۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۴
کد خبر: ۶۷۲۰۲۸
پ
آیت الله اعرافی:
آیت الله اعرافی با بیان اینکه واسپاری امور به خود استان ها به جدیت دنبال می شود، گفت: تاکنون حدود ۳۵ درس خارج در غیر از قم رسمیت یافته است.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، آیت الله اعرافی امروز در دیدار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای استان آذربایجان غربی مقیم حوزه علمیه قم که در دفتر مدیر حوزه های علمیه برگزار شد، با اشاره به برخی اقدامات صورت گرفته در مدیریت حوزه بر اهمیت جایگاه کلان نگری و رویکردهای بلند راهبردی و تاثیر آن بر مقام عمل، اشاره نمود

وی خاطرنشان کرد: در این چند سال ۲۰ سند راهبردی برای دو دهه فعالیت پیش روی حوزه های علمیه تدوین و ترسیم شده است؛ این اسناد کلان و راهبردی با حرکت جهادی و صرف هزاران نفر ساعت و در طی دو سال تولید شده است.

مدیر حوزه های علمیه ترسیم نظامات جامع، ارائه چشم انداز و منشورهای حوزوی را مورد توجه قرار داد و با بیان این که حوزه های علمیه برنامه ۵ ساله میان مدت نیز تدوین نموده است، اظهار داشت: برنامه میان مدت حوزه های علمیه با ذکر شاخص های راهبردی در ۴۰ مضمون و ۹۰۰ ردیف برنامه‌ای تدوین شده است و مقرر شده است تا پایان سال جاری همه مدیریت های استانی نیز برنامه های ۵ساله خودشان را ارائه دهند.

امام جمعه قم با اشاره به این که ذیل این اسناد بلند مدت و ۵ ساله، بیش از ۱۰۰ طرح بسیار مهم و تحولی طراحی شده است، خاطرنشان کرد: کارویژه روحانیت در عصر جدید، طرح آمایش حوزه‌های علمیه کشور، عقد و پیگیری تفاهم‌نامه‌ها و برنامه‌های مشترک، درختواره رشته‌های حوزه، توسعه فقه معاصر ناظر به مسائل جدید، طرح هدایت علمی، منابع پایدار حوزه، هوش مصنوعی و اجتهاد، طرح واسپاری اختیارات و ارتقاء و توسعه درس های خارج در کشور و... از مهمترین این طرح ها به شمار می رود.

مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: طرح آمایش حوزه از جمله طرح‌هایی است که در آن از میان ۲۰۰ کارویژه روحانیت بر ۵۰ کارویژه اصلی تمرکز و در افق ۲۰ ساله هدفگذاری‌های عملیاتی را برای تک‌ تک این کارویژه‌ها در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به برخی محدودیت های بودجه ای در سالهای اخیر افزود: تاکنون در ۳ سال گذشته ۲۰۰ هزار موقوفه حوزوی شناسایی شده اند که اگر همه آنها به استفاده و بهره برداری از سوی حوزه های علمیه برسند به طور یقینی پیشرفت های  بزرگی را برای آن ها به دنبال خواهد داشت و بسیاری از مشکلات بودجه ای حوزه نیز رفع می شود.

آیت الله اعرافی خاطر نشان ساخت: همه فعالیت های گسترده حوزه علمیه در سه سال اخیر در حالی است که بودجه حوزه نصف شده است و همه کارهایی که انجام دادیم با مددالهی و فعالیت جهادی انجام شد. این درحالی است که با کم شدن ۲۰۰ نفر از نیروهای حوزه، فعالیت های زیادی نیز به معاونت های حوزه افزوده شد.

امام جمعه قم افزود: در زمینه استان ها واسپاری امور به خود استان ها به جدیت دنبال می شود و از جمله اینکه تاکنون حدود۳۵ درس خارج در غیر از قم رسمیت یافته است، همچنین تقویت نظارت و رتبه بندی قاعده مند که در این زمینه تلاش های زیادی انجام می شود.

مدیر حوزه های علمیه بیان کرد: در زمانی در شهر تبریز ۴۰ مجتهد حضور داشت و این عظمت و شکوه علمی باید دوباره به این شهر و شهرهای دیگر بازگردد و اکنون نیز باید چند درس خارج بزرگ در حوزه علمیه آذربایجان غربی شکل گیرد، در این زمینه بزرگان ما هم آماده هستند و قطعا به کمک این استان خواهند آمد.

وی در پایان گفت: من همواره نظرم نسبت به مجامع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه مثبت بوده است و این مجامع را مشاور خوبی برای مدیریت حوزه می دانم.

آیت الله اعرافی خاطر نشان می شود: در ابتدای این دیدار جمعی از نمایندگان طلاب و فضلای شهرستان های آذربایجان شرقی به بیان دیدگاه ها و نظریات خود در مورد وضعیت حوزه استان پرداختند./998/د۱۰۱/ف

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین