۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۴
کد خبر: ۶۹۳۵۳۴
پ
سیلی‌ها انواع متفاوتی دارد و اینکه چه کسی می‌زند و چه کسی می‌خورد، داستان را به مراتب متفاوت‌تر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسا،بعضی سیلی ها صورت روسای جمهور یا نخست وزیرها را نوازش می کند؛ بعضی سیلی ها هم برعکس صورت شهروندان را. بعضی سیلی ها شایعه ای بیش نیست و بعضی مبهم باقی خواهد ماند. 

سیلی بر صورت رئیس جمهور فرانسه

آرتور دوربینش را تنظیم می کند. جوانی ۲۸ساله کمی آن طرف تر ایستاده است. عینکی بر صورت و ماسک زده. دامین لباس آستین کوتاه سبز لجنی پوشیده بود و در ردیف اول طرفداران رئیس جمهور فرانسه ایستاده بود. دامین به آرتور علامت می دهد که فیلم برداری را آغاز کند. در ادامه، فریاد سرکش «مرگ بر مکرونیسم»ِ جوان سبزپوش و یک کشیده به اصلاح آب دار بر صورت رئیس جمهور فرانسه! 

اوایل خرداد ماه ۱۴۰۰ بود و مرحلهِ اول تعطیلیِ ناشی از همه گیریِ کرونا می گذشت. به همین مناسبت، امانوئل مکرون می خواست در جمع مردم منطقه «دورم» در جنوب شرقی این کشور، سخنرانی کند. پیش از سخنرانی اما آن اتفاق عجیب و غریب افتاد که البته در کسری از ثانیه با مداخله بادیگاردها و دستگیر کردن جوان همراه شد. 


بیشتربخوانید

  • علت سیلی زدن به استاندار آذربایجان شرقی چه بود؟

سیلی‌هایی که مقامات کشور‌های مختلف جهان خورده اند + تصاویر

تنها دور روز بعد، دادگاهی در شهر ولانس دامین را به ۱۸ ماه حبس محکوم کرد که البته ۱۴ ماهش تعلیقی بود. چهار ماه حبس به جرم «خشونت عمدی علیه رئیس جمهور» برای جوانی که برای پلیس ناشناخته بود و تا به حال پرونده ای نداشت. ناگفته نماند که دادستانی کل، دامین را منسوب به جلیقه زردهای فرانسوی دانست. دامین اما ادعا کرده عملش بدون قصد قبلی بوده و با این کار قصد داشته نارضایتی اش از سیاست های رئیس جمهور را بیان کند. او جزء بیکاران فرانسه است. 

آرتور هم سرنوشتی شبیه دوستش داشت. مأموران امنیتی در تفتیش خانه اش کتاب «نبرد من» هیتلر، کتاب هایی در مورد رهبری جنگ، پرچم انقلاب روسیه و البته سلاح کشف و ضبط کردند. پس آرتور هم به مالکیت غیرقانونی سلاح متهم شد. 

اکثر سازمان ها و احزاب سیاسی فرانسه سیلی زدن به مکرون را محکوم کرده و آن را حمله ای به دموکراسی در این کشور دانسته اند. سیاستمداران فرانسوی چه متعلق به گرایش های چپ و چه راست در محکوم کردن این اقدام همراه بوده اند. 

نخست وزیری که دو بار سیلی خورد

اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، مردی قرمزپوش در شهر دهلنی نو در کمین بود. خوشحال از اینکه ماشین جیپ آرویند کجریوال، نخست وزیر هند روباز است. سر بزنگاه که رسید، بالای جیپ نخست وزیر پرید و دستش را روی صورت کجریوال پرت کرد. رسانه ها گفتند که ضارب فردی ۳۳ساله به نام سورِش بوده که در یکی از پارک های دهلی نو، لوازم یدکی معامله می کند. 

 

سیلی‌هایی که مقامات کشور‌های مختلف جهان خورده اند + تصاویر

سیلی خوردن آرویند کجریوال

حقیقت این است که کجریوال فکرش را نمی کرد سیلی بخورد. آخر این بار اولش نبود. صورت این مقام هندی یک بار دیگر نیز در سال ۲۰۱۴ مورد عنایت قرار گرفت. یک سیلی غیرمنتظره و عجیب که البته شاید این روزها به عنوان GIF در شبکه های مجازی استفاده می شود. لالیِ ۳۸ساله با لباسی خاکستری رنگ بالای جیپ می رود؛ یک گلدسته به گردن کجریوال می اندازد و بلافاصله دو سیلی به او می زند. 

سیلی ها شایعه هم می شوند! 

یک مرد با کت و شلوار طوسی و دیگری با کت شلوار سرمه ای رو به روی دوربین ها عکس می گیرند. پس از چند ثانیه رو به یکدیگر می کنند. مرد سمت راستی برای دست دادن، دستشش را دراز می کند. فرد روبه رویی هم دستش را نزدیک می کند تا با او دست بدهد اما ناگهان مرد سمت راستی دستش را می کشد تا به نوعی فرد مقابل را ضایع کند. ماجرا به اینجا ختم نمی شود. نفر سمت راست که گفته می شود شهردار مکزیکوسیتی است، با دو دستش لبه کت فرد رو به رویش را می گیرد. خوب نگاهش می کند. دستانش را بالا و پایین می کند و به کروات می رسد. با کرواتش هم بازی می کند. همه این اتفاقات در چشم سراسربین ده ها دوربین و فیلم بردار اتفاق می افتد که ناگهان فرد سمت چپ که به نظر می رسد دونالد ترامپ است، پنج انگشتش را روی صورت فرد مقابل می خواباند. 

 

سیلی‌هایی که مقامات کشور‌های مختلف جهان خورده اند + تصاویر

متأسفانه باید گفت که همه ماجرای بالا شایعه ای بیش نبود. گاهی سیلی بعضی آدم های مهم به یکدیگر شایعه ای بیش نیست. منابع خبری معتبر دنیا تصریح کردند که این ویدئو مربوط به ۱۲ سال پیش و مربوط به زمانی که ترامپ سِمت ریاست جمهوری نداشته، بوده است. فرد مقابلش هم فرماندار مکزیکوسیتی نیست بلکه «وینس مک من» مبلّغ کشتی حرفه ای، میلیاردر، مجری، مفسر، تهیه کننده، بازیگر و کشتی گیر حرفه ای آمریکایی است. 

سیلی به عابد

چند روزی از بهمن ماه ۹۹ گذشته بود، که ادعای یک سرباز راهور به نقل محافل سیاسی بدل شد و توجه کاربران فضای مجازی را به خود جلب کرد. ادعای عابد اکبری ۲۲ ساله، مبنی بر این بود که علی اصغر عنابستانی، نماینده مردم سبزوار در مجلس یازدهم به دلیل ممانعت سرباز وظیفه از عبور اتومبیلش از مسیر خط ویژه به صورت آن سرباز سیلی زده است. ادعایی که در فیلم منتشر شده از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران چندان قابل تشخیص نبود اما چندین شاهد عینی داشت. 

سیلی‌هایی که مقامات کشور‌های مختلف جهان خورده اند + تصاویر

انتشار فیلم اظهارات سرباز راهور به سرعت با واکنش منفی بسیاری از کاربران مردم و مسئولان مواجه شده و تقاضای برخورد با این نماینده مجلس مطرح شد.

تکذیب و شکایت از سرباز یا عذرخواهی و تشکر؟ 

اولین واکنش نماینده سبزوار به ادعای پلیس راهور یک توییت بود. توییتی که با هشتگ «شهید بهشتی» منتشر شد. عنابستانی با استناد به یک بخشی از یک آیه قرآن ماجرا را اینگونه بازنمایی کرد که «یه وظیفه برای منه که ایمان آوردنه، یکی هم برای خدا که دفاع کردنه!» 

افزایش هجمه ها به سوی این نماینده مجلس، او را وادار به انتشار یک بیانیه کرد. بیانیه ای که ضمن ارائه روایت نماینده از ماجرا، سیلی زدن به صورت سرباز وظیفه را به جد تکذیب می کرد. ناگفته نماند که عنابستانی وجود هیچ گونه برخورد فیزیکی را رد نکرد و تصریح کرد که «فقط سرباز را هل داده ام و اساسا سیلی در کار نبوده است!» 

این اظهارات در حالی مطرح شد که عنابستانی پیش از انتشار این بیانیه ادعا کرده بود که حتی از ماشین هم پیاده نشده است. این ادعا در بیانیه جدید نماینده سبزوار «کذب محض» نامیده شد. در بیانیه آمده بود: «ظاهرا خبری به نقل قول از بنده منتشر شده که من اصلاً از ماشین پیاده نشده ام. هیچ سخنی با چنین مضمونی نگفته ام.» 

در بیانیه منتشر شده از سوی نماینده سبزوار انتقاداتی نسبت به سرباز راهور هم دیده می شد. انتقاداتی که البته در عرض کمتر از یک شبانه روز به تشکر از این سرباز و عذرخواهی از مردم ایران منجر شد. عنابستانی از کسی که آن را عامل تشنج عمومی در خیابان می دانست و او را به صحنه سازی متهم کرده بود، به خاطر رعایت قانون تشکر کرد. نماینده سبزوار ضمن عذرخواهی از مردم ایران به خاطر «احساسات جریحه دار شده» اظهار کرد: این اتفاق ممکن است برای هر کسی بیفتد که اگر توهینی بشنود، عصبانی بشود. ما همه انسان هستیم. ممکن است در مقابل توهین دچار خطا شویم. با این وجود، اینجانب باید بیشتر به خود مسلط می بودم و در همان حد عصبانیت نیز اشتباه کردم. 

همه این مسائل در نهایت برای عابد اکبری، نه آب شد و نه نان! عنابستانی ابتدا در حکم بدوی به سه ماه و یک روز حبس محکوم شد و در شهریور ماه بود که سخنگوی قوه قضائیه گفت که در مرحله تجدید نظر شاکی نسبت به شکایتش گذشت کرده است. عنابستانی هم در مصاحبه ای گفت که تقریبا از هشت اتهام پلیس راهنمایی و رانندگی تبرئه شده است. 

استانداری که در مراسم تکریم سیلی خورد! 

شاید محافظی در ورودی سن مراسم نبود یا شاید مرد سیلی زن آنقدر ورود آرام و شق و رقی داشت که محافظی شک نکرد که قصدش آسیب زدن به استاندار است. گاهی برای بادیگارها خیلی زود، دیر می شود. 

اول آبان ماه، سالن اجتماعات شهر تبریز پر شده بود. بسیاری از مسئولان بخش و استان آذربایجان، نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی، نمایندگان این استان، اصحاب رسانه و البته شخص وزیر کشور دولت سیزدهم در مراسم معارفه زین العابدین خرم رضوی، استاندار آذربایجان شرقی حضور یافتند. تنها چند کلمه از آغاز سخنرانی استاندار آذربایجان شرقی نگذشته بود، که اتفاقی باور نکردنی افتاد. شخصی به نام ایوب علیزاه - اطلاعات دقیق و شفافی از این فرد در دست نیست - از سمت چپ سالن وارد شد و به اصطلاح «چک افسری» را به صورت استاندار آذربایجان شرقی زد. 

سیلی‌هایی که مقامات کشور‌های مختلف جهان خورده اند + تصاویر

دادستان تبریز ساعتی پس از ماجرا، دستور پیگیری را صادر کرد. احمد وحیدی، وزیر کشور دولت رئیسی؛ سعید جلیلی و معاون پارلمانی رئیس جمهور و چند نماینده مجلس واکنش هایی در حمایت از استاندار و محکومیت فرد سیلی زن نشان دادند. عابدین خرم رضوی، استاندار سیلی خورده اما اعلام کرد از ضارب شکایتی ندارد و او را می بخشد. خرم البته اضافه کرده که: «وقتی در سوریه بودم. روزی ده بار زیر شلاق دشمن کتک می خوردم و گلوله روی شقیقه ام می رفت. این اقدامات را در ردیف همان اقدمات دشمنان می دانم اما می بخشم» این اظهارنظر با شعار «مرگ بر منافق» حضار همراه شد. 

خرم همچنین در  رسانه  ها چیزی گفت که برای خودش هم سوال برانگیز بود: «این فرد به من سیلی زد، چون همسرش را یک مرد واکسن زده… آیا باورپذیر است؟»

یکی از خبرگزاری ها  هم البته این ادعا را تأیید کرد که همسر فردی که سیلی زد، روز گذشته برای تزریق واکسن کرونا به یکی از مراکز درمانی استان مراجعه کرده که در آن مرکز، به علت نبود واکسیناتور زن، یک واکسیناتور مرد اقدام به تزریق واکسن برای همسر وی کرده است که همین موضوع، باعث عصبانیت شدید نامبرده شده است. 

منبع : همشهری آنلاین

انتهای پیام/

برچسب ها: سیلی فرانسه تبریز
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
10:50 - 1400/08/05
یک تیم حرفه ای از روزنامه نگاران اصلاح طلب به لیدری (محمد-ق) با هدف غلط گیری از سخنرانی های رئیس جمهور تشکیل شده است.

وظیفه این‌تیم‌ غلط گیری و ایجاد شبهه در محتوای سخنرانی های دکتر رئیسی و انتشار گسترده آن در فضای مجازی است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین