۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۶
کد خبر: ۶۶۳۳۸۳
پ
جانشین دبیرکل حزب الله لبنان:
شیخ نعیم قاسم گفت: هیچ کس نمی‌تواند به جای فلسطینی‌ها تصمیم بگیرد، نه امارات و نه سایر کشورهایی که برای عادی سازی روابط با اسرائیل لَه لَه می‌زنند.

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری رسا، حجت الاسلام شیخ نعیم قاسم جانشین دبیرکل حزب الله لبنان عصر امروز در ارتباط تصویری با هفتمین همایش بین‌المللی جبهه جهانی شباب المقاومة به ایراد سخن پرداخت که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

بسم الله الرحمن الرحيم والحمد لله رب العالمين والصلاة والسلام على أشرف الخلق مولانا وحبيبنا وقائدنا أبي القاسم محمد وعلی آل بیته الطبیین الطاهرین وصحبه الأبرار المنتجبین

سلام بر حسین، سلام بر علی بن حسین، سلام بر فرزندان حسین و سلام بر یاران حسین
سلام بر شهدای کربلا و شهدای امت اسلامی، سلام بر آنها از زمانی که زندگی روی زمین شکل گرفت تا امروز و سلام بر آنها تا روز قیامت. سلام علیکم و رحمت الله و برکاته

به جبهه جهانی جوانان مقاومت بخاطر برگزاری این جلسه تأثیر گذار و مهم تبریک می گویم. ما همیشه نیاز داریم که درباره مسائل امت اسلامی هم اندیشی داشته باشیم و روشن است که مسأله اصلی ما در جهان اسلام و سراسر جهان، مسأله فلسطین و قدس است. اینکه برای پرداختن به این مسأله دور هم جمع شده ایم اهمیت زیادی دارد. ما می دانیم که اسرائیل فلسطین را غصب کرده است، و این اقدام را در راستای تحقق منافع استکبار و تسلط بر غرب آسیا انجام داده است.

این کار را بریتانیا با تحت قیمومیت قرار دادن فلسطین آغاز کرد سپس بیانیه بالفور را اجرا کرد تا این سرزمین را به رژیم اشغالگراسرائیل بدهد. سپس نوبت سازمان ملل شد تا در سالهای 1947 و 1948 به تقسیم خاک فلسطین وجهه قانونی دهد. بعد از آن اسرائیل جنگ های خود را در منطقه علیه فلسطین آغاز کرد تا مناطق بیشتری را اشغال کند و همه این اقدامات را با حمایت استکبار جهانی و ایالات متحده آمریکا و پشتیبانی کشورهای بزرگ غربی و شورای امنیت انجام داد که همه آنها از توسعه طلبی اسرائیل حمایت می کردند.

پیاده سازی اهداف اسرائیل به کل منطقه آسیب خواهد زد

اگر نحوه پیگیری این مسأله را در محافل بین الملل بررسی کنیم. می بینیم که آنها منافع خود را در اشغال شدن فلسطین به عنوان مقدمه ای برای اشغال کل منطقه تعریف کرده اند. این اشغال، اشغال جغرافیایی نیست، بلکه سیاسی است و هدف آن اشغال منطقه از خلیج ( فارس) تا رود ( نیل) است. در نتیجه ما به معنای واقعی کلمه با یک طرح توسعه طلبانه اسرائیلی مواجه هستیم. طرحی که به سراسر منطقه آسیب خواهد زد. حال چه کار باید کرد؟ باید فلسطین را آزاد کنیم، باید با ملت فلسطین همکاری کرده و از آن حمایت کنیم.

این بیان رهبر حکیم ما امام خمینی (قدس) را بشنوید، ایشان فرموند: اسرائیل این جرثومه فاسد و کشنده ابزار دست استعمار برای تخریب و از بین بردن وحدت ما است و هر روز که می گذرد می بینیم که اسرائیل بیش از پیش در کشورهای اسلامی دست اندازی می کند. بر کشورهای بزرگ اسلامی و همه مسلمانان واجب است که اتحاد و انسجام داشته باشند تا با این تجاوز مقابله کنند. اسرائیل با تکیه بر قدرت کشورهای استعمارگر بزرگ ایجاد شده و لازم است که مسلمانان و کشورهای اسلامی آن را سرنگون کرده و از بین ببرند.

در واقع این بیان امام خمینی (قدس) به روشنی به ما نشان می دهد که ما با یک طرح استعماری خطرناک در فلسطین مواجه هستیم که به دنبال تأثیرگذاری در سراسر جهان است. بنابراین راهکار مناسب این است که با این رژیم مقابله کرده و آن را سرنگون کنیم و سرزمین فلسطینی ها را به آنها برگردانیم و حقوق آنها را احیا کنیم و این کار با دستان آنها و کمک همه ما مسلمانان محقق می شود. این مسأله من را واداشت که در مورد پنج نکته صحبت کنم:

1- اول اینکه باید برای آزادسازی فلسطین و قدس تلاش کنیم و آزاد کردن آن امکان پذیر نیست جز با مقاومت نظامی همراه با سایر انواع مقاومت ها یعنی مقاومت فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و غیره. اما اصلی ترین محور کار ما باید مقاومت نظامی و مسلحانه باشد چون اسرائیل از حمایت نظامی و سیاسی کشورهای ابرقدرت برخوردار است و به همین دلیل نمی توان اسرائیل را با تکیه بر قوانین آنها از میان برد و نمی توانیم با دریوزگی از آنها به راهکاری برسیم که وضعیت را به نفع فلسطین و سایر ملت های منطقه تغییر دهد. چون منافع آنها در حفاظت از اشغالگری و دادن وجهه قانونی به آن است.

مقاومت و جهاد؛ تنها راه حل مسأله فلسطین

چگونه سرزمین فلسطین را پس بگیریم؟ آن را با بازوان خودمان پس می گیریم، با جنگ و جهاد و مقاومت. این تنها راه حال موجود در برابر ما است. همیشه این سوال مطرح می شود که آیا راه دیگری هم برای آزادسازی فلسطین وجود دارد؟ نه راه حل دیگری وجود ندارد. چون شرایط حاکم راه حال دیگری را نگذاشته است.

پس راه آزادسازی فلسطین چیست؟ فقط مقاومت. امام ما حضرت امام خمینی (ره) می فرماید: «مسأله قدس یک مسأله شخصی نیست، بلکه حادثه‏ ای است برای موحدین جهان و مؤمنان اعصار گذشته و حال و آینده». امام ما حضرت امام خامنه ای ( دام ظله) می فرماید: «نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرت های مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است». پس باید برای همه روشن باشد که این تنها راهکار است. آیا می توانیم با مقاومت به پیروزی برسیم؟ سخن خداوند متعال را در قرآن کریم بشنوید که از 1400 سال پیش برای ما ثبت شده است.

خداوند متعال می فرماید: «وحشت از شما در دل های آنها بیش از ترس از خداست؛ این به خاطر آن است که آنها گروهی نادانند! آنها هرگز با شما به صورت گروهی نمی‌جنگند جز در دژهای محکم یا از پشت دیوارها! پیکارشان در میان خودشان شدید است، (امّا در برابر شما ضعیف!) آنها را متّحد می‌پنداری، در حالی که دل های شان پراکنده است؛ این به خاطر آن است که آنها قومی هستند که تعقّل نمی‌کنند!» سوره حشر آیات 58 و 59.

اینها جز زبان زور هیچ زبان دیگری را نمی فهمند و اگر ما با آنها مبارزه کنیم و در برابرشان مقاومت کنیم آنها متفرق خواهند شد و ما ان شاء الله نتایج مورد نظرمان را محقق خواهیم کرد. پس نکته اول این است که همه باید مقاومت کنند، هر کس در حد توان و شرایطی که دارد ملت مجاهد فلسطین را یاری کند.

2- پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 با رهبری حیکمانه امام مقدس ما حضرت روح الله خمینی (ره) پایه های روش موفق مقاومت را بنا نهاد. بعد از پیروزی امام خمینی همه ما در این منطقه در مسیری متفاوت قرار گرفتیم. چون این پیروزی راه واقعی آزادسازی را به ما نشان داد. خود امام نیز اولین اقدامات عملی را در این زمینه انجام داد.

ایشان از همان ابتدا سفارت اسرائیل را بسته و آن را به سفارت فلسطین تبدیل کردند و از جنبش های آزادیخواه و جنبش مقاومت فلسطین حمایت کردند و فلسطین را برای ایران اسلامی در اولویت قرار دادند. این اقدامات امام، شور و توان فروانی به مقاومت دارد تا به مبارزه ادامه دهد. چون به صراحت می گویم که با توجه به این فشارهای بین المللی و توطئه های عربی و شرایطی که در جهان حاکم است، جریان مقاومت یا ملت فلسطین و هر ملت دیگری نمی تواند دستاوردی محقق کند. اما وقتی که یک کشور اسلامی مهم، مسأله فلسطین را به عنوان یک اولویت بر عهده دار می شود، و از همه جنبش های آزادیخواه حمایت می کند، معنایش این است که همه ما در برابر یک فرصت واقعی برای آزادسازی کامل فلسطین هستیم.

امام خامنه ای ( دام ظله) که تا امروز رهبری و سکان داری جبهه مقاومت را بر عهده دارد می فرماید: «فلسطین آزاد خواهد شد؛ در این هیچ شبهه‌ای نداشته باشید. فلسطین قطعاً آزاد خواهد شد و به مردم بر خواهد گشت و در آنجا دولت فلسطینی تشکیل خواهد شد» منشأ این اطمینان فراوانی که حضرت امام خامنه ای دارد، ایمان، اعتقاد، هدایت الهی و حرکت در راه حق است. به همین دلیل همه ما باید اطمینان داشته باشیم که فلسطین ان شاء الله آزاد خواهد شد.

3- نکته سوم. حزب الله یک نمونه از جنبش های مقاومت در منطقه ما است. در ابتدا یک گروه کوچک بود که امکانات و نیروی کافی نداشت. اما این گروه کوچک به اسلام و خدای خود ایمان داشت، به رهبر فرزانه اش امام خمینی (ره) ایمان داشت و کار خود را به عنوان یک جنبش مقاومت آغاز کرد و کم کم رشد کرد تا اینکه به این دستاوردهای بزرگ کنونی رسید. چه عواملی باعث شد که حزب الله به این موفقیت های بزرگ برسد؟ شناخت این عوامل باعث می شود که ما به تقویت آن عوامل در شرایط کنونی توجه کنیم و در نتیجه بتوانیم وقایع میدان را جهت دهی کرده و مقاومت را به نحو احسن محقق کنیم.

سه عامل مهم در موفقیت حزب الله

سه عامل مهم وجود دارد که حزب الله با استفاده از آن به این موفقیت های بزرگ رسیده است: اول. اعتقاد و ایمان درست. ایمان به اسلام و اعتقاد به این دین، و اینکه این اسلام است که راهبر ما است و به ما عزت می دهد. همچنین اعتماد به خدا و همکاری در راستای برپا کردن نظام حق. دوم. پیروی از رهبری امام خمینی و پس از ایشان امام خامنه ای. پیروی از رهبری حائز اهمیت فراوانی است. چون رهبر حکیم می داند که کجا باید از جان ها گذشت، و چگونه باید مسیر را مشخص کرد و کجا نیاز به فداکاری و ایثار هست.

سوم. مقاومت، جهاد و آمادگی برای ایثار با الگو گیری از امام حسین (علیه السلام) و شهدای کربلا. این سه عامل یعنی ایمان و اعتقاد درست، پیروی از رهبری و مقاومت و جهاد باعث شد که حزب الله به این پیروزی های بزرگ دست یابد. هم در پیروزی سال 2000 و آزادسازی جنوب لبنان، هم در جنگ 33 روزه و مقابله با تهاجم اسرائیل و نابود کردن نقشه های متجاوزانه اسرائیل و جلوگیری از محقق شدن اهداف آن، و هم در شکست دادن داعش و حامیان آن در سال 2017.

کسانی که برای عادی سازی روابط با اسرائیل له له می‌زنند کاری از پیش نخواهند برد

4- اقدام امارات متحده عربی به عادی سازی روابط با اسرائیل، خیانت به فلسطین و قدس است. عادی سازی روابط فقط منافع اسرائیل را تأمین می کند و هیچ سودی برای فلسطین و مسأله فلسطین ندارد، بلکه همه آن به ضرر فلسطین و آرمان های آن است. عادی سازی روابط برگ برنده ای است در دست رژیم صهیونیستی که از آن برای اعمال فشار بیشتر بر فلسطینیان استفاده می کند تا حقوق آنها را سلب کند. اما باور ما این است که ملت فلسطین تنها تصمیم گیرنده است و هیچ کس نمی تواند به جای آنها تصمیم بگیرد، نه امارات و نه سایر کشورهای حاشیه خلیج (فارس) که برای عادی سازی روابط با اسرائیل لَه لَه می زنند، و نه هیچ کدام از کسانی که علیه فلسطین توطئه کرده اند.

ملت فلسطین معامله قرن را با شکست مواجه کرده است، ملت فلسطین نگذاشت اسرائیل بر مرزهایش مسلط شود، ملت فلسطین در غزه سه جنگ با اسرائیل داشت و در جلوگیری از پیشروی اسرائیل موفق بوده است. ملت فلسطین در فرآیند مبارزه خود، توان و امکانات مبارزه تولید کرده است. به همین خاطر نباید کسی فکر کند که می تواند به جای ملت فلسطین تصمیم بگیرد یا می تواند جانشین آنها باشد.

چالش عادی سازی یک فرصت است که باید از آن برای جدا کردن حامیان فلسطین از نوکران اسرائیل استفاده کنیم. زمان آن شده که بدانیم چه کسانی واقعا حامی فلسطین هستند و چه کسانی در حقیقت دشمن فلسطین هستند. محور مقاومت تنها محوری است که در راستای مصالح فلسطین عمل می کند و آینده را این محور خواهد ساخت. به همین خاطر امارات و هر کسی که با اسرائیل عادی سازی کند چیزی جز ننگ و عار به دست نمی آورد. آنها بدانند که نمی توانند هیچ کاری علیه آرمان فلسطین انجام دهند و موفق نخواهند شد. خدا را شکر می کنیم که با برملا کردن حقیقت این خائنان به آرمان فلسطین، ما را از دست آنها راحت کرد.

رژیم غاصب اسرائیل رو به زوال است

5- پیروزی های محور مقاومت در منطقه به نفع آرمان فلسطین است. پیروزی حزب الله به نفع آرمان فلسطین است، پیروزی در سوریه به نفع آرمان فلسطین است، ایستادگی عالی یمنی ها و پیروزی های آنان در برابر متجاوزان سعودی به نفع آرمان فلسطین است. این محور یک جبهه یکپارچه است. پیروزی های عراق بر داعش و آزادسازی خاک عراق از دست داعش به نفع آرمان فلسطین است. از این رو باید تأکید کنیم که محور مقاومت باید انسجام و همکاری خود را حفظ کند و در جهت مسأله فلسطین کار کند.

شما به یاد دارید که فرمانده بزرگوار سردار شهید قاسم سلیمانی شبانه روز کار می کرد و در موقعیت های خطرناک این منطقه حضور پیدا می کرد تا محور مقاومت را تقویت کند و راه را برای رسیدن به پیروزی و آزادسازی هموار کند. الحمدلله ما هم اکنون از برکات شهید سلیمانی بهره مندیم. او بود که با تکیه بر رهنمودهای امام خامنه ای و همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ملت ایران که حامی این رویکرد است، باعث شد ما به این نتایج بزرگ برسیم و ما ان شاء الله این راه را ادامه خواهیم داد.

درود به شهید قاسم سلیمانی، درود به شهدای فلسطین، درود به شهید یاسین، درود به شهدای لبنان بویژه فرمانده شهید حاج عماد مغنیه که نقش عمده ای در آزادسازی داشت، درود به حجت الاسلام سید عباس موسوی و شیخ راغب حرب و همه رهبران و فرماندهان شهید و همه مجاهدان و جانبازان و اسیران در سراسر منطقه. چون همه آنها برای تحقق آرمان فلسطین جانفشانی کردند.

بدانید که اسرائیل بطور بی سابقه ای در برابر توان بازدارندگی ما منفعل شده است، و عوامل ضعف و فروپاشی اسرائیل، آن را در مسیر افول و نابودی قرار داده است. ما در اینجا، حمایت و تأیید خودمان را نسبت به توافق سران گروه های فلسطینی در بیروت و فلسطین برای وحدت و رویارویی اعلام می کنیم. ما از آنها حمایت می کنیم و دستان آنها را می فشاریم تا همیشه موضع واحدی در قبال مقاومت و ایستادگی داشته باشند. اما شما ای جوانان و امیدهای آینده، ما معتقدیم که شما ان شاء الله با حرکت در راه مقاومت فلسطین و قدس، به پیروزی خواهید رسید و همه این ایستادگی و مقاومت، در راه خداوند متعال است.

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین