۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
کد خبر: ۶۸۶۶۴۵
رییس اداره اوقاف و امور خیریه میاندورود:

بیش از ۹۰ درصد نیت واقفین مربوط به عزاداری سیدالشهدا است

بیش از ۹۰ درصد نیت واقفین مربوط به عزاداری سیدالشهدا است
مازندران - رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان میاندورود گفت: بیش از ۹۰ درصد نیت واقفین درخصوص عزاداری سیدالشهدا(ع) است.
به گزارش خبرگزاری رسا در مازندران، محمود فیاض بخش، رییس اداره اوقاف و امور خیریه میاندورود امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به فرارسیدن ماه محرم و تسلیت این ایام، گفت: امسال همانند سال گذشته عزاداری‌ها از سوی مردم در تکایا و مساجد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده برگزار خواهد شد.
 
وی بیان کرد: یکی از کارهایی که اوقاف همه سال انجام می‌دهد و امسال نیز انجام خواهد شد برنامه سوگواره بصیرت عاشورایی و شمیم حسینی در امامزاده‌ها و اماکن مذهبی است.
 
رییس اداره اوقاف و امور خیریه میاندورود، خاطر نشان کرد: یکی از وظایف ذاتی سازمان اوقاف انجام نیت واقف است و با توجه به اینکه بیش از 90 درصد نیت واقفین درمورد محرم و صفر است هرگونه عوایدی که وجود دارد باید در این ایام هزینه شود.
 
فیاض بخش تصریح کرد: سال گذشته در دهه اول محرم 500 سبدکالا تهیه و در قالب کمک مومنانه توزیع شد و در دهه آخر ماه صفر هم 200 سبد کالا تهیه و توزیع شد.
 
وی افزود: امسال طرح شمیم حسینی را داریم که هیات‌های مذهبی و هیات امنا مساجد و بقاع متبرکه، یک درخواست مساعدت ارائه می‌کنند و ما با توجه به بن‌های خرید کالایی که چاپ شده است تا سقف دو میلیون تومان برای خرید کالا برای سورک و جامخانه انجام خواهد شد چون موقوفات این دو مکان با این نیت است.
 
فیاض بخش با تاکید بر این که اجازه هزینه کرد عوایدی وقفی را خارج از نیت آن نداریم، گفت: در نظر داریم از وقف‌هایی که قید مکان و زمان ندارد و در شهرستان‌های دیگر وجود دارد بگیریم و برای این شهرستان استفاده کنیم.
 
وی با اشاره به فرارسیدن ماه محرم، بیان کرد: پیگیری برای سیاه پوش کردن اماکن مذهبی داشتیم و به هیات امناها اطلاع رسانی و تاکید کردیم که آذین بندی و سیاه پوش کردن شهر و روستا را داشته باشند.
 
فیاض بخش با بیان اینکه سورک چهار وقف دارد که دارای سند است، تاکید کرد: دو موقوفه شهر سورک مختص عزاداری سیدالشهدا برای تکیه بالا و پایین است و مابقی مقید به جای خاصی نیست و همه آن در شهر سورک هزینه می شود.
 
وی افزود: سهام موقوفه جامخانه کم است اما نیت‌های آن خوب است که کمک به فقرا و کمک به سادات فقیر از جمله بندهای این وقف است.
 
فیاض بخش با انتقاد از کسانی که به‌دلیل شبهه داشتن نسبت به یک موضوع خاصی، بنیان وقف را زیر سوال می‌برند، اظهار کرد: گاها یک عده به‌دلیل اطلاع نداشتن از روند کار اوقاف شایعاتی را مطرح می‌کنند که شایسته نیست، این افراد سعی کنند شبهات خود را از مسیر رسمی خود پیگیری نمایند.
 
وی با اشاره به وقفی بودن بخشی از ملک سورک، گفت: عدم استعلام بنگاه‌ها و بانک‌ها از اوقاف از مشکلاتی است که با آن روبرو هستیم چون فردی اقدام به خرید زمین یا ملک می‌کند زمانی که قصد دریافت سند دارد مجبور می‌شود سهم وقف را از سال 63 تا به امروز پرداخت کند.
 
رییس اوقاف و امور خیریه میاندورود در پایان با بیان اینکه عزاداری امسال با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار و اطعام دهی همانند سال قبل انجام می‌شود و به صورت بیرون‌بر است، خاطرنشان کرد: میاندورود 97 مسجد، 24 تکیه، 27 حسینیه و 29 امامزاده دارد./950/د101/
ارسال نظرات