۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۳
کد خبر: ۶۷۷۵۰۷
پ
هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک میلیون و ۵۶ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۰ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان است.

به گزارش خبرگزاری رسا، مهمترین اخبار اقتصادی یکشنبه 15 فروردین 1400 به شرح ذیل است:

 

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۱۴۰۰/۰۱/۱۵

هم‌اکنون در بازار داخلی قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 56 هزار تومان، قیمت دلار 24 هزار و 600 تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 10 میلیون و 650 هزار تومان وقیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز 10 میلیون و 400 هزار تومان است.

در بازار سبزه‌میدان هم اکنون، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 6 میلیون و 400 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 4 میلیون و 100 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 300 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای 18عیار در هر گرم هم یک میلیون و 56 هزار تومان، قیمت طلای 24عیار در هر گرم یک‌میلیون و 404 هزار تومان و هر مثقال طلا 4 میلیون و 577 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

قیمت  طلا و سکه طرح جدید در روز جاری نسبت به روزکاری قبل با کاهش محسوس همراه شده است؛ سکه در روزهای گذشته در کانال 11میلیون تومان در نوسان بود ولی با پایان رسمی تعطیلات نوروزی بار دیگر قیمت ها در این بازار نزولی شده و سکه نیز به کانال 10 میلیونی بازگشته است. از جمله دلایل اصلی نوسان در بازار طلا و سکه تغییرات قیمتی در طلای جهانی و دلار است؛ قیمت ارز در بازار تهران تحت تأثیر خبرهای سیاسی است.

در بازار ارز هم اکنون قیمت دلار 24 هزار و 600 تومان، قیمت یورو 29 هزار تومان و درهم امارات  6 هزار و 780 تومان اعلام شده است.

نوسان قیمت در بازار ارز درحالی رخ داده که در تعطیلات نوروز، با تلاش سفته بازان،‌ قیمت دلار به مرز 26 هزار تومان هم رسیده بود اما انتشار خبرهای مربوط به مذاکرات هسته ای و ... باعث عقب نشینی دلار از این سطح قیمتی شده است؛ تا جایی که دلار که در هفته دوم تعطیلات نوروز 1400 در محدوده 25 هزار و 700 تومان معامله میشد در نخستین روز کاری بعد از تعطیلات به کانال 24 هزار تومان بازگشته است.

این در حالی است که در تاریخ 11 فروردین کمتر معامله‌گری حاضر بود زیر محدوده 25 هزار و 700 تومانی اقدام به فروش دلار کند. این مسئله زمانی قابل‌توجه‌تر به نظر می‌رسد که تا تاریخ 27 اسفند، بازار ساز باقدرت زیادی در برابر ورود دلار به کانال 25 هزارتومانی مقاومت به خرج می‌داد.

در صرافی‌های بانکی نیز قیمت‌ دلار و یورو نسبت به روز کاری قبل کاهش یافته است؛ برهمین اساس، قیمت فروش دلار 24 هزار و 365 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 23 هزار و 882 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 28 هزار و 482 تومان و قیمت خرید یورو نیز 27 هزار و 918 تومان اعلام شده است.

نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند.

 

۲ مصوبه مهم دولت برای بانک مرکزی

هیات وزیران در جلسه 27 اسفند 1399 به پیشنهاد بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی کشور را مجاز کرد از اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعات موضوع ماده (169) مکرر قانون مالیات های مستقیم، اطلاعات مورد نیاز جهت استقرار سامانه های سنجش اعتبار و شناسایی روابط اشخاص را با رعایت طبقه بندی مربوط و در حد نیاز در اختیار بانک مرکزی قرار دهد.

همچنین هیات وزیران در جلسه مورخ 27 اسفند 1399 و به استناد قانون پولی و بانکی کشور، با پیشنهاد مجمع عمومی بانک مرکزی مبنی بر افزایش سرمایه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از محل اندوخته احتیاطی موافقت کرد.

بر این اساس، سرمایه بانک مرکزی به مبلغ 63 هزار و 395 میلیارد ریال رسید.

 

افت شاخص بورس برای پنجمین روز متوالی

در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه بیش از یک میلیارد و 364میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر یک هزار و 806میلیارد تومان در بیش از 195هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت 13 هزار و 414واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و 269هزار و 534واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر منفی بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و صنایع پتروشیمی خلیج فارس شد و در مقابل شرکت‌های سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، صنایع سیمان دشتستان و فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با افزایش خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روزی منفی را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) 3492واحد، کل (هم‌وزن) 1203واحد، قیمت (هم‌وزن) 784واحد، آزاد شناور 14312واحد و شاخص‌های‌‌‌ بازار اول و دوم به ترتیب 11030 و 22938 واحد افت کردند.

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 869میلیون ورقه به‌ارزش 14 هزار و 988میلیارد تومان در 113هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 95واحد افت کرد و در ارتفاع 17هزار و 907واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر منفی بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی پلیمر آریا ساسول، بیمه پاسارگاد و پتروشیمی زاگرس شد و در مقابل شرکت‌های اعتباری ملل، شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه و سنگ‌آهن گهر زمین بیشترین اثر مثبت را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

 

انجماد مرغ و فروش مرغ سبز ممنوع شد + سند

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه‌ای به استانداران کشور اعلام کرد که انجماد و ذخیره‌سازی مرغ و فروش مرغ با عنوان مرغ سبز و بدون آنتی‌بیوتیک تا اطلاع ثانونی ممنوع است. مشروح این نامه در ذیل این مطلب آمده است.

استانداران محترم

سلام علیکم

با احترام در راستای تصمیمات دومین جلسه قرارگاه ساماندهی مرغ کشور مورخ 1400/1/13 ضمن تأکید مجدد به برگزاری جلسات کمیته‌ای متناظر استانی، انتظار است پیگیری مصوبات و اجرای موارد مشروحه ذیل در دستور کار قرار گیرد:

1 ـ قطعه‌بندی در کلیه واحدهای بسته‌بندی مرغ تا اطلاع ثانوی ممنوع است. ادارات کل دامپزشکی در این خصوص اقدامات لازم را انجام خواهند داد. در صورت مشاهده هر گونه تخلف برابر مقررات از طریق مراجع قضایی با متخلفین برخورد شود.

2 ـ عرضه مرغ قطعه‌بندی در سطح اصناف و کلیه مراکز فروش تا اطلاع ثانونی ممنوع می‌باشد.

3 ـ استانداران محترم نسبت به رفع موانع و تسهیل تبادل مرغ مازاد بر نیاز استان که توسط قرارگاه ساماندهی مرغ کشور برای تنظیم بازار سایر استانها برنامه‌ریزی شده است اقدام نمایند.

4 ـ انجماد و نگهداری مرغ تحت هر عنوانی در سردخانه‌ها تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

5 ـ عرضه مرغ به هر شکل و با هر شرایطی در سراسر استانها تنها بر اساس قیمت مصوب امکان‌پذیر بوده و فروش مرغ تحت عناوین دیگر نظیر مرغ سبز، بدون آنتی‌بیوتیک و یا هر عنوان دیگر با قیمت‌های غیرمصوب تا اطلاع ثانوی ممنوع می‌باشد.

6 ـ سازمان‌های صمت و تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه‌های نظارتی استان با تشکیل اکیپ‌های بازرسی، ضمن نظارت و پایش مستمر بازار مرغ با متخلفین، محتکرین و گران‌فروشی تحت هر عنوان برخورد قانونی به‌عمل آورند، ضمناً اقلام و موارد کشف‌شده از طریق ادارات صمت استان با قیمت مصوب (مرغ کامل) در سطح بازار عرضه گردد.

7 ـ با توجه به اینکه عمده تخلفات انجام‌شده در کشتارگاه‌ها به‌دلیل محدوده فعالیت آنها از ساعت 8 شب تا 8 صبح صورت می‌پذیرد، لذا استانداران محترم نسبت به تعیین نمایندگان پاسخگو، تام‌الاختیار و در ارتباط با مراجع قضایی برای برخورد قانونی در هر شهرستان به‌عنوان کشیک شبانه اقدام نمایند.

 

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین