۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰
کد خبر: ۶۳۳۰۳۰
پ
آیت الله جوادی آملی:
حضرت آیت الله جوادی آملی تأکید کرد: دین و عقیده مردم باید از هر آسیبی محفوظ باشد تا زمانی که اینچنین باشد این نظام از هر خطری مصون می ماند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری رسا، جمعی از اعضای شورای سیاستگذاری همايش ملی «جایگاه حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی» با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله  جوادی آملی دیدار و گفت وگو کردند.

حضرت آیت الله جوادی آملی در این دیدار اظهار داشت: مساله انقلاب ارتباط مستقیم با فقه و حقوق که موضوعاتی همچون جهاد و مبارزه با طاغوت را مطرح می کند، دارد. از سوی دیگر خود فقه و حقوق دارای ارتباط تنگاتنگ با حکمت و اصول است.

وی ادامه داد: حکمت از یونان نیامده است، یونان در واقع معبر فلسفه و حکمت است و نه مبداء و مصدر آن! این مطلب اساسی باید به وسیله اینگونه از همایش ها تبیین گردد. بیان ذلک این است که ابراهیم خلیل کاری انقلاب گونه کرد؛ ابتدا عده ای را به وسیله برهان، به راه راست هدایت کرد که تعداد این عده بسیار کم بود، در مرحله بعد دست به تبر برد و بت ها را شکست که در اثر آن عده بیشتری به حضرت گرویدند، اما وقتی جریان «بَرْداً وَ سَلاماً» پیش آمد با وجود اینکه رسانه به قدرت امروز نبود اما در اثر سنگینی و عظمت خبر، این خبر سراسر خاورمیانه را فراگرفت و یونان این پیام را دریافت کرد و افرادی چون سقراط را پروراند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: وجود امام هشتم علیه السلام در دوران حضور خود در ایران که دوران ورود و نشر افکار و مکاتب مختلف شرق و غرب به ایران بود، هرگز جلو ورود یا ترجمه آثار فلسفی یونان و غیریونان را نگرفتند بلکه با آنها مواجه می شدند و به سوالات و شبهات آنها پاسخ می دادند، ما نیز باید به حضرت تاسی کنیم.

حضرت آیت الله جوادی آملی تأکید کرد: باید بدانید که دست شما پر است، شما میراثدار ابراهیم خلیل و سایر رسل و ائمه اطهار علیهم السلام هستید، این سرمایه اکنون در اختیار شماست، از این رو، امامِ حکیم، امام انقلاب شد، در واقع انقلاب اسلامی را «حکمت» پایه ریزی کرد، آنچه روحیه امام (ره) را متحول کرد، حکمت بود.

وی تصریح کرد: باید مشخص شود وقتی حکیم، بخواهد انقلابی را پایه ریزی کند چگونه می اندیشد، نمونه ای از این طرزاندیشیدن را می توان در کتاب «سه رساله» ملاصدرا دید که می گوید حسین بن علی علیه السلام در کربلا کشته نشد بلکه حضرت در سقیفه کشته شد! این نگاه عمیق حکیم به مساله ولایت، امامت، نبوت و حکومت است. این همان پیامی است که حکمت، به انقلاب اسلامی ما می دهد؛ اینکه اگر ایمان نباشد، اگر تفرقه و نفاق باشد، اگر بیگانه پرستی باشد بی شک وقایعی چون جریان کربلا اجتناب ناپذیر است. در نتیجه اساس همه انقلاب ها به حکمت بر می گردد لذا انقلاب اسلامی در حکمت اسلامی که همان دین است ریشه دارد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ابراز داشت: امروز نیز راه حفظ انقلاب و نظام، حفظ غدیر است. رسالت اصلی این همایش باید این باشد که دین و عقیده مردم  از هر آسیبی محفوظ باشد تا زمانی که اینچنین باشد این نظام از هر خطری مصون می ماند و این وظیفه شما علما و محققین است که دین مردم را از خطر سقیفه محفوظ بدارید و غدیری نگه دارید.

حضرت آیت الله جوادی آملی در پایان به دست اندرکاران همایش ملی «جایگاه حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی» توصیه کرد: اگر در این همایش جملات اندیشمندان و حکمای بزرگ ایران همچون فارابی و بوعلی در خصوص مبارزه با دشمن درونی و بیرونی جمع آوری بشود کار بسیار ارزشمندی خواهد بود چرا که در تبیین نگاه حکمای ایران به موضوع حکومت و نظام و مبارزه با دشمنان، کمک شایانی خواهد نمود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین