۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶
کد خبر: ۶۷۱۳۲۶
پ
معرفی کتاب؛
انتشارات زمزم هدایت وابسته به پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق (علیه‌السلام) کتاب فاطمه الگو برای همه عصرها و همه نسل‌ها نوشته علی سعیدی شاهرودی را منتشر کرده است.

به گزارش خبرنگار سرویس کتاب و نشر خبرگزاری رسا، به مناسبت ایام فاطمیه و شهادت حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا(س) کتابی در مورد الگو بودن حضرت زهرا(س) خدمت دوست داران کتاب معرفی می شود.

موسسه انتشارات زمزم هدایت وابسته به پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق (علیه‌السلام) کتاب فاطمه الگو برای همه عصرها و همه نسل‌ها نوشته علی سعیدی شاهرودی را منتشر کرده است.

سخن از گوهر آفرینش و کوثر ذات ربی که حبیب و پیام‌آورش بخشید، از عهده چه زبانی و قلمی برمی‌آید تا بتواند حق جایگاه منزلت آن دردانه رسول‌الله را ادا نماید. او که در وصفش حدیث (لولاک...) وارد شده و رضایت و خشم او موجب رضایت و خشم حضرت رب‌العالمین بوده و اوست که پاره تن پیامبر معرفی و اذیت و آزار او به معنای اذیت و آزار پیامبر اعظم قلمداد شده است. او فاطمه همسر امیرمومنان و حامل یازده نور ولایت الهی در روی زمین می‌باشد. حال چه باید کرد؟ اگر امکان دسترسی به عمق وجود این سر آفرینش نباشد نمی‌توان از پرتو انوار تابان این خورشید درخشنده بی بهره بود.

ویژگی اثر

آنچه در پیش روی دارید، کتابی است هرچند کوتاه درباره زندگی 18 ساله حضرت زهرا سلام‌الله علیها است که به بررسی و ارزیابی ابعاد وجودی و تأثیرگذاری آن بانو در جامعه مورد نگارش واقع شده است. کوتاه گویی و پرداختن به اصل مسئله زندگی حضرت زهرا را می توان دیگر خصوصیت این اثر دانست.

ساختار کتاب

این اثر در نه فصل با عنوان‌های: الگوپذیری انسان، فاطمه الگوی و اسوه برای همه خانواده‌ها، از تولد تا هجرت به مدینه، آر هجرت له مدینه تا فتح مکه، از فتح مکه تا رحلت پیامبر، از رحلت پیامبر تا شهادت، عوامل استحاله سیاسی و فرهنگی جامعه از منظر فاطمه زهرا، درس‌ها و آموزه‌های از مکتب فاطمه و بانوان فرهیخته و شجاع همراه جهاد فاطمه سامان یافته است.

نگارنده در فصل اول تربیت پذیری انسان، مفهوم بالقوه بودنشان، ارکان و ساز وکار تربیت انسان، اهمیت الگو و اسوه پذیری، انواع اسوه پذیری، منشأ الگو و اسوه‌ها، خطاها و انحرافات الگوپذیری، آفت‌ها و آسیب‌های الگوپذیری، ساز وکار و روش‌های اصلاح الگو پذیری، مکتب‌ها و فلسفه‌های مدعی مکتب اسلام و منطق جامع را بررسی کرده است.

همچنین نویسنده در فصل دوم به بررسی مطالبی همچون چرایی شناخت حضرت فاطمه، چگونگی شناخت حضرت فاطمه، چیستی شناخت فاطمه و فاطمه الگو و اسوه برای همه خانواده‌ها پرداخته است.

مؤلف نیز در فصل سوم (از تولد تا هجرت به مدینه) ویژگی‌های این دوره و ویژگی‌های و شرایط سخت رشد فاطمه بررسی کرده است.

در فصل چهارم چنین می‌خوانیم: فلسفه تدبیر هجرت به مدینه، شرایط و وضعیت مدینه پس از هجرت و نقش حضرت زهرا در دوره حضور در مدینه

نویسنده عناوین فصل پنجم را چنین سامان داده است: جایگاه فاطمه در دوره حاکمیت اسلام، نقش فاطمه در دوران هجرت و حاکمیت اسلام و اصول و معیارهای حاکم بر زندگی حضرت علی و فاطمه

علی سعیدی شاهرودی در فصل ششم خواننده را به این سرفصل‌ها دعوت می‌کند: وضعیت و شرایط جبهه اسلام پس از رحلت پیامبر، تکالیف مشترک مرد و زن، ابعاد و شیوه‌های جهاد سیاسی حضرت فاطمه، پیامدهای جهاد سیاسی فاطمه و هزینه‌ای رهبری جهاد سیاسی

نگارنده در فصل هفتم درباره عوامل استحاله سیاسی و فرهنگی جامعه از منظر فاطمه زهرا به دو مطلب اشاره دارد: 1- دسته بندی خواص و 2- علل سکوت خواص

و دسته آخر در فصل نهم بانوان فرهیخته و شجاع همراه جهاد فاطمه را چنین برمی‌شمارد: ام سلمه، ام ایمن، اسما بنت عمیس و فضه

برشی از کتاب

نویسنده در صفحه 33 کتاب درباره حضرت فاطمه الگو و اسوه برای همه خانواده‌ها چنین می نویسد:

در بین معصومین حضرت فاطمه زهرا با برخورداری از مقام عصمت از عظمت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشند. جایگاه دختر بزرگوار پیامبر اعظم آن‌چنان والاست که پیامبر رضایت فاطمه را رضایت خدا و غضب فاطمه را غضب خدا می‌داند و می‌فرماید «ان الله یغضب لغضب فاطمه و یرضی لرضاها»

سخن امام حسن عسکری این است که: «نحنُ حججُ اللهِ علی خَلقِهِ وَ جَدّتنا فاطمة حجةُ اللهِ علینا» یعنی ما حجت‌های خدا بر خلق و مردم هستیم و مادرمان فاطمه حجت خدا بر ماست.

امام عصر می‌فرمایند: «فِی ابْنَةِ رسول‌الله لِی أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ» معنا و مفهوم الگو و بودن فاطمه مفهوم الگو، اسوه و پیشتاز بودن فاطمه به مفهوم پیوستگی افراد با اندیشه، نگرش، گرایش و رفتار و عملکرد ایشان در زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی؛ حکومتی و دیگر ابعاد زندگی می‌باشد اصولاً معنا و مفهوم شیعه یعنی پیرو.

حضرت زهرا در پاسخ زن و شوهری که در مفهوم شیعه بودن اختلاف داشتند فرمودند: «اِنْ کُنْتَ تَعمَلُ بما اَمَرناک وتَنْتَهی عمّا زجرناک عنه فانت من شیعتنا والا فَلا»

«تنها زمانی از شیعیان ما محسوب می‌شوید که به آن چه شما را امر می‌کنیم، عمل کنید و از آن‌چه شما را بر حذر می‌داریم، دوری کنید و اگر این‌گونه نباشید شیعه نیستید.»

موسسه انتشارات زمزم هدایت وابسته به پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق (علیه‌السلام) کتاب فاطمه الگو برای همه عصرها و همه نسل‌ها، نوشته علی سعیدی شاهرودی را در 160 صفحه با شمارگان 3۰۰۰ نسخه به قیمت 8000 تومان روانه بازار نشر کرده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای جهت تهیه این کتاب به آدرس قم خیابان (شهیدان فاطمی) دورشهر نبش کوچه سوم پلاک هشتادویک، مراجعه و یا با شماره تلفن: ۳۷۷۳۰۷۳۵- ۰۹۱۰۲۰۴۲۰۷۱ تماس حاصل نمایند./826/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین