۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۶
کد خبر: ۶۹۳۵۷۴
پ
وزیر امور خارجه ایران:
امیرعبداللهیان با بیان اینکه در سطح امنیتی با هیات حاکمه سرپرستی در افغانستان گفت‌وگو داریم، گفت: مشروعیت بین المللی بدون مقبولیت داخلی در افغانستان راه به جایی نمی‌برد.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر امروز  پس از برگزاری دومین نشست کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه در تهران در نشستی خبری با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی به تشریح نشست مذکور پرداخت و به سؤالات خبرنگاران درباره آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پاسخ داد.

وزیر امور خارجه در ابتدا با اشاره به برگزاری نشست تهران درباره افغانستان گفت: بیانیه پایانی ۵ امروز به وقت تهران در پایتخت‌ها منتشر می‌شود. در بیانیه پایانی فقط نظرات ایران نمی‌آید و همسایگان دیگر هم هستند. بیانیه پایانی طیفی از موضوعاتی است که نسبتا مواضع مشترک ما را بیان می‌کند.

رییس دستگاه دیپلماسی درباره مهمترین دستاورد نشست تهران و نتایج آن اضافه کرد: نشست همسایگان افغانستان در تهران با حضور چهار وزیر به شکل فیزیکی و دو وزیر به صورت مجازی یک اتفاق مهم و دارای پیام است. مهمترین مسئله مورد توجه تمرکز بر راه حل سیاسی در افغانستان بود. تأکید کردیم که باید دولت فراگیر در افغانستان با مشارکت همه اقوام تشکیل شود. مشروعیت بین المللی بدون مقبولیت داخلی راه به جایی نمی‌برد و همه کشورهای همسایه تلاش کنند برای رسیدن به دولت و حکومت فراگیر در افغانستان همه طرف‌ها را تشویق کنند. نگرانی مشترک داشتیم از جمله وضعیت حقوق بشر و زنان، گسترش تروریسم و تحرکات داعش، تشدید فقر، موج آوارگان. 

امیرعبداللهیان ادامه داد: همه تاکید داریم کشورهای همسایه و جامعه جهانی باید کمک کنند هیأت حاکمه سرپرستی در افغانستان را در حکومت سهیم کنند و همه افغان‌ها با وحدت ملی از مرحله سختی که ۲۰ سال جنگ افروزی آمریکا و متحدانش در افغانستان ایجاد کرده خارج شوند.

وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی درباره شناسایی طالبان خاطرنشان کرد: ما با همه طرف های افغان در تماس هستیم در سطح امنیتی با هیات حاکمه سرپرستی در افغانستان تماس و گفتگو داریم. سفیر ایران بنا به دعوت به عمل آمده با وزیر خارجه هیات حاکمه سرپرستی افغانستان ملاقات و نگرانی‌های خود را از مسیر این تماس‌ها اعلام کردیم. تدابیر لازم را برای مدیریتی موج احتمالی ورود آوارگان در فصل سرما به سمت ایران و نگرانی درباره امنیت مرزها و تشدید قاچاق مواد مخدر و مباحث مرتبط با امنیت مرزها و امنیت ملی بیان کردیم. مسؤولان و حاکمان افغانستان گفتیم که نباید مخاطرات تروریستی در افغانستان به همسایگان تسری یابد.

وی در پاسخ به سؤالی بیان کرد: فرمت مسکو با مشارکت کشورهای منطقه شکل گرفت و از طرف ما هم آقای کاظمی قمی در این نشست شرکت کرد. هر فرمتی که به تحقق صلح و ثبات و امنیت در افغانستان و برطرف شدن نگرانی‌های منطقه‌ای کمک کند مثبت و سازنده می‌دانیم. از مسکو برای این ابتکار تشکر می‌کنیم. لاوروف با نشست در تماس بود و سخنانش را شنیدیم. فرمت‌های منطقه‌ای که به دور از مداخلات خارجی و جنگ افروزانه بیگانگان در منطقه هر چه بیشتر تقویت شود از جمله در قالب همسایگان منطقه باشد. ایران به تلاش‌های خود برای تشویق همه طرف‌ها به راه‌حل سیاسی ادامه می‌دهد.

رییس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به خبرنگار طلوع نیوز مبنی بر این‌که مردم افغانستان از شما توقع دارند و دیدگاه ایران چگونه است گفت: همه تلاش‌های ایران از جمله نشست امروز با نگاه به کمک به مردم بزرگ افغانستان شکل  گرفته و ما تمام گذرگا‌های مرزی را در سخت‌ترین روزها در افغانستان باز نگهداشتیم که کمک‌ها وارد افغانستان شود و تبادلات مرزی ما متوقف نشود و مردم افغانستان دچار کمبود مواد غذایی و امکانات بهداشتی و درمانی نشوند. در حوزه مبارزه با داعش حتما در بخش امنیتی مشورت‌های لازم را به همه طرف‌های افغان برای موفقیت برای مبارزه با تروریسم که با امنیت ملی و مرزهای ما مشترک ما می‌تواند ارتباط داشته باشد انجام می‌دهیم و مشورت‌های خود را به همه طرف‌ها در افغانستان ارائه خواهیم داد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره حضور گروه‌‌های افغانستان در نشست همسایگان افغانستان بیان کرد: درباره عضویت ناظر اتحادیه اروپا در فرمت اجلاس همسایگان اتفاق نظر وجود نداشت منوط به اینکه همه نمایندگان افغانستان در این فرمت مورد توجه قرار بگیرند و در نشست بعدی حضور یابند اجماع اولیه حاصل شد، ولی بررسی آن به نشست کارشناسان ارشد و قبل از نشست سوم افغانستان در پکن منوط شد که در آن نشست در این خصوص بحث کنند. اصل ایده‌ اینکه نمایندگان افغانستان در نشست افغانستان باید حضور یابند مورد اجماع بود ولی جزیییات زمان و چگونگی منوط به نشست نمایندگان ویژه افغانستان است.

وزیر خارجه درباره کمک‌های مجامع بین‌المللی به افغانستان گفت: این موضوع جدی در مباحث امروز مطرح شد با توجه به این‌که در افغانستان وارد فصل سرما می‌شویم و وضعیت اقتصادی آشفته‌ای در این کشور است و باعث آشفتگی‌های اجتماعی شود و ثبات افغانستان را مورد تهدید قرار دهد و باعث شود جوانان و مردمی که غم نان دارند جذب گروه‌های تروریستی شوند و تاکید بر این بود هم کشورهای جهانی و سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی بسیجی را برای کمک‌های انساندوستانه به افغانستان داشته باشند این از بعد انسانی مورد توجه حاضران در نشست امروز بود.

امیرعبداللهیان ادامه داد: آمریکا را مسئول درد و رنج و آلام دو دهه گذشته افغانستان می‌دانیم. ایران از ایده تشکیل دولت فراگیر حمایت می‌کند. برای تقویت بنیه اقتصادی و وضعیت معیشت مردم در افغانستان روابط تجاری دو کشور را فعال نگهداشتیم و برای تقویت ثبات و امنیت در افغانستان نزدیک کردن دیدگاه‌های طرف‌های افغانستانی را در دستورکار داریم. 

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره انفجارهای اخیر در قندوز و قندهار و این‌که ایران در خصوص تامین امنیت شیعیان در افغانستان تاکنون چه رایزنی‌هایی را با گروه طالبان صورت داده؟  گفت: تامین امنیت همه مردم افغانستان و شیعیان که مورد حملات تروریستی داعش قرار گرفتند مورد توجه ما بوده و هیأت حاکمه را مورد مخاطب قرار دادیم و پیشنهاداتی ارائه کردیم برای جلوگیری از تکرار این اقدامات تروریستی.

به گزارش فارس، وزیر خارجه در پاسخ به سؤال دیگری بیان کرد: ارزیابی همکاران من در جلسه امروز این بود که توقع ما در این حد از این اجلاس نبود و فکر می‌کردیم در مقدمات اختلافات باقی خواهیم ماند.

امیرعبداللهیان درباره سفر گروسی به ایران گفت: ما قصد نداریم رفت و آمدهای گروسی را به ایران هیجانی کنیم و به مسائل طبیعی که در همکاری بین ایران و آژانس وجود دارد. یک توافق کلی داریم بین آژانس و سازمان انرژی اتمی شکل می‌گیرد و توافق می‌شود و تاریخ‌هایی برای سفر اسلامی به آژانس و بالعکس سفر گروسی به تهران. اصل این‌که گروسی به تهران سفر خواهد کرد قطعی است ولی بحث تاریخ و زمان خیلی اهمیت ندارد. رفت و آمدها انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای را از دو هفته پیش در تهران کلید زدیم و گفت‌وگو بین معاون سیاسی وزیر خارجه و مورا شروع شد و امروز باقری در بروکسل است برای تکمیل آن گفت‌وگوها با انریکه مورا درباره این گفت‌وگو می‌کنیم که زمانی وارد مذاکره جدید با ۱+۴ خواهیم شد که چگونه در مذاکره تمرکز کنیم که اولا همه به تعهداتشان در برجام برگردندو ثانیا برگشتن آنها به برجام آورده مهمی برای ما نخواهد بود. چگونه همه طرف‌هایی که به تعهداتشان برمی‌گردند نشان خواهند داد که تحریم های ذیل برجام درباره ایران به صورت کامل برداشته خواهد شد. نمی‌خواهیم از نقطه بن بست مذاکرات وین وارد مذاکرات شویم، ولی فرمتی که در مذاکرات وین شکل گرفته را قبول داریم و به زودی پس از ارزیابی از گفت‌وگوهای امروز باقری با مورا درباره این‌که در چه تاریخی وارد گفتگو با ۱+۴ شویم، تصمیم می‌گیریم ولی دیر نخواهد بود و این اتفاق خواهد افتاد و به زودی با ۱+۴ این گفت‌وگوها را از سر می‌گیریم.

وی درباره اظهارات اردوغان گفت: مقامی در اذربایجان اعلام کرده بود رابطه‌ای با رژیم جعلی نداشته است بخش خوب سوالا شماست آذربایجان هماسیه خوب ایران است و علیرغم فرازز و نشیب‌ها در چارچوب‌های رسانه‌ای و از سوی مقامات آذربایجان بیان شد تماس‌های مستمری را با وزیر خارجه آذربایجان داشیتم و فکر می‌کنم اکنون از تنش‌های رسانه‌ای عبور کردیم و رانندگان ترانزیت ما به کشور برگشتند و آخرین توافق ما در خصوص حرکت در مسیر درست همکاری‌ها بود که شاخص‌هایی را برای آن تعریف کردیم و در آن چارچوب فکر می‌کنم روابط ما به دور از تنش تداوم خواهد یافت.

وی تصریح کرد: نگاه دولت سیزدهم به همسایگان همکاری جدی است که از آن جمله آذربایجان است و ان‌شاءالله از ظرفیت‌های موجود دو کشور استفاده کنیم و امیدوارم در نشست ماه آینده سران اکو در عشق آباد امکان دیدار روسای دو کشور فراهم شود.

وزیر خارجه درباره تاریخ نشست مذاکرات با ۱+۴ اظهار داشت: درباره گفت‌وگوهای امروز در بروکسل بعد از اینکه ارزیابی خود را امشب با باقری داشته باشیم آیا در بروکسل زمان شروع مذاکره با ۱+۴ را اعلام کنیم یا در بازگشت به تهران نیازمند مشورت‌های بیشتر خواهیم بود. موضوعات حاشیه‌ای که فرمت ۱+۴ داشته است به طرف مقابل و کشور مقابل برمی‌گردد که چطور غیرمستقیم بازگشت خود را به برجام و انجام تعهداتش را دنبال کند.

وی درباره پیش بینی هرگونه توافق جدید و بازگشت طرف‌ها به تعهداتشان اظهار داشت: آن بخشی که به آمریکا برمی‌گردد بایدن باید نشان دهد که اراده جدی برای بازگشت به برجام دارد ما خیلی مشتاق بازگشت آمریکا به برجام به صرف بازگشت نیستیم. مهم این است که نتیجه بازگشت آیا به نفع ایران خواهد بود یا خیر آیا در راستای لغو تحریم‌ها باز خواهد گشت یا در راستای ایجاد محدودیت‌های جدید. ما فرض را بر این گذاشتیم که بایدن حسن نیت دارد و گفتیم اگر بایدن به نشانه حسن نیت خود ۱۰ میلیارد دلار از اموال متعلق به ایران را اجازه دهند آزاد شود، شخصا معتقدم اگر بایدن اراده جدی دارد این اراده را باید به منصه ظهور برساند و بتوانیم باور کنیم که آمریکایی‌ها در لغو تحریم‌ها جدی هستند و آنچه تعیین کننده است میز مذاکره است و هنر مذاکره طرف ایرانی و طرف‌های دیگر در میز مذاکره. آیا به توافق خواهیم رسید بستگی به روند مذاکرات و جدیت طرف‌های مقابل دارد

وی تصریح کرد: ما در ایران جدی هستیم اگر همه طرف‌ها به تعهداتشان برگردند ما هم برمی‌گردیم. دولت سیزدهم نتیجه گراست. 

رییس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره این‌که ایران چه کمک‌هایی از کشورهای همسایه دریافت کند برای مهاجران افغانستانی عنوان کرد: یکی از مهمترین مسائل در نشست بسته این بود که اموال و دارایی‌های مردم افغانستان نزد بانک‌های خارجی در آستانه فصل سرما آزاد شود. سه ماه است کارمندان در افغانستان حقوق نگرفتند و این می‌تواند نابسامانی اجتماعی را در افغانستان رقم بزند. از جمله پیام‌های اجلاس این است که اموال مردم افغانستان به نحوی که در اختیار همه مردم افغانستان قرار بگیرد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی گفت: سه کشور اروپایی یک روش ناپسندیده از نظر ما دارند به جای اینکه‌در ظرفیت ملی خود با مقامات ما ملاقات کنند در موضوع ملی تلاش می‌کنند سه سفیر با یک مقام سیاسی ما در وزارت خارجه یا خارج از کشور ملاقات کنند. البته بخش ناپسندیده تر رفتار آنها این است که بیانیه مشترک می‌دهند و گاه اعلام می‌کنند در فلان موضوع به ایران دمارژ دادیم در تهران و در جای دیگر با گفت‌وگوی دوجانبه با هر کدام استقبال می‌کنیم ولی گفتگو با سه کشور اروپایی صرفا در چارچوب ۱+۴ و با حضور چین و روسیه فرمتی معقول و قابل قبول می‌دانیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین