۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸
کد خبر: ۶۵۹۰۹۰
پ
حجت الاسلام والمسلمین لک زایی در گفت ­وگو با رسا:
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: هر کشوری خواهان پیشرفت است، باید قوای نظامی آمریکا را از کشور خود اخراج کند و جلوی دخالت‎های این کشور را در امور داخلی خود بگیرد.

اشاره: حضور فسادانگیز آمریکایی‌ها در منطقه‌ غرب آسیا یکی از محورهای مورد تأکید رهبر معظم انقلاب در دیدارهای دیپلماتیک و بین‌المللی و پیام حج ایشان بوده است؛ به ویژه پس از ترور سردار سرافراز سپهبد قاسم سلیمانی، برخی این جنایت را شروع یک جنگ تمام‌عیار بین ایران و ایالات متحده آمریکا دانستند؛ در همین زمینه خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، گفت‎وگوی تفصیلی با حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی، رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی داشته است که تقدیم خوانندگان می‎شود.

رسا ـ با توجه به دیدار نخست وزیر عراق با رهبر معظم انقلاب؛ ایشان در این دیدار به دیدگاه متفاوت و اختلاف مبنایی ایران و آمریکا درباره عراق اشاره کردند؛ درباره مبانی و علت این اختلاف دیدگاه توضیح بفرمایید؟

حضرت امام خمینی(ره) در رهنمودی فرمودند که در شرایط بردگی، برده رشد نخواهد کرد؛ زیرا یک برده نمی‎تواند برای آینده خود برنامه ریزی کند، بلکه صاحب برده برای این فرد برنامه ریزی می‎کند؛ از این‎رو سلطه گران و استکبار جهانی کشورهای دیگر را استعمار و در این کشورها پایگاه نظامی تأسیس می کنند، همان گونه که آمریکا در عراق، پایگاه عین الاسد را تأسیس کرد و رییس جمهور آمریکا بدون اطلاع دولت عراق به پایگاه نظامی خود در این کشور مسافرت کرد و سپس درخواست دیدار با رییس جمهور عراق را  داشت.

از این رو عراق و هر کشور دیگری که خواهان رشد و پیشرفت است و می خواهد برای آینده خود برنامه ریزی بلند مدت داشته باشد، باید قوای نظامی آمریکا را از کشورهای خود اخراج کند و جلوی دخالت‎های آمریکا را در امور داخلی خود بگیرد.

رسا ـ با توجه به نقش مؤثر جمهوری اسلامی در منطقه و راهبرد کلان نظام اسلامی در خروج اشغالگران آمریکا از منطقه، درباره راهکارها و نقش عراق و کشورهای منطقه در اجرایی شدن این راهبرد توضیح دهید؟

یکی از مهمترین لوازم برای تحقق اخراج آمریکا از عراق و منطقه آگاه سازی مردم است، معلوم شد که نظامی‎های آمریکا زندان‎هایی همانند ابوغریب را در عراق دارند و در پوشش زندان، افرادی همچون ابوبکر بغدادی را آموزش و تربیت می کنند تا جوامع اسلامی را ناامن کنند؛ به همین جهت مردم عراق هرگز این امر را نخواهند پذیرفت.

شرط هرگونه استقلال و پیشرفت این است که کشورهای منطقه، خود را از یوغ سلطه آمریکا بیرون بیاورند و تا زمانی که مردم منطقه نتوانند اداره کشور خود را برعهده گیرند، نخواهند توانست به پیشرفت مناسبی دست پیدا کنند.

تشکیل رژیم صیهونیستی و ایجاد گروه تروریستی با هدف ایجاد ناامنی در منطقه

نکته دوم اینکه سلطه گر برای اینکه ماندگاری و قدرت خود را در کشورهای منطقه تضمین کند، به صورت پیوسته حکومت های دیگر را وابسته به قدرت خود می‎کند و این وابستگی از طریق ضعیف نگه داشتن کشورها، محتاج نگاه داشتن حکومت و ایجاد ناامنی در کشورهای دیگر تحقق خواهد یافت.

بنابراین برای اینکه این کشورها نتوانند به طور کامل امنیت خود را به دست بیاورند، استعمارگران گروهک‎های تروریستی را ایجاد و حمایت می‎کنند تا به ایجاد ناامنی و عملیات‌های تروریستی در این کشورها بپردازند.

همچنین غربی‌ها به ویژه انگلستان، غده سرطانی رژیم صهیونیستی را ایجاد کرده‌اند تا به صورت پیوسته به ایجاد ناامنی در منطقه خاورمیانه بپردازد و از این طریق به راحتی بتوانند در خاورمیانه، اعمال نفوذ و قدرت داشته باشند.

آمریکا دچار بحران داخلی و در آستانه سقوط است

رهبر معظم انقلاب تنها رهبر دلسوز برای جوامع اسلامی است

رسا ـ چرا رهبر معظم انقلاب، تقویت ارتباط ایران و عراق را بر اساس حکم عقل، دین و تجربه لازم و ضروری دانستند و نسبت به خلأ قدرت و هرج مرج در کشورهای اسلامی از سوی آمریکا هشدار دادند؟

رهبر معظم انقلاب تنها رهبر دلسوز برای جوامع اسلامی است و بارها بر عزتمندی و سربلندی کشورهای مسلمان و همسایه تأکید کرده اند و خواستار این امر شدند که امور حکومت داخلی را خودشان در دست بگیرند و غربی‎ها و آمریکا را از کشور خود بیرون کنند و سرنوشت حکومت را در دست بگیرند.

آمریکا رهبری نظام سلطه را در جهان برعهده دارد و خواهان این امر است که جهان به دو قسمت استعمارگر و سلطه پذیر تقسیم شود؛ اما جمهوری اسلامی ایران این مسأله را نمی‌پذیرد و طبق رهنمودهای رهبر انقلاب، جهان به دو قسمت سلطه‎گر و سلطه ستیز تقسیم خواهد شد، ایران جزء کشورهای سلطه ستیز است و نظام اسلامی مبارزه با استعمارگران را ادامه می دهد تا نظام های سلطه گر و مستکبر در جهان از بین بروند.

اما آمریکا به عنوان شیطان بزرگ با ایجاد ناامنی در کشورهای دیگر درصدد گسترش سلطه خویش است، تا همه نسبت به آن احساس وابستگی کرده و هراسان باشند و از دستورات حاکمان آمریکا تبعیت کنند.

از جهت دیگر، گسترش و توسعه امنیت در کشورهای اسلامی، مرگ آمریکا را در خاورمیانه رقم خواهد زد، از این‎رو زمانی که کشور عراق، احساس قدرت و امنیت داخلی داشته باشد، هرگز نخواهد پذیرفت که نظامیان آمریکایی سردار سلیمانی را به عنوان مهمان این کشور ترور و حاکمان آنها با وقاحت و با افتخار از این جنایت یاد کنند.

برای عرب ها مهمان از جایگاه والایی برخوردار است، از این رو هرگز ملت عراق نخواهد پذیرفت که آمریکا، مهمان و مستشار نظامی آنها را به قتل برساند.

رسا ـ رهبر معظم انقلاب بر انتقام سخت و ضربه متقابل به آمریکا تأکید کردند؛ درباره اهمیت این هشدار بر اساس مکتب امام خمینی(ره) و حدیث جنود عقل و جهل ایشان بفرمایید.

مبنای حدیث جنود عقل امام صادق(ع) این است که در درون انسان، محرک های مختلف معرفتی و انگیزشی وجود دارد و خداوند می خواهد معرفت عقلی بر معرفت ظنی، وهمی و نادرست در انسان‌ها حاکم شود.

اگر عقل بر وجود انسان حاکم شود، وی به سمت وحی رهنمون شده و ولایت اولیا و رهبران الهی را قبول خواهد کرد و امت الهی تشکیل می شود؛ همچنین محرک های انگیزشی نیز ما را به امت شجاع، عفیف، پاکدامن و اهل بصیرت تبدیل خواهد کرد.

اما اگر جنود جهل بر انسان حاکم شود، به جای معرفت عقلانی، معرفت‌های ظنی و وهمی بر وی حاکم خواهد شد و به جای شجاعت، ترس؛ به جای عفت، شهوت و دنیا خواهی و به جای حکمت و بصیرت، شطینت و فریب بر انسان حاکم می‎شود.

آمریکا دچار بحران داخلی و در آستانه سقوط است

از این رو طبق این روایت، دو مدل امت بصیر و طاغوتی به وجود خواهد آمد؛ ولی امت بصیر و آگاه هیچ زمانی سلطه طاغوت و استعمار را نخواهد پذیرفت و به امت سلطه ستیز تبدیل خواهد شد و این امت از رهبران الهی خود تبعیت کرده و تابع عقل و حکمت می‏ شود.

اما زمانی که بر انسان ها جنود جهل حاکم شود، امت آنها از رهبران الهی تبعیت نمی‎کنند و از رهبران طاغوتی و استکباری تبعیت خواهند کرد، مردمانشان دنیاگرا و تابع هوای نفس انسانی هستند و پروایی از تبعیت حاکمان طاغوت ندارند؛ زیرا که مردمان این ملت از درون به فساد و تباهی کشیده شده اند.

در آیه قرآن کریم به این مضمون آمده است که اگر می خواهید دچار خطای راهبردی نشوید و در مسیر حق پابرجا و مستحکم بمانید، جنود عقل را در وجود خود، خانواده، آموزش و پرورش و نظام سیاسی خود حاکم و از آن تبعیت کنند؛ وگرنه جنود جهل بر شما حاکم و از مسیر حق خارج و دچار طواغیت خواهید شد.

رسا ـ برخی در مقابل دستورات عزتمندانه قرآن و راهبرد مقاومت اصرار بر سازش با مستکبران و عدم چالش با طواغیت دارند و هرگونه ایستادگی در برابر دشمنان را دارای تبعات می‎دانند؛ در این باره هم توضیح دهید.

در هر مسیری که قرار بگیریم باید هزینه‎های آن را بپردازیم، برخی دنیاگراها دنباله‎رو استعمارگران هستند؛ به همین دلیل از سوی استکبار جهانی تحریم نمی شوند و از برخی جهات رفاهی و مادی مورد حمایت غرب قرار می‎گیرند؛ اما هزینه گزافی را به جهت تسلیم خویش در برابر دولت های استعماری پرداخت خواهند کرد؛ همچنین آبرو و شرف دنیوی خودشان را از دست داده و در آخرت نیز مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.

افرادی نیز مسیر عقلانیت را در پیش می گیرند و در دنیا، شرف، کرامت، عزت و استقلال و در آخرت تقرب و رضوان الهی را کسب خواهند کرد؛ در مقابل نیز به خاطر ایستادگی در برابر طاغوت، مورد دشمنی سلطه‎گران و تحریم دول استعماری هستند.

تجربه به ما نشان داده است که ملت‎ ایران مسیر عزت و استقلال را در پیش گرفته اند؛ برخی تحلیلگران شرایط و سرنوشت جمهوری اسلامی را با مصر مقایسه کرده‎اند که مقایسه درستی نیست چرا که در ایران، انقلاب اسلامی روی داد و در عین عزت و سربلندی، جایگاه تأثیرگذار و مستحکم خاورمیانه را پیدا کرد؛ اما در این دوران جایگاه مصر، تنزل و تزلزل پیدا کرد.

ایران در معادلات بین المللی و منطقه خاورمیانه نقش تعیین کننده ای را داراست و آمریکا و رژیم صهیونیستی بسیار تلاش کردند که جریان مقاومت را در منطقه از بین ببرند، اما در حال حاضر جز شکست چیز دیگری را به دست نیاورده‎اند؛ از این رو پایان مسیر پیروان طاغوت‎ها، ذلت و حقارت است.

آمریکا دچار بحران هویت و در آستانه سقوط است

رسا ـ در پایان با توجه به اعتراضات آمریکا و آشکار شدن افول تمدن غرب در این باره هم اگر نکته‎ای دارید بفرمایید.

زمانی که رهبر انقلاب فرمودند آمریکا در حال افول و زوال است، بسیاری از مسؤولان و دول جهان این مسأله را باور نکرده بودند؛ اما امروز بسیاری از تحلیلگران به افول آمریکا اذعان دارند؛ امروز آمریکا در داخل کشور خودش و در روابط بین الملل با چالش های جدی در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و نظامی روبه رو شده است.

آمریکا دچار بحران داخلی و در آستانه سقوط است

امروز روابط آمریکا با کشورهای قدرتمندی همچون چین و روسیه به هم خورده و دلار از چرخه بسیاری از معاملات بین المللی حذف شده است؛ آمریکا در آستانه سقوط قرار گرفته و از داخل دچار بحران هویت شده است و بدترین دوران را در طول تاریخ خویش سپری می‎کند و ان شاءالله افول این کشور به صورت دفعی روی خواهد داد؛ همچون میوه‎ خرابی که از درون کرم خورده و سنگین شده است و ناگهان نقش زمین می‎شود./998/گ404/ق

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
علی مع الحق
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1399/05/11
طبق فرمایش رهبر معظم مذاکره با استکبار خسران مبین است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین