۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۶
کد خبر: ۶۷۱۴۷۰
پ
اهمیت و ابعاد فضای مجازی در کلام رهبر انقلاب؛
ما نمی‌توانیم مردممان را که با فضای مجازی ارتباط دارند، بی‌پناه رها کنیم در اختیار آن مدیری که دارد پشت پرده، فضای مجازی را اداره می‌کند. عوامل مسلط بین‌المللی در این زمینه‌ها به‌شدت فعالند
به گزارش خبرگزاری رسا، فضای مجازی از منظر و نگاه مقام معظم رهبری اهمیتی بسیار بالا و اثرگذار دارد. ایشان در بیانات و دیدار‌های متعدد هرجا که ضرورت ایجاب می‌کرده در‌باره مباحثی همچون کاربرد‌های دوگانه اینترنت و فضای مجازی نکات راهبردی و قابل توجهی را بیان کرده‌اند که هر یک در جای خود قابل تحلیل و بررسی عمیق و مبسوط است. بی‌تردید پیگیری منویات رهبری در این زمینه بر عهده پژوهشگران، دانشگاهیان و فعالان حوزه مجازی و راهکار اندیشیدن در این حیطه نیز بر عهده مسئولان مربوطه است. در این مجال کوتاه گزیده‌ای از کلام ایشان را می‌آوریم.

۱) امروز قوت در فضای مجازی حیاتی است؛ امروز فضای مجازی حاکم بر زندگی انسان‌هاست در همه دنیا؛ و یک عده‌ای همه کارهایشان را از طریق فضای مجازی پیش می‌برند؛ قوت در این [زمینه]حیاتی است. (بیانات/سوم فروردین ۱۳۹۹)

۲) مسئله مدیریت فضای مجازی جزو مسائل مهم ما است که این مسئله، مسئله بلندمدت هم نیست؛ مسئله کوتاه‌مدت و میان‌مدت و جزو مسائل نزدیک ماست که باید [به آن توجه بشود]و امثال این‌ها مسائل کلیدی‌ای وجود دارد. (بیانات/۲۲ خرداد ۱۳۹۹)

۳) فضای مجازی خیلی مهم است. آقایانی که در زمینه فضای مجازی نظراتی دارند و ابراز می‌کنند و گاهی می‌گویند که این جزو زندگی اصلی مردم است - که ما هم قبول داریم، الان واقعاً فضای مجازی، یک بخش حقیقی از زندگی مردم شده؛ حالا دولت الکترونیک و از این قبیل که به جای خود محفوظ است- شکی نیست [اما]آنچه عرض من است و من روی آن تکیه می‌کنم این است که فضای مجازی بدون اختیار ما، از بیرون از اختیار ما دارد مدیریت می‌شود؛ بحث این است. فضای مجازی یک چیزی نیست که آدم بتواند مثل یک آب روانی هر جور که می‌خواهد از آن استفاده بکند؛ دیگران دارند این آب را به یک سمتی که خودشان می‌خواهند هدایت می‌کنند؛ آن‌ها دارند مدیریت می‌کنند این فضا را. خب وقتی که ما می‌دانیم کسانی از بیرون دارند فضای مجازی را - که ما هم دست‌اندرکارش هستیم و مبتلابه ماست- هدایت و مدیریت می‌کنند، ما نمی‌توانیم بیکار بنشینیم در مقابل او؛ ما نمی‌توانیم مردممان را که با فضای مجازی ارتباط دارند، بی‌پناه رها کنیم در اختیار آن مدیری که دارد پشت پرده، فضای مجازی را اداره می‌کند. عوامل مسلط بین‌المللی در این زمینه‌ها به‌شدت فعالند: از لحاظ خبردهی، خبررسانی، تحلیل داده‌ها و امثال گوناگون؛ هزاران کار دارد انجام می‌گیرد روی فضای مجازی. (بیانات/ دوم شهریور ۱۳۹۹)

۴) در باب آموزش مجازی، یک نکته دیگر هم وجود دارد و آن زیان‌هایی است که احتمالاً در آموزش مجازی وجود دارد. حالا این شبکه شاد که به وجود آمده، بسیار خوب است منتها باید مراقبت کنید تا موجب این نشود که جوان‌ها وارد فضای بی بند و بار و رهای اینترنت بشوند و سرشان گرم بشود به یک چیز‌های دیگری که هم از لحاظ اخلاقی، هم از لحاظ اعتقادی خطر‌های بزرگی برای این‌ها دارد؛ این را باید کاملاً مراقبت بکنید، یعنی پیش‌بینی کنید. البته دیروز پریروز در زمینه فکری که آموزش و پرورش در این زمینه کرده، به من یک گزارشی دادند، منتها باید کار کنید در این زمینه، یعنی کاری است که نمی‌شود رها کرد این را؛ چون بحث به‌اصطلاح انس بچه‌ها با فضای مجازی، محسناتی دارد، عیوبی هم دارد؛ یکی از عیوبش این است که گفتم؛ یکی از عیوبش منزوی شدن بچه‌ها در خانه است؛ وقتی که با این تبلت و مانند این‌ها آشنا شدند، می‌روند سرگرم آن کار می‌شوند و از محیط خانه و خانواده در واقع به‌تدریج دور می‌شوند. باید به این‌ها توجه کنید و مراقبت کنید. (بیانات/ ۱۱ شهریور ۱۳۹۹)
 
منبع: روزنامه جوان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین