۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۱
کد خبر: ۶۸۲۵۶۲
پ
کتاب«این پسر من است» زندگی مستند داستانی شهیدان رسول و مهدی جعفری، نوشته «ندا رسولی» به زودی از سوی انتشارات خط مقدم روانه بازار نشر می‌شود.

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، کتاب «این پسر من است» نوشته‌ی «ندا رسولی» با این جملات آغاز می‌شود: «یک وقت‌هایی اتفاق‌های زندگی آدم‌ها به همان سادگی که می‌شنوی نمی‌تواند باشد. اینکه یک نفر تصمیم بگیرد در دهه‌ی دوم زندگی‌اش یکدفعه کشور و وطنش را ترک کند و دست زن و پسرِ هفت‌هشت ماهه‌اش را بگیرد و به همه بگوید ایران را دوست دارم که می‌روم، ساده است ولی پشت این سادگی هزار دلیل حتما بوده که آن آدم را رمانده و دور کرده از وطنش...»

این کتاب روایتی داستانی است که به فراز و فرودهای مهمِ زندگیِ پدر و پسری افغانستانی به نام‌های رسول و مهدی جعفری می‌پردازد. فراز و فرودی که ابتدایش مهاجرت از افغانستان به ایران است و بعد تلاش برای زندگی در ایران و سپس رزم در سوریه. جنگ چکیده‌ی زندگی این پدر و پسر است و گویی در سراسرِ زندگیِ آنها سایه افکنده و هر بار به نوعی خودش را نمایان می‌سازد.

در بخش‌هایی از این کتاب به روایاتی از زندگی مردمِ جنگ‌زده‌ی سوریه نیز اشاره شده است که تأثیرگذار است. چینش وقایع کتاب، فرم و نثر روان و خوشخوانِ نویسنده، این کتاب را داستانی کرده است؛ داستانی که می‌دانیم روزی اتفاق افتاده است و شخصیت‌هایش در اطراف‌مان می‌زیسته‌اند.

ندا رسولی متولد 21 دی ماه 1361، فارغ التحصیل رشته‌ی شیمی آزمایشگاهی است، اواخر سال‌های دبیرستان و دانشگاه با شعر به حیطه‌ی ادبیات وارد می‌شود، اما در ادامه، ادبیات داستانی را به شکل جدی انتخاب می‌کند.

سال ۹۷ با رمان «هیچ کس این زن را نمی شناسد» به جامعه ادبی معرفی می شود، «هیچ کس این زن را نمیشناسد» توسط انتشارات نیستان منتشر شده است، که رمانی امروزی، عاشقانه و تاریخی و مربوط به جنگ جهانی دوم و تبعات آن از جمله ورود متفقین به ایران و قحطی و... است که نامزد جایزه ادبی بوشهر و برگزیده کتاب سال البرز شد.

 کتاب بعدی او «این پسر من است» داستانِ مستندِ زندگی پدر و پسری افغانستانی است که از سوی انتشارات خط مقدم به زودی منتشر می‌شود.

بسیاری از داستان کوتاه‌های او در جشنواره‌های ادبی کشور برگزیده شده‌اند. از جمله: جایزه ادبی یوسف، جشنواره داستان‌های بومی البرز، جشنواره داستان کوتاه ملی اراک، جشنواره داستان کوتاه اقتباس، جشنواره ایران من، جشنواره حریم عشق، جشنواره سربازانِ وطن و... او هم اکنون جزو منتقدانِ پایگاه نقد داستان کشور است و سابقه همکاری با مجله رشد در کارنامه‌اش دیده می‌شود.

گفتنی است، انتشارات خط مقدم به طور تخصصی در زمینه ادبیات مقاومت فعالیت می‌کند و آثار مختلفی در موضوعات پژوهشی مقاومت و خاطرات و زندگینامه مدافعان حرم به زبان‌های مختلف منتشر کرده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین