه رهبر فرزانه و بصیر انقلاب اسلامی در روز گذشته، راهبرد اساسی خود را بازخوانی کرد و همگان برای حضوری اثربخش در بلاد خود جهت تبیین احکام اسلامی، تنویر افکار عمومی و هدایت جامعه مصمم‌تر شدند.

رییس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به بخش عدالت و مبارزه با فساد در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افزود: در مفاهیم دینی ما بعد از توحید شاید هیچ مفهومی فراگیر‌تر و گسترده‌تر از عدالت وجود نداشته باشد. عدالت در همه ابعاد، بسیار مفهوم گسترده و فراگیری دارد اما سخن ما از عدالت، در باب عدالت ثبوتی نیست.

آیت الله رئیسی درباره اجرای عدالت اظهار کرد: در راس نظام اسلامی، امام عادل است اما اگر تمام جامعه بخواهد مزه شیرین عدالت را بچشد، باید لوازم و اقتضائات آن فراهم شود. نخستین لازمه آن این است که در حوزه قانونگذاری، قانون عادلانه تصویب شود. در حوزه اجرا، مجریان عادل حضور داشته باشند. صفت و ملکه عدالت باید برای همه مسؤولان و مدیران نظام وجود داشته باشد در غیر این صورت جامعه، مزه شیرین عدالت را نخواهد چشید.

رییس قوه قضاییه، بهترین ملاک برای اجرای عدالت در شرایط فعلی را اجرای قانون دانست و ادامه داد: هیچ کس در جامعه نباید به خود اجازه دهد که اجرای قانون را تعطیل و مخدوش کند زیرا عدالت مخدوش می‌شود.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه طی چهل سال اخیر گام‌های بسیاری برای اجرای عدالت برداشته شده است، خاطرنشان کرد: گام دوم انقلاب اسلامی و ترسیم آن در بیانیه بلند و پرمضمون مقام معظم رهبری، تصویری واقعی از شرایط موجود و وضعیت مطلوب است. در مجموعه نظام باید ببینیم چه انجام شده و چه باید انجام شود.

رییس قوه قضاییه فساد خرد یا کلان را زیبنده نظام ندانست و تصریح کرد: بستن منافذ فساد در قانونگذاری و حذف بسترهای فساد در قوه مجریه از مهم‌ترین اقداماتی است که باید صورت گیرد.

آیت الله رئیسی با اشاره به پرونده های فساد از سال 74 تا کنون، جنس تمام این پرونده ها را یکی دانست و گفت: اگر نظام پولی و بانکی، نظام صادرات و واردات و نظام مالیاتی کشور اصلاح نشود، هر روز شاهد تولید پرونده‌های فساد اقتصادی خواهیم بود.

رییس قوه قضاییه افزود: راه اصلاح اقتصادی ما این است که دولت ناظر باشد، نه متصدی. تصدی‌گری دولت در بخش اقتصاد می‌تواند یکی از بسترهای ایجاد فساد باشد. خصوصی سازی نیز باید با احراز توانمندی افراد و پس از آن توانمندسازی بخش خصوصی انجام شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به مسؤولیت‌های قوه قضاییه در امر مقابله با فساد اظهار کرد: ما در حوزه نظارت و قضاوت مصمم به اتخاذ تدابیری برای نظارت و برخورد عبرت‌آموز با مفسدان اقتصادی هستیم.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه معنویت، اخلاق، توجه به قانون و توجه به خدا در جامعه به ویژه در میان مسؤولان و مدیران حائز اهمیت است، بر نقش علما و روحانیون در این زمینه تاکید کرد و افزود: کارآمدترین نظام کنترلی، خودکنترلی است. اصل مهم امر به معروف و نهی از منکر و حس ایجاد مسؤولیت در جامعه از دیگر نقش های روحانیون است. دشمن در پی حساسیت‌زدایی از جامعه است. فرد بی‌حس، در روایات مرده شناخته شده است. ائمه جمعه به دنبال احیای حس مسؤولیت هستند که این امر پشتوانه اجرای عدالت است.

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر حمایت قاطع قوه قضاییه از آمران به معروف و ناهیان از منکر اظهار کرد: گزارشگران فساد باید مورد تشویق قرار گیرند و از فردی که اقدام به افشای منکری در یک اداره یا بخش می‌کند، باید تقدیر صورت گیرد و آن فرد باید به عنوان یک فرد مسؤولیت‌شناس به جامعه معرفی شود. این امر باید مورد تاکید ائمه جمعه سراسر کشور نیز باشد که بحمدالله هست.

رییس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به سازمان‌هایی که نظارت در آنها نهادینه شده است، این نهادینه‌سازی نظارت را پشتوانه‌ای مهم برای اجرای عدالت دانست و گفت: هیچ مدیری نمی‌تواند بدون نظارت عمل کند. لذا قبل از سازمان‌های برون‌دستگاهی، همه مدیران وظیفه نظارتی دارند.

آیت الله رئیسی با تاکید بر رسیدگی دقیق و سریع از سوی دستگاه قضایی برای صدور حکم مناسب و احساس عدالت از سوی مردم، اظهار کرد: تمام تلاش ما این است که در راستای اجرای قانون، منویات مقام معظم رهبری و مطالبات بحق مردم، زمان دادرسی تا آنجا که ممکن است، کوتاه شود. همچنین بر صدور احکام متقن تاکید داریم و به دنبال اصلاح و ارتقای نظام دادرسی هستیم تا دستگاه قضایی ملجاء و پناهگاه مردم باشد.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت امیدآفرینی در بین مردم تصریح کرد: ما تاکید داریم که دستگاه قضایی باید جایگاهی مردمی، انقلابی، کارآمد و ضد فساد داشته باشد. هدایت شما بزرگان هم می‌تواند بسیار نقش‌آفرین باشد.

آیت الله رئیسی، نقش علما و ائمه جمعه را در پیشگیری از جرم بسیار موثر دانست و افزود: اولین شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم را با حضور سه قوه تشکیل دادیم و همه مدیران و دستگاه ها در این زمینه نقش دارند. این میزان جرم و پرونده، زیبنده جامعه اسلامی ما نیست و باید برای کاهش جرایم و آسیب‌ها تلاش جدی کرد.

رییس قوه قضاییه با اشاره به نقش علما در احقاق حقوق عامه نیز خاطرنشان کرد: آب، خاک، جنگل، هوا، فضا و ... در زمره حقوق عامه هستند و نباید اجازه داد تجاوزکاران و سوداگران به حقوق عامه تعدی کنند. ما در همین رابطه بخشی را در قوه قضاییه برای پیگیری مسائل مرتبط با حقوق عامه فعال کرده‌ایم. رهبر معظم انقلاب هم به بنده در این زمینه امر فرمودند. اما در بخش فرهنگسازی، تذکر، انذار و تبشیر برای احقاق حقوق عامه، نقش علما، روحانیون و ائمه جمعه را بسیار اثرگذار می‌دانیم.

آیت الله رئیسی، ائمه جمعه را در زمینه کاهش ورودی پرونده ها، ایفای نقش ریش‌سفیدی و برقراری صلح و سازش در اختلافات به یاری خواند و تصریح کرد: مسائلی مانند مسائل مالی، داد و ستد، خانواده و ... می‌تواند به دادگاه نرود. اگر بنای ارزشمند مودت و رحمت در خانواده آسیب ببیند، با حکم دادگاه اصلاح نمی‌شود بلکه نیازمند حکمیت و صلح و سازش است.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه وقت دستگاه قضایی باید بیشتر صرف مقابله با مفاسد، جرایم سازمان‌یافته و کسانی باشد که قانون و امنیت کشور را به بازی می‌گیرند، افزود: خدا می‌داند با همه مسائلی که مورد گلایه خیلی‌هاست، به تبعیت از مقتدا و پیشوایمان آینده را بسیار روشن می‌بینیم. چون ریشه های این درخت تنومند متبرک به خون شهداست و این خونها متصل به ثارالله است که خدا از آن نمی‌گذرد.

آیت الله رئیسی گفت: امروز دست برتری در منطقه با جبهه مقاومت است. هر جا اتکال به خدا داشته‌ایم موفق بوده ایم. جایی که به دست های بی کفایت بیگانگان چشم دوخته ایم، عقب مانده ایم. با همه وجود باور داریم که هر جا به داشته های خود اعتماد کرده ایم، پیروز شده ایم. روحیه گره گشا در این رابطه، روحیه جهادی و انقلابی خواهد بود. گرچه ممکن است خیلی ها موفقیت را دور و دیر بپندارند.

رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: برخی مسائل در قوه قضاییه خارج از اختیار ماست. مثلا نوسانات اقتصادی یا برخی تصمیمات در حوزه های اجرایی موجب افزایش ورودی پرونده می شود. ما امیدواریم با دعای خیر مردم و اخلاص رهبر معظم انقلاب و خانواده شهیدان، خداوند عنایت کند که در جهت انتظارات مردم گام برداریم، از همه ارزش های انقلاب اسلامی صیانت کنیم و با ارتقای اعتماد عمومی به نظام، دشمن را بیش از پیش مایوس سازیم.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
17:46 - 1398/04/26
درود خدا بر سید بزرگوار عزیز که مایه عزت و آبروی خون شهدا،مردم و نظام هستید.
راه حل ایستادگی ، مقاومت و درخواست مردم در گام دوم انقلاب و کشور : می بایستی تمامی آقازاده ها،اقوام و خانوداه های منافق خیانتکار فاسد،اختلاسگر و رانت خوار ظالم در حق ملت ، مردم ،انقلاب و نظام در طول این ۳ دهه بعد از جنگ تحمیلی از سوی صدام جنایتکار، در صورت حضور در مسند قدرت ،پایین آورده شده، عادلانه ، علنی و بدون هیچ گونه تبعیض ،بی عدالتی، ملاحظه و مصلحت اندیشی کلیشه ای محاکمه شوند. تا اعتماد مردم ترمیم گردیده ، پشتوانه و حمایت مردمی نظام احیا شده و ارزش ها و باورهای دینی-سیاسی-اجتماعی نظام را ارزش ها و باورهای خود بدانند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین